10 nejlevnějších kvalitních zdrojů bílkovin: znáte je všechny?

10 nejlevnějších kvalitních zdrojů bílkovin: znáte je všechny?

O tom, že bílkoviny jsou důležité pro sílu a svalový růst, vědí už malé děti. Lidé se ale velmi často (a mylně) domnívají, že zdravá strava = drahá strava, což není vůbec pravdou. Jen si vzpomeňte, kolik jste naposledy zaplatili ve vašem oblíbeném podniku v páteční večer, případně za cigarety, který je tak náročné se vzdát. Tento článek ale nemá být vaší kritikou, ale pomocí pro ty z vás, kteří chcete jíst zdravě a zároveň nevybělit účet po několika nákupech. Naleznete v něm 10 potravin, jejichž cena za 100 gramů kvalitní bílkovin je nejnižší aktuálně dostupná. Omluvte prosím případné drobné regionální rozdíly cen, ty naše pocházejí ze dne 21. prosince 2022.

10. VEJCE

85 Kč / 10 ks velikosti L, 12 g bílkovin / 100 g produktu, 101 Kč / 100 g bílkovin

Vejce jsou mnoha lidmi odepisována vzhledem k vysokému obsahu cholesterolu. Nicméně, vejce obsahují nejvyváženější bílkoviny a aminokyseliny z přírodních zdrojů. Obsahují nejen bílkoviny, ale také vitamíny a minerály. A nezapomeňte, že žloutek se nevyhazuje – ten cholesterol tam není pro zábavu, ale má své opodstatnění.

9. TVAROH

100 Kč / kg, 12 g bílkovin / 100 g produktu, 83 Kč / 100 g bílkovin

Tvaroh je už dávno velkým oblíbencem mezi sportovci či lidmi, kteří se snaží sledovat svoji váhu. Díky obsahu bílkovin, vápníku, vitamínů B a relativně nízkému obsahu tuku je skutečně potravinou, která by neměla chybět v našem jídelníčku. Kromě toho, že je velmi dobře stravitelný, má v sobě také mnoho užitečných látek, včetně vitamínů a minerálů. Tvaroh normalizuje proces krvetvorby, nervového systému a metabolismu. Ideální je k večeři, protože podporuje dobré zdraví a spánek.

8. KUŘECÍ PRSA

180 Kč / kg, 22 g bílkovin / 100 g produktu, 81 Kč / 100 g bílkovin

Kuřecí prsa se vyznačují nízkým obsahem tuku a kalorií. Na druhé straně, jsou více než známé vysokým obsahem bílkovin. Obecně jde o fantastický zdroj kvalitních živin. Neexistuje více zprofanované fitness jídlo než to, jehož obsahem jsou kuřecí prsa v jakékoli podobě.

7. MLÉKO

23 Kč / kg, 3 g bílkovin / 100g produktu, 77 Kč / 100g bílkovin

Mléko má velmi vysoký obsah vitamínů, minerálů, kvalitních živočišných bílkovin a zdravých tuků. Kromě toho se jedná o jeden z nejlepších přírodních zdrojů vápníku. To, který druh mléka preferujete, je na vás, do našeho žebříčku jsme zařadili tradiční kravské polotučné mléko s 1.5% obsahem tuku.

6. VEPŘOVÁ PLEC

136 Kč / kg, 17 g bílkovin / 100 g produktu, 76 Kč / 100 g bílkovin

Nejpopulárnějšími druhy masa u aktivních lidí jsou kuřecí a hovězí. Vepřové maso je v pozadí, ale i ono může být poměrně dobrým a cenově dostupným zdrojem, které toho přitom poskytuje hodně. Kromě toho, že dodává stravě vítanou pestrost a zmíněné bílkoviny, obsahuje také aminokyseliny, draslík a zdravé tuky. Přestože se o něm říká, že je tučné, některé druhy, jako je panenka či právě rameno, mají o polovinu tuků méně než nejhubenější druh hovězího masa.

5. SUŠENÝ BÍLEK

625 Kč / kg, 85 g bílkovin / 100 g produktu, 74 Kč / 100 g bílkovin

Sušený bílek dodává pomaleji stravitelné bílkoviny živočišného původu pro nárůst svalové hmoty. Má kvalitní aminokyselinové spektrum se zastoupením sirných aminokyselin. Egg protein se však nehodí k urychlení regenerace po sportu, protože sušený bílek je pomalu stravitelným typem bílkoviny. Hodí se také do vícesložkových proteinů – před spánkem.

4. WPC 80 WHEY KONCENTRÁT

499 Kč / kg, 75 g bílkovin / 100 g produktu, 67 Kč / 100 g bílkovin

WPC80 (syrovátkový proteinový koncentrát, whey protein concentrate) je protein s min. 80% podílem bílkovin v sušině. Syrovátka je komplexní látkou, která se získává z mléka. Je složena z proteinů, laktózy, minerálů, imunoglobulinů a stopových množství tuku. Z proteinu WPC80 Instant si dokážete připravit jednoduchý, rychlý a chutný nápoj plný vzácných bílkovin, můžete si jím zároveň i ochutit jogurty, tvarohy, mléčné nápoje nebo jej přidat do vaření a zvýšíte tak poměr vzácných bílkovin ve svých pokrmech nebo nápojích.

3. VEPŘOVÁ JÁTRA

99 Kč / kg, 20 g bílkovin / 100 g produktu, 50 Kč / 100 g bílkovin

Odborníci se zaměřením na výživu v uplynulých letech spíše zatracovali konzumaci vnitřností, protože se v nich hromadí škodlivé látky. V současnosti je toto tvrzení již obsolentní a naopak játra nebo, chcete-li, pečeně, z kteréhokoli zvířete se považuje nejen za delikatesu, ale i superpotravinu. Konkrétně, vepřová játra obsahuje velké množství železa, kyseliny listové a zinku, takže jsou vhodná zejména pro ty, kteří ve svém jídelníčku nemají maso.

2. KUŘECÍ SRDCE

66 Kč / kg, 20 g bílkovin / 100 g produktu, 33 Kč / 100 g bílkovin

Kuřecí srdce je nejmenším vedlejším produktem pocházejícím z kuřecího masa. Navzdory své hmotnosti (30 gramů) má vysokou výživovou hodnotu. Je velmi dobrým zdrojem bílkovin, vitamínů skupiny B, zinku, železa, jakož i kobaltu, mědi a fosforu. Kuřecí srdce obsahuje také lysin, který zlepšuje syntézu enzymů a hormonů, navíc se silným antivirovým účinkem. Již malá porce kuřecích srdcí dokáže pokrýt denní dávku zmíněných nutrientů.

1. KUŘECÍ JÁTRA

66 Kč / kg, 20 g bílkovin / 100 g produktu, 33 Kč / 100 g bílkovin

Platí totéž, co v případě vepřových jater, avšak vepřová mají ještě o nějaký ten gram bílkoviny navíc.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…