Co je maca peruánská a jaké jsou její výhody?

Co je maca peruánská a jaké jsou její výhody?

Objevte podmanivý svět prášku z kořene maca, andského klenotu známého jako peruánský ženšen. Ponořte se s námi do kořenů této fascinující potraviny a prozkoumejte její bohatou historii, rozmanité složení a tvrzení, která vyvolala celosvětovou fascinaci.

Co je Maca peruánská a jak působí na naše tělo?

Maca peruánská, známá také jako peruánský ženšen, patří do čeledi Lepidium meyenii a svou vůní připomíná máslový bonbón. Tato rostlina se vyskytuje na vysokohorských náhorních plošinách And a jako kořenová zelenina prosperuje již více než 3 000 let, přičemž je odolná i v drsném horském terénu. V minulosti se maca v andských komunitách používala jako výživná potravina a lék na dýchací a revmatické choroby.

V současné době popularita výrobků z macy prudce vzrostla díky tvrzením, která naznačují její potenciál zvyšovat libido a plodnost. Maca, která se pěstuje po celém světě, dokonce i v čínské provincii Yunnan, se může pochlubit bohatým profilem obsahujícím vlákninu, vitaminy, minerály, makamidy, makaridin, alkaloidy a glukosinoláty.

Vědecké zkoumání jejích přínosů je však stále nejednoznačné a vyžaduje další komplexní studie, které by tyto přínosy potvrdily. Údajné využití, jako je pomoc při mužské neplodnosti, zvládání zdravotních problémů po menopauze nebo stimulace sexuální touhy u zdravých jedinců, není dosud dostatečně vědecky podloženo.

Co obsahuje prášek z kořene?

Prášek z kořene Maca obsahuje pouze 16 kalorií v 5 gramech, 0,5 gramu bílkovin, nepatrných 0,04 gramu tuku, skromné, ale nezbytné 3 gramy sacharidů a 0,9 gramu vlákniny. Kromě toho nabízí pozoruhodných 17,5 miligramů vápníku, čímž přispívá k dennímu příjmu této živiny posilující kosti.

Jak můžete kořen maca zařadit do svého jídelníčku?

Začlenění prášku maca do vašeho jídelníčku nemusí být složité. Existuje řada jednoduchých, ale účinných metod, jak ji přidat do svých jídel.

Dodejte energii svým ránům: Namíchejte si prášek do ranních koktejlů, abyste se povzbudili.Její jemná karamelová chuť se bez problémů spojí s ovocnou chutí koktejlů a pozvedne vaši ranní rutinu.

Vylepšete své svačiny: Vylepšete domácí energetické kuličky posypáním práškem maca. Tento přídavek nejen zlepší jejich nutriční profil, ale také jim dodá další dávku přirozené energie.

Vylepšete svou snídani: Posypání práškem maca promění vaši každodenní kaši ve snídani plnou energie. Přidaná dávka vám dodá energii a elán do každého dne.

Plnohodnotné svačiny: Kromě snídaně prozkoumejte i říši pečiva. Od lívanců až po zdravé sladké pochoutky - esence podobná karamelu může pozvednout chuťový profil vašich kulinářských výtvorů.

Všestrannost prášku z kořene maca zdaleka přesahuje jeho nutriční schopnosti. Díky jeho jemné, ale výrazné chuti jej lze bez problémů zakomponovat do nejrůznějších pokrmů, což z něj činí nepostradatelný doplněk vaší kuchyně.

Potenciální zdravotní přínosy prášku maca

Zvýšení libida

Jedním z nejznámějších přínosů maca peruánské je její schopnost zvyšovat libido. Toto tvrzení bylo podpořeno vědeckými studiemi, které prokázaly slibné výsledky. Například studie z roku 2002 zjistila, že muži, kteří denně konzumovali 1,5 nebo 3 gramy maky, měli zvýšené libido ve srovnání s těmi, kteří ji nekonzumovali. Podobně i přehled z roku 2010 zdůraznil potenciál macy při zlepšování sexuálních funkcí, i když zdůraznil potřebu dalšího výzkumu, který by tyto poznatky upevnil.

Také maca se ukazuje jako slibná při řešení sexuálních problémů u specifických demografických skupin. Studie z roku 2015 zjistila, že by mohla potenciálně zmírnit sexuální dysfunkce u žen po menopauze užívajících antidepresiva, což naznačuje její širší využití nad rámec tradičního použití.

Snížení erektilní dysfunkce

Kromě účinku na libido má kořen maca také potenciál při snižování erektilní dysfunkce (ED). Studie z roku 2009 zkoumala účinky 12týdenní denní konzumace 2,4 g kořene maca na muže s mírnou ED. Výsledky odhalily významné zvýšení sexuální pohody u těch, kteří konzumovali kořen maca, ve srovnání s těmi, kteří dostávali placebo.

Tyto studie vrhají světlo na potenciální přínosy zařazení kořene maca do každodenního života, zejména pro jedince usilující o zlepšení sexuálního zdraví. Ačkoli jsou tato zjištění slibná, k definitivnímu potvrzení účinnosti je zapotřebí dalšího rozsáhlého výzkumu.

Zlepšení sportovního výkonu

Tato bylina si získala pozornost také pro své údajné schopnosti zvyšovat energii a vytrvalost. Sportovci a kulturisté vyhledávají její suplementaci, protože věří v její schopnost zvyšovat výkonnost. Tato víra má své opodstatnění.

Zajímavá pilotní studie provedená v roce 2009 odhalila povzbudivé výsledky. Během 14 dnů se u cyklistů užívajících extrakt z maca zlepšil výkon v náročné časovce na 40 kilometrů. Přesto tyto výsledky nijak výrazně nepřevyšovaly výsledky pozorované u jedinců užívajících placebo. Zajímavé je, že stejná studie odhalila ještě jeden nečekaný přínos. U účastníků užívajících extrakt došlo ke zvýšení libida.

Zvýšení koncentrace spermií

Při hlubším zkoumání se objevuje další zajímavý aspekt. Kořen rostliny maca může hrát roli při podpoře plodnosti dospělých mužů. Předběžné studie naznačují jeho potenciál zvyšovat koncentraci spermií, a tím zvyšovat počet spermií na mililitr spermatu. Z přehledu dosavadních studií navíc vyplývá, že by mohl zvýšit celkovou kvalitu spermií a podpořit jejich pohyblivost, která je nezbytná pro dosažení a oplodnění vajíčka.

Přesto je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Současné důkazy se opírají o studie malého rozsahu. Proto je k pochopení plného rozsahu vlivu na plodnost nutný komplexnější výzkum.

Zmírnění příznaků menopauzy

Jedna z významných oblastí spočívá ve schopnosti tohoto kořene potenciálně zmírnit příznaky menopauzy. Během perimenopauzy může hladina estrogenu rychle kolísat, což způsobuje řadu obtíží. Někteří zastánci tvrdí, že pomáhá vyrovnávat hladinu estrogenu.

V jedné studii bylo zjištěno, že u žen po menopauze, které užívaly dvě tablety kořene maca denně, došlo ke zmírnění příznaků, jako jsou návaly horka a noční pocení. To naznačuje, že maca má potenciál zmírnit potíže v období menopauzy, a nabízí tak paprsek naděje těm, kteří touto přechodnou fází procházejí.

Podpora kognitivních funkcí

Další zajímavou cestu nacházíme v oblasti kognitivních funkcí. Výzkum na myších v roce 2011 ukázal, že maca může zlepšit paměť. Také přehled literatury z roku 2014 tento názor potvrdil a naznačil, že maca může být prospěšná pro učení a paměť. Tato lákavá perspektiva naznačuje její možné využití při onemocněních, jako je Alzheimerova choroba.

Na povrch však vyplouvá zásadní námitka: současný výzkum zahrnuje převážně zvířecí modely. Převedení těchto slibných zjištění do prospěšnosti pro člověka proto zůstává nejisté. Přestože potenciál pro zlepšení kognitivních schopností je podmanivý, jeho přesný dopad na lidské učení a paměť vyžaduje další výzkum.

Ochrana před UV zářením

Výzkum, včetně studií prováděných na zvířatech, naznačuje, že maca může být tajnou zbraní proti poškození slunečním zářením. Jedna studie na zvířecím modelu odhalila potenciál chránit pokožku před škodlivými účinky UV záření. Kromě toho samostatná studie z roku 2011 zdůraznila myšlenku, že výtažky z listů mohou zastavit tvorbu těchto nepříjemných buněk spálených sluncem.

Zlepšení nálady

Kořen rostliny maca v sobě ukrývá flavonoidy, o kterých je známo, že zlepšují náladu a snižují úzkost. Studie na 14 ženách po menopauze naznačila, že maca může zmírnit pocity úzkosti a deprese. Zajímavé je, že studie provedená v roce 2015 mezi čínskými ženami po menopauze odhalila roli maca při snižování příznaků deprese - to je světýlko naděje pro duševní pohodu.

Snížení krevního tlaku

Překvapivě může maca pomáhat také při regulaci krevního tlaku. Stejná studie z roku 2015 odhalila, že denní příjem 3,3 g maky po dobu 12 týdnů vedl u postmenopauzálních Číňanek ke snížení hladiny krevního tlaku.

Užívání a doporučená denní dávka

Maca se obvykle připravuje sušením, vařením a poté se užívá jako nápoj. Nyní se dodává v univerzálních formách, jako je prášek nebo gelové kapsle, takže je vhodná pro různé kulinářské nebo doplňkové použití.

V oblasti dávkování neexistuje žádná pevná norma pro příjem. Obecně se za bezpečné rozmezí považují 3 gramy nebo méně denně po dobu až čtyř měsíců. Některé důkazy naznačují, že bezpečné mohou být i vyšší dávky po krátkou dobu, ale k upevnění těchto poznatků je ještě zapotřebí komplexní výzkum.

Pokud se snažíte použít prášek z kořene maca k řešení konkrétních příznaků, je vhodné poradit se s odborníkem. Ten vám pomůže určit optimální a bezpečné dávkování přizpůsobené vašim individuálním potřebám. Nezapomeňte, že individuální poradenství zajišťuje účinnější a bezpečnější zkušenost.

Je maca bezpečná?

Kořen rostliny maca je obecně považován za bezpečný, pokud se používá v potravinách nebo jako doplněk stravy. Je však velmi důležité, aby jedinci se specifickými zdravotními problémy dbali na opatrnost před jeho zařazením do stravy.

Výtažky z maca mají schopnost napodobovat v těle estrogen. V důsledku toho by se jedinci s onemocněními citlivými na hormony, jako je rakovina prsu, rakovina dělohy, rakovina vaječníků, endometrióza (kdy podobná tkáň roste mimo dělohu) a děložní myomy (nenádorové výrůstky na stěně dělohy), měli mít na pozoru před užíváním doplňků stravy z tohoto kořene.

U osob, které mají problémy se štítnou žlázou, je vhodné, aby se před zvažováním jeho užívání poradily s lékařem. Maca totiž obsahuje goitrogeny, které mohou potenciálně narušovat produkci hormonů štítné žlázy.

V případě těhotných nebo kojících žen je nezbytné se před výběrem doplňků stravy poradit s poskytovatelem zdravotní péče. Neexistuje dostatečný výzkum, který by potvrdil bezpečnost užívání v těchto fázích.

Pamatujte, že ačkoli kořen maca nabízí potenciální výhody, jeho užívání vyžaduje pečlivé zvážení, zejména u osob se specifickými zdravotními problémy. Konzultace se zdravotnickým pracovníkem zajistí individuální rady přizpůsobené individuálním zdravotním potřebám.

Má maca vedlejší účinky?

V různých studiích bylo prokázáno, že kořen rostliny maca je bezpečný a snadno snášený většinou osob, které jej zařadí do svého jídelníčku. Podle klinických studií je popisován jako obecně dobře snášený a představuje minimum negativních vedlejších účinků.

Ačkoli jsou tyto případy vzácné, někteří jedinci mohou pociťovat mírné gastrointestinální potíže nebo občasné bolesti hlavy. Tyto příhody jsou sice vzácné, ale byly hlášeny v menšině případů spojených s konzumací.

Možné interakce

Kořen maca může mít některé interakce, na které je třeba upozornit. Například by mohl ovlivnit přesnost testosteronových imunoanalýz, což jsou testy používané k měření hladiny testosteronu. Je však nutné poznamenat, že toto zjištění vyplynulo z jediné případové zprávy.

Důležitým krokem předtím, než se vrhnete na doplňování kořene maca, je konzultace s poskytovatelem zdravotní péče. Zejména pokud jste objednáni na preventivní prohlídku nebo podstupujete hormonální substituční léčbu, je diskuse s poskytovatelem zdravotní péče o to důležitější.Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…