Chia semínka: Příznivé účinky a recepty na jejich přípravu

Chia semínka: Příznivé účinky a recepty na jejich přípravu

Semínka chia, pocházející z rostliny Salvia hispanica L., si vydobyla místo v centru pozornosti výživy. Tato semínka, která byla po tisíciletí základem jídelníčku původních obyvatel Ameriky, si nyní získávají širokou oblibu po celém světě díky svému působivému obsahu živin a potenciálním zdravotním přínosům.

Zdravotní přínosy semínek chia

Zlepšení zdraví srdce

Chia semínka se stávají šampiony pro zdravé srdce. Studie naznačují, že zařazení semínek chia do jídelníčku může účinně snížit rizikové faktory srdečních onemocnění. Rozpustná vláknina v semínkách chia hraje klíčovou roli při snižování vstřebávání cholesterolu, čímž přispívá ke snížení celkového cholesterolu, LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů.

Jejich obsah hořčíku navíc v kombinaci s dalšími pro srdce prospěšnými prvky podporuje regulaci krevního tlaku. V nedávné studii, které se zúčastnili lidé s cukrovkou 2. typu a vysokým krevním tlakem, došlo u těch, kteří konzumovali 40 g semínek chia denně po dobu 12 týdnů, k významnému snížení systolického krevního tlaku.

Vynikající obsah vlákniny

Nepodceňujte sílu chia semínek, pokud jde o obsah vlákniny. Sušené ovoce, ořechy, lněná semínka a obiloviny předčí pouhých 30 gramů chia semínek, která obsahují neuvěřitelných 9,75 gramů vlákniny, což pokrývá asi 35 % denní potřeby vlákniny.

Vláknina podporuje nejen pravidelnou stolici, ale také růst prospěšných střevních bakterií, které napomáhají trávení. Chia semínka, která působí jako objemové látky, zabraňují zácpě a zmírňují ji. Jejich obsah vlákniny navíc podporuje tvorbu mastných kyselin s krátkým řetězcem, podporuje zdraví tlustého střeva a zmírňuje záněty.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Chia semínka jsou prospěšná pro ty, kteří si chtějí udržet zdravou hladinu cukru v krvi. Několik studií ukazuje, že konzumace semínek chia může zlepšit kontrolu glykémie a citlivost na inzulín. Studie z roku 2017 naznačila, že přidání semínek chia do jídel s vysokým obsahem sacharidů může potenciálně snížit hladinu cukru v krvi po jídle.

U lidí ohrožených cukrovkou navíc chia semínka slibně zpomalují progresi tohoto onemocnění. Studie zahrnující pacienty s nealkoholickým ztukovatěním jater (NAFLD) odhalila, že strava doplněná mletými semínky chia zlepšila metabolismus glukózy, což naznačuje potenciální ochranný účinek proti rozvoji diabetu.

Podpora pocitu sytosti

Semínka chia mohou být cenným spojencem pro ty, kteří se snaží zdravě snížit svou hmotnost. Jsou bohatá na bílkoviny i vlákninu, což přispívá k pocitu sytosti a pomáhá kontrolovat chuť k jídlu. Studie z roku 2017 naznačila, že přidání semínek chia do jogurtu vedlo ke snížení pocitu hladu a snížení příjmu kalorií, což naznačuje jejich potenciální roli při regulaci hmotnosti.

Zdroj antioxidantů

Chia semínka jsou plná antioxidantů, jako je kyselina chlorogenová, kyselina kávová, myricetin, kvercetin a kaempferol, a jejich úkolem je chránit vaše tělo. Tyto antioxidanty nejen chrání jemné tuky v chia semínkách před žluknutím, ale aktivně bojují proti volným radikálům.

Představte si volné radikály jako drobné vetřelce ve vašem těle, kteří mohou vést k poškození buněk, stárnutí a dokonce i k nemocem, jako je rakovina, pokud se jim nevěnuje pozornost.

Vezměte si například kyselinu chlorogenovou - superhrdinu z rodiny chia semínek. Předpokládá se, že podává pomocnou ruku při snižování krevního tlaku, zatímco kyselina kávová přebírá roli protizánětlivého bojovníka, který bojuje proti volným radikálům, jež by mohly poškodit organismus.

Podpora kostí

Chia semínka nejsou určena pouze k ochraně před volnými radikály, ale také k podpoře pevných kostí. Tato semínka obsahují vápník, fosfor a hořčík a představují tak arzenál plný živin pro zdraví kostí. Pozorovací studie zdůrazňují význam těchto živin pro udržení silné hustoty kostních minerálů - klíčového ukazatele pevnosti kostí.

Kyselina alfa-linolenová (ALA), klíčový hráč pro zdraví kostí, zastoupená semínky chia. Zajímavá studie na zvířatech ukázala, že u potkanů, kteří denně konzumovali semínka chia, se po přibližně 13 měsících zvýšil obsah minerálů v kostech, což naznačuje, že ALA může být nenápadným hrdinou v pozadí.

Je však nutné poznamenat, že zatímco studie na zvířatech poskytují slibné záblesky, výzkum na lidech v této specifické oblasti zůstává omezený. Abychom skutečně odhalili tajemství semínek chia a jejich vlivu na zdraví kostí, netrpělivě očekáváme další specializované studie na lidech.

Jsou chia semínka bezpečná pro každého?

Chia semínka jsou obecně dobře snášena a nabízejí řadu zdravotních výhod. Stejně jako u jiných potravin je však klíčem k úspěchu umírněnost. Konzumace příliš velkého množství chia semínek najednou může vést k nepříjemným vedlejším účinkům, jako jsou břišní potíže, zácpa a nadýmání. Abyste se tomu vyhnuli, je důležité zůstat dostatečně hydratovaný, zejména pokud semínka nebyla předem namočena.

U lidí, kteří bojují se zánětlivými střevními onemocněními, jako je ulcerózní kolitida, Crohnova choroba nebo divertikulitida, je důležité dbát na příjem vlákniny. Přestože jsou chia semínka bohatá na vlákninu, je vhodné jejich konzumaci regulovat, aby se předešlo zhoršení příznaků. K tomu patří i to, že budete dávat pozor na to, kolik potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou například chia semínka, zařazujete do svého jídelníčku.

Pokud užíváte léky na onemocnění, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka, stojí za zmínku, že chia semínka by mohla potenciálně zvýšit aktivitu léků. Chcete-li se v této situaci zorientovat, doporučujeme požádat o radu svého praktického lékaře nebo dietologa. Ti vám mohou poskytnout individuální poznatky a pomoci vám najít správnou rovnováhu pro vaše zdraví.

Je také důležité zmínit, že ačkoli alergie na ořechy a semena jsou dobře zdokumentovány, alergické reakce na chia semínka jsou vzácné. Pro většinu lidí tak může být zařazení chia semínek do jídelníčku bezpečnou a výživnou volbou.

Chutné recepty s chia semínky

Chia pudink

Přeměna chia semínek na lahodný pudink je hračka. Začněte tím, že k chia semínkům přidáte oblíbenou tekutinu, důkladně promícháte a necháte chvíli odstát. Během několika hodin budete svědky zázračné proměny těchto drobných semínek v sametový, šťavnatý pudink. V čem je chia pudink jiný? Je mimořádně pohodlný - připravte si ho večer a ráno se probuďte s vědomím, že ho můžete ihned sníst.

Abyste dosáhli optimálního výsledku, buďte trpěliví, pokud směs chia a mléka nezhoustne okamžitě. Dejte jí delší čas v lednici. Tomuto pudinku prospívá čas, takže odolejte nutkání proces urychlit.

Zážitek z chia pudinku umocníte tím, že ho ozdobíte živým, čerstvým ovocem - ať už to budou šťavnaté bobule, sladké banány nebo voňavé hrušky, volba je na vás. Přidejte lahodnou křupavost pomocí granoly nebo popusťte uzdu své kreativitě s řadou dalších ingrediencí. Od sušeného ovoce po jogurt, arašídová másla a domácí džemy - každý přídavek přináší jedinečný, lahodný nádech.

Chia kaše

Složení:

 • Mléko.
 • Celá chia semínka.
 • Celá chia semínka.
 • Vanilkový extrakt.

Jednoduchý postup:

 • V misce smíchejte chia semínka, mléko, cukr a vanilkový extrakt. Dobře promíchejte a za občasného míchání dejte na nejméně 30 minut do chladničky.
 • Těsně před podáváním znovu promíchejte.
 • Kaši z chia semínek ozdobte sezónním ovocem. Pro zimní zpestření vyzkoušejte plátky čerstvého pomeranče.

Speciální tipy:

 • Pro jinou chuť vyměňte cukr za javorový sirup nebo med.
 • Experimentujte s výběrem mléka - kravským, mandlovým, sójovým nebo kokosovým.
 • Čerstvé ovoce přidejte těsně před podáváním, pokud není mražené.
 • Buďte kreativní v přidávání dalších ingrediencí, jako jsou čerstvé bobule, lněná semínka, mandlové nebo arašídové máslo.

Chia smoothie s arašídovým máslem

Příprava tohoto lahodného nápoje je snadná a vyžaduje pouze pět minut vašeho času. Toto smoothie obsahuje přibližně 313 kalorií, takže je příjemným doplňkem vašeho denního příjmu.

Složení:

 • 1 šálek neslazeného mandlového nebo sójového mléka.
 • 1 čajová lžička chia semínek.
 • 1 velmi zralý mražený banán.
 • 2 lžičky arašídového másla.
 • 1 lžička agáve (upravte podle chuti).
 • 2 lžičky kakaa nebo kakaového prášku.
 • 1 lžička vanilkového extraktu.

Postup: 

 • Začněte tím, že chia semínka rozmícháte v mléce a necháte je asi 30 minut nasáknout. 
 • Tento krok zlepší strukturu a nutriční profil smoothie.
 • Jakmile semínka vstřebají mléko, je čas spojit všechny ingredience. Do mixéru vhoďte namočená chia semínka, mražený banán, arašídové máslo, agáve, kakao nebo kakaový prášek a vanilkový extrakt.
 • Mixujte, dokud se ingredience nespojí a nevytvoří sametově hladkou strukturu, která slibuje skvělou chuť.
 • Není třeba čekat - smoothie si můžete vychutnat ihned!
Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…