Posílení imunitního systému? Objevte sílu AIP diety

Posílení imunitního systému? Objevte sílu AIP diety

Ve snaze o optimální zdraví se věnuje velká pozornost vlivu stravy na imunitní systém. Mezi různými dietními přístupy se jako potenciální spojenec pro ty, kteří bojují s autoimunitními chorobami a hledají úlevu od příznaků souvisejících se zánětem, objevila dieta Autoimunitní protokol (AIP).

V tomto článku nahlédneme do světa diety AIP a prozkoumáme její potenciální výhody a omezení. Probereme vědecké studie, které osvětlují její vliv na zánět a příznaky autoimunitních onemocnění. Kromě toho poskytneme praktické poznatky o tom, co jíst a čemu se při dietě AIP vyhnout, spolu se základními úvahami o tréninku a suplementaci.

Co je dieta AIP?

Dieta AIP, zkratka pro Autoimmune Protocol Diet, je specializovaný stravovací plán navržený tak, aby pomáhal zvládat autoimunitní onemocnění a snižoval zánět v těle. Je rozšířením paleo diety a zaměřuje se na vyloučení konkrétních potravin, které mohou vyvolat nebo zhoršit autoimunitní reakce.

Vychází z přesvědčení, že některé potraviny mohou přispívat ke zvýšené střevní propustnosti (děravé střevo), což vede k migraci nestrávených částic potravy a toxinů do krevního oběhu. U jedinců s autoimunitním onemocněním to může vyvolat imunitní reakci, která vede k zánětu a zhoršení příznaků.

Hlavním cílem diety AIP je vyloučit potraviny, o nichž je všeobecně známo, že jsou pro lidi s autoimunitními chorobami problematické, a podpořit zdraví střev, což může vést ke zklidnění imunitního systému. Dieta se zaměřuje na živiny bohaté na celé potraviny, které podporují hojení, snižují zánět a zmírňují autoimunitní příznaky.

Vědecký základ diety AIP

V nedávné jedenáctitýdenní studii, které se zúčastnilo 15 osob se zánětlivým střevním onemocněním (IBD), přinesla dieta AIP změnu, která vedla k výraznému snížení příznaků souvisejících s IBD. Přestože markery zánětu nevykazovaly žádné významné změny, u účastníků došlo ke zmírnění příznaků.

Další studie, která byla průkopnická, se opět zaměřila na IBD. Tentokrát účastníci, kteří začali po dobu 11 týdnů dodržovat dietu AIP, zaznamenali brzké zlepšení frekvence střev, stresu a chuti k volnočasovým nebo sportovním aktivitám. Zárodky změn začaly kvést již po 3 týdnech studie, což přineslo záblesk optimismu.

Pro ty, kteří se potýkají s Hashimotovou tyreoiditidou, se dieta AIP ukázala být potenciálním spojencem při hledání úlevy. Skupina 16 žen s tímto autoimunitním onemocněním se odvážně pustila do 10týdenní diety AIP. Výsledek? Pozoruhodné snížení zánětu o 29 % a snížení příznaků souvisejících s onemocněním o neuvěřitelných 68 %. Kvalita života se dramaticky zlepšila, přestože nedošlo k žádným významným změnám v měření funkce štítné žlázy.

U diety AIP je nutné postupovat opatrně a uvědomit si její počáteční stádia zkoumání. Ačkoli jsou dosud provedené studie slibné, jejich velikost a rozsah jsou skromné. Navíc byly provedeny na vybrané skupině jedinců s autoimunitními poruchami. K utvoření ucelené mozaiky poznatků je zapotřebí rozsáhlejšího výzkumu.

Co jíst při dietě AIP?

Obecně se doporučuje konzumovat různé druhy neškrobové zeleniny, která poskytuje důležité vitaminy, minerální látky a vlákninu. Dopřejte si listovou zeleninu, jako je kapusta, špenát a rukola, spolu s barevnou zeleninou, jako je mrkev, řepa a sladké brambory.

Vybírejte ovoce s nízkým obsahem cukru, jako jsou bobuloviny, jablka, hrušky a avokádo. Toto ovoce nabízí antioxidanty a prospěšné živiny a zároveň udržuje příjem cukru na uzdě. Dieta AIP klade důraz na zdravé tuky, které podporují snižování zánětů a celkové zdraví. Výbornou volbou je avokádo, olivový olej, kokosový olej a živočišné tuky z pastvin.

Nejlépe uděláte, když si budete vybírat zdroje bílkovin krmené trávou, chované na pastvinách nebo ulovené ve volné přírodě. Zařaďte do svého jídelníčku maso, jako je hovězí, jehněčí, drůbež (kromě vajec) a tučné ryby, jako je losos nebo makrela. Jezte také mořské plody. Ty jsou cenným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Zařaďte do svého jídelníčku volně žijící ryby, korýše a mořské řasy.

Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na probiotika, jako je kysané zelí, kimči a kokosový jogurt (bez přidaného cukru), které podporují zdraví střev. Jídla můžete ochutit řadou bylinek a koření, jako je kurkuma, zázvor, česnek a oregano. Tato přírodní koření mají protizánětlivé účinky.

Ačkoli jsou ořechy a semena v dietě AIP obecně vyloučeny, někteří jedinci mohou tolerovat malé množství některých ořechů, jako jsou makadamové ořechy, nebo semen, jako jsou dýňová nebo slunečnicová semena.

Co by mělo být z diety vyloučeno?

Při dodržování diety podle autoimunitního protokolu (AIP) byste měli vyloučit potraviny, které mohou vyvolat nebo zhoršit autoimunitní reakce a zánět.

Proto byste měli vyloučit všechny druhy obilovin včetně pšenice, ovsa, rýže, kukuřice, ječmene a dalších. Tyto obiloviny obsahují lepek a další potenciálně zánětlivé sloučeniny, které mohou negativně ovlivnit osoby s autoimunitními onemocněními. Je třeba vyloučit také všechny mléčné výrobky včetně mléka, sýrů, jogurtů a másla, protože obsahují laktózu a kasein, které mohou vyvolat autoimunitní reakce.

Obvykle se vynechávají také fazole, čočka, cizrna, arašídy a sójové výrobky. Luštěniny totiž obsahují lektiny a fytáty, které mohou narušovat vstřebávání živin a zhoršovat autoimunitní reakce. Rajčata, brambory, lilek, papriky a koření z nich odvozené (např. kajenský pepř) jsou vyloučeny, protože mohou u některých jedinců vyvolávat záněty.

Vyhnout byste se měli také vaječným bílkům a žloutkům, protože obsahují bílkoviny, které mohou být pro některé lidi s autoimunitními chorobami problematické. Rozloučit se musíte také s ovocem s vysokým obsahem cukru - tropickým ovocem, jako je mango, ananas a banány.

Vyloučeny jsou také rostlinné oleje, jako je sójový, kukuřičný a řepkový olej, které mají vysoký obsah omega-6 mastných kyselin. Zakázány jsou také alkoholické nápoje, protože mohou zhoršovat záněty a narušovat zdraví střev.

Je důležité striktně dodržovat eliminační fázi diety AIP, aby bylo možné přesně posoudit její vliv na váš autoimunitní stav. Po období eliminace a zlepšení příznaků můžete postupně znovu zavádět určité potraviny, abyste zjistili případné specifické spouštěče, které jsou pro vaše tělo jedinečné.

Co musím při dietě AIP doplňovat?

Při dietě podle autoimunitního protokolu byste měli zvážit doplňování určitých živin, abyste zajistili své nutriční potřeby, zejména během eliminační fáze. Ačkoli dieta AIP klade důraz na potraviny s vysokým obsahem živin, některé základní živiny může být obtížné získat pouze z potravy.

Například vitamin D je nezbytný pro funkci imunitního systému a celkové zdraví. Protože se syntetizuje především prostřednictvím slunečního záření, mohou jedinci s omezeným pobytem na slunci zvážit doplňování vitaminu D.

Ačkoli jsou při dietě AIP povoleny tučné ryby, jako je losos a makrela, někteří jedinci nemusí konzumovat dostatečné množství omega-3 mastných kyselin, aby uspokojili své potřeby. Chcete-li snížit zánět a podpořit celkové zdraví, zvažte kvalitní rybí olej nebo doplněk stravy s omega-3.

Vzhledem k tomu, že luštěniny a obiloviny, které jsou běžným zdrojem železa, jsou v dietě AIP zakázány, mohou jedinci s nedostatkem železa nebo anémií zvážit doplnění tohoto důležitého minerálu.

Mléčné výrobky, které jsou bohaté na vápník, jsou z diety AIP vyloučeny. V případě potřeby zvažte doplňky vápníku nebo alternativy bohaté na vápník. Zinek je rovněž nezbytný pro funkci imunitního systému a nachází se v řadě živočišných potravin, které jsou v dietě AIP omezeny. Proto byste měli zvážit jeho doplnění.

Před zahájením jakéhokoli doplňkového režimu doporučujeme poradit se se zdravotnickým pracovníkem nebo registrovaným dietologem, který může posoudit vaše individuální potřeby, provést potřebná vyšetření a poskytnout individuální pokyny ohledně vhodných doplňků a dávkování.

AIP dieta a trénink

Přestože dieta AIP omezuje určité skupiny potravin, můžete své výživové potřeby uspokojit a podpořit svůj trénink některými strategickými přístupy.

Vzhledem k tomu, že dieta AIP se zaměřuje na potraviny s vysokým obsahem živin, dbejte na to, abyste do jídel zařadili různé druhy zeleniny, kvalitní bílkoviny a zdravé tuky. Tyto potraviny poskytují důležité vitamíny, minerály a energii, které vám umožní efektivně trénovat.

Přestože tato dieta omezuje obiloviny a škrobovou zeleninu, můžete sacharidy získávat i z neškrobové zeleniny, ovoce a kořenové zeleniny, jako jsou sladké brambory a mrkev. Sacharidy jsou velmi důležité pro zajištění energie během cvičení, zejména při vysoce intenzivních aktivitách.

Pokud jsou vaše tréninky intenzivní nebo dlouhotrvající, zvažte malou předtréninkovou svačinu, která je v souladu s dietou AIP. Můžete si například dát banán s kokosovým mlékem nebo hrst bobulí s několika plátky avokáda.

Největší pozornost věnujte tomu, jak vaše tělo reaguje na trénink a výběr stravy. Pokud zjistíte, že máte málo energie nebo se špatně zotavujete, zvažte úpravu příjmu potravy nebo se poraďte s registrovaným dietologem, který vám poradí individuálně.

Rizika diety AIP

Přestože tento typ diety může být pro některé jedince s autoimunitním onemocněním prospěšný, existují potenciální rizika a problémy spojené s tímto restriktivním stravovacím plánem.

Dieta AIP vylučuje několik skupin potravin, včetně obilovin, luštěnin, mléčných výrobků a některých druhů ovoce a zeleniny. V důsledku toho existuje riziko nedostatečného příjmu základních živin, jako je vápník, vitamin D, hořčík a vláknina. Tento dlouhodobý nedostatek může vést k různým zdravotním problémům.

Přísnost diety může vést k pocitu izolace a stresu ve společnosti, protože může být obtížné najít vhodné možnosti v restauracích nebo na setkáních. Restriktivní povaha diety může také přispět k neuspořádaným stravovacím návykům nebo pocitům viny z jídla.

Dieta AIP se obvykle považuje za eliminační a reintrodukční protokol, jehož cílem je identifikovat spouštěcí potraviny. Dlouhodobé udržování přísné eliminační fáze však může být pro některé jedince náročné kvůli omezenému výběru potravin.

Pro koho je dieta AIP vhodná?

Dieta Autoimunitního protokolu je nejvhodnější pro lidi s autoimunitním onemocněním nebo s příznaky souvisejícími s autoimunitou. Může být zvláště prospěšná pro osoby s onemocněním, jako je revmatoidní artritida, zánětlivé střevní onemocnění, celiakie, lupénka nebo diabetes 1. typu.

Je důležité si uvědomit, že dieta AIP není univerzální a její účinnost se může u jednotlivých osob lišit. U některých lidí může dojít k výraznému zlepšení příznaků, zatímco u jiných se mohou projevit jen mírné změny.

Kromě toho se dieta AIP obvykle považuje za krátkodobý eliminační a reintrodukční protokol, který je navržen tak, aby identifikoval konkrétní potravinové spouštěče u každého jednotlivce.

Pro koho není vhodná?

Dieta AIP nemusí být vhodná pro každého a existují určité skupiny osob, kterým se tento stravovací plán nedoporučuje. Pokud máte již existující zdravotní potíže nebo užíváte léky, je nezbytné, abyste se před zahájením diety poradili se svým lékařem nebo registrovaným dietologem. Ti mohou posoudit váš individuální zdravotní stav a určit, zda dieta vyhovuje vašim specifickým potřebám.

U osob s anamnézou poruch příjmu potravy, restriktivního stravování nebo ortorexie může přísná eliminační fáze diety AIP zhoršit její průběh. V takových případech může být nutná spolupráce s kvalifikovaným odborníkem na duševní zdraví spolu s registrovaným dietologem.

Restriktivní povaha diety nemusí zajistit odpovídající výživu těhotných nebo kojících žen, které mají v těchto fázích života zvýšené nároky na živiny. Je nezbytné, aby upřednostňovaly potraviny s vysokým obsahem živin a konzultovaly je s odborníkem na zdravotní péči, aby zajistily, že ony i jejich děti dostávají správnou výživu.

Pokud trpíte podváhou nebo máte problémy s udržením hmotnosti, může pro vás vyloučení některých skupin potravin v dietě AIP znamenat problém s příjmem dostatečného množství kalorií, abyste uspokojili své energetické potřeby. Dieta navíc nemusí být vhodná pro děti a dospívající, protože jejich rostoucí tělo má zvláštní potřeby živin. Omezení některých skupin potravin v tomto kritickém období vývoje nemusí podporovat optimální růst a vývoj.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…