Bojujete se stresem? Pomoci vám může zázračná rostlina ashwagandha

Bojujete se stresem? Pomoci vám může zázračná rostlina ashwagandha

Ashwagandha, stálozelený keř pocházející z Asie a Afriky, získává uznání pro své potenciální zdravotní výhody, zejména v oblasti zvládání stresu. Co přesně je tato zázračná bylina a jak může zlepšit pohodu? Ponormu se do jejího světa a prozkoumejme její původ, použití a potenciální účinky.

Léčivý zázrak

Ashwagandha, vědecky známá jako Withania somnifera, hraje důležitou roli v ajurvédě, starověkém indickém léčebném systému, který využívá holistický přístup k rovnováze energií v těle. Již více než 6 000 let se ashwagandha používá jako rasajána, tonikum, které podporuje energii a mládí. Lidově se jí říká i „zimní třešeň”, ačkoli není příbuzná třešním ani ženšenu.

Prostředek proti stresu

Jednou z výrazných vlastností ashwagandhy je její potenciál jako adaptogenu. Adaptogeny jsou přírodní látky, které podporují imunitu a pomáhají tělu zvládat stres tím, že snižují hladinu kortizolu, stresového hormonu. Několik studií na lidech s úzkostnými stavy naznačilo, že ashwagandha může pomoci snížit hladinu úzkosti a stresu, což z ní činí slibnou volbu pro ty, kteří hledají úlevu od těchto stavů.

Podpora pro váš mozek a mentální zdraví

Výzkum poukázal i na pozitivní vliv na kognitivní funkce. Studie ukázaly, že může zlepšit paměť, pozornost a dokonce pomoci osobám s mírným kognitivním poklesem. Přestože je potřebný rozsáhlejší výzkum, první zjištění jsou slibná.

Existují slibné důkazy, že ashwagandha může přinést úlevu těm, kteří zápasí s duševními poruchami. Ve studii, které se zúčastnilo 66 jedinců se schizofrenií trpících depresí a úzkostí, se u těch, kteří 12 týdnů denně konzumovali 1 000 mg extraktu z ashwagandhy, výrazně snížily příznaky deprese a úzkosti v porovnání s těmi, kteří užívali placebo.

Kromě toho omezený výzkum z roku 2013 naznačuje, že ashwagandha by mohla potenciálně zlepšit kognitivní funkce u jedinců s bipolární poruchou. Přehled z roku 2021 dokonce naznačuje, že ashwagandha může být prospěšná při zvládání deprese, úzkosti, nespavosti a různých jiných psychických a neurologických problémů. Je však třeba poznamenat, že k upevnění těchto zjištění je potřebný další výzkum.

Zvýšení výkonu

Ashwagandha by mohla změnit pravidla hry pro nadšence fitness. Několik studií naznačilo, že může zvýšit svalovou sílu, snížit svalovou únavu a dokonce zlepšit kardiorespirační kondici. Je to potenciální přínos pro sportovce, kteří chtějí zlepšit svůj výkon.

Snížení zánětů

Ashwagandha obsahuje sloučeniny včetně WA, které vykazují protizánětlivé vlastnosti. Studie na zvířatech prokázaly, že WA může snížit hladinu zánětlivých proteinů, jako je interleukin-10 (IL-10). Kromě toho některé důkazy naznačují, že ashwagandha může pomoci snížit zánětlivé markery u lidí.

Ve studii z roku 2021 byl osobám s COVID-19 podáván ájurvédský léčivý přípravek obsahující 0,5 gramu ashwagandhy spolu s dalšími bylinami dvakrát denně po dobu jednoho týdne. Tento režim vedl k výraznému snížení zánětlivých markerů, jako jsou CRP, IL-6 a TNF-α, ve srovnání s placebem.

Je však třeba poznamenat, že poznatky o vlivu ashwagandhy na zánět jsou stále poněkud omezené a pro komplexní pochopení je zapotřebí dalšího výzkumu.

Spojenec reprodukčního zdraví

Ashwagandha může hrát roli iv oblasti reprodukčního zdraví. Některé výzkumy naznačují, že může zlepšit zdraví spermií zvýšením jejich koncentrace, pohyblivosti a hladiny testosteronu. K úplnému potvrzení těchto zjištění jsou však zapotřebí rozsáhlejší studie.

Dobrý spánek

Pokud máte potíže se spánkem, ashwagandha vám může přinést úlevu. Studie naznačují, že může pomoci zlepšit kvalitu spánku, což vede k rychlejšímu usínání, delšímu času strávenému spánkem a lepší celkové kvalitě spánku.

Vyrovnávání hladiny cukru v krvi

Pro osoby s cukrovkou by ashwagandha mohla být potenciálním spojencem při zvládání tohoto onemocnění. Studie naznačily, že může pomoci snížit hladinu cukru v krvi, inzulínovou rezistenci a markery oxidačního stresu. Přestože jsou tato zjištění povzbudivá, je zapotřebí rozsáhlejší a dlouhodobější výzkum.

Jak zařadit ashwagandhu do každodenního života

Ashwagandha je dostupná v různých formách, ale většina komerčních produktů obsahuje buď kořen, nebo kombinaci výtažků z kořene a listů. Tyto části obsahují hlavní účinné látky byliny, withanolidy, které prokázaly potenciál v různých zdravotních aplikacích včetně rakoviny a neurodegenerativních stavů.

Ashwagandhu naleznete ve formě čaje, kapslí a prášku. Někteří dávají přednost míchání prášku Ashwagandha se sladkými tekutinami, aby zamaskovali její hořkou chuť.

Co se týče načasování a dávkování, oficiální pokyny neexistují, ale většina studií zaznamenala účinky po čtyřech až dvanácti týdnech pravidelného užívání. Typické dávkování se pohybuje od 300 mg do 1000 mg denně až po dobu tří měsíců.

Je ashwagandha bezpečná?

Výzkum naznačuje, že ashwagandha je obecně bezpečná při krátkodobém užívání do tří měsíců. Informace o její dlouhodobé bezpečnosti a bezpečnosti lokální léčby jsou však omezené. Některé skupiny, jako například těhotné nebo kojící osoby, osoby podstupující chirurgický zákrok nebo osoby s problémy se štítnou žlázou, by se měly ashwagandhe vyhnout.

Potenciální interakce s léky

Ashwagandha může interagovat s některými léky včetně léků proti cukrovce, léků na vysoký krevní tlak, imunosupresiv, sedativ a hormonů štítné žlázy. Pokud užíváte některý z těchto léků, před užíváním Ashwagandhy se poraďte s lékařem.

Možné vedlejší účinky

Jako každý doplněk, i nadměrný příjem Ashwagandhy může vést k trávicím problémům, jako jsou bolesti žaludku, průjem nebo zvracení. Ačkoli vedlejší účinky jsou obecně mírné, u některých jedinců se mohou vyskytnout zažívací potíže, nevolnost, svědivé vyrážky nebo dokonce problémy s játry, i když vzácně.

Ashwagandha je všestranná bylina s potenciálními zdravotními přínosy, které sahají od snížení stresu a zlepšení kognitivních funkcí až po zlepšení fyzické výkonnosti a kvality spánku. I když se zdá, že je obecně bezpečná pro krátkodobé užívání, vždy se poraďte s poskytovatelem zdravotní péče předtím, než ji přidáte do svého každodenního života, zvláště pokud máte zdravotní potíže nebo užíváte léky.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…