Potřebujete nabrat objem? Pomůže vám gainer

Potřebujete nabrat objem? Pomůže vám gainer

Budování svalové hmoty vyžaduje pečlivé plánování a výběr správného přípravku na zvýšení hmotnosti je klíčovým krokem v tomto úsilí. V článku se dozvíte, co je to gainer, jaké jsou jeho největší výhody, pro koho je vhodný a jak ho správně vybrat.

Co je to gainer?

Chystáte se na cestu za zvětšením objemu a nárůstem svalové hmoty? Poznejte svého potenciálního spojence v podobě gaineru - práškového doplňku stravy s vysokým obsahem kalorií, bílkovin a sacharidů. Představte si, že dosáhnete svých kalorických cílů, aniž byste se museli nutit do dalšího vydatného jídla; místo toho si představte, že si dáte 1000kalorický koktejl a cesta bude plynulejší.

Pokud jde o gainery na zvýšení hmotnosti, rozdíly mezi jednotlivými značkami jsou poměrně velké, ale společným znakem je jejich kalorický obsah, který se obvykle pohybuje od 500 do 1 500 kalorií na jednu porci. To, co je odlišuje, je důraz na vyšší množství bílkovin a sacharidů, přičemž se obvykle přiklánějí k udržení relativně nízkého obsahu tuku. Důvodem tohoto nutričního profilu je snaha o efektivní přibírání na váze s co nejnižším podílem tuku.

Kouzlo gainerů spočívá v tom, že převažují misky vah ve prospěch zvýšeného obsahu sacharidů. Proč? Inu, uvažujte takto: pokud se věnujete formování postavy intenzivním tréninkem, stává se vyšší příjem sacharidů cenným přínosem. Sacharidy se přeměňují na glykogen, zásobní formu energie ve vašich svalech.

Když se věnujete vysoce intenzivnímu tréninku, vaše tělo využívá tuto glykogenovou rezervu a poskytuje tak palivo potřebné k překonání náročných tréninků. Výsledek? Zvýšená schopnost intenzivně trénovat a účinně se zotavovat z náročných požadavků svalové hypertrofie.

Jaké jsou výhody gaineru?

Velké množství kalorií

Vydat se na cestu objemové přípravy, zejména pro kulturisty nebo lidi s ektomorfním typem postavy, často znamená výzvu splnit náročné kalorické cíle. Naštěstí existuje gainer, který poskytuje řešení tohoto dilematu.

Tyto doplňky stravy nabízejí kalorickou výživu, která vám umožní bez námahy zkonzumovat přibližně 1000 kalorií v jedné porci. To nejenže eliminuje nutnost zápasit s objemnými porcemi jídla, ale také zajišťuje, že kalorie pocházejí z kvalitních zdrojů, což podporuje zdravější přístup k přibírání na váze.

Kvalitní živiny

Dosažení "čistého objemu" vyžaduje pečlivou pozornost při získávání živin ve správném poměru. Gainery tento proces zjednodušují tím, že poskytují vyváženou směs základních makroživin - sacharidů, bílkovin a tuků. Odlišuje je zařazení vlákniny, důležité složky, která podporuje odstraňování toxinů z těla a přispívá ke zlepšení zdraví střev. Výsledkem je lepší vstřebávání živin, což vytváří základ pro komplexní pohodu.

Zvýšení svalové hmoty a síly

Gainer usnadňuje nejen růst svalové hmoty, ale také rozvoj síly. Tento doplněk stravy se může pochlubit robustním proteinovým profilem získaným z vysoce kvalitních zdrojů, jako je syrovátka a kasein. Tento bílkovinný znak je zvláště prospěšný pro regeneraci svalů po tréninku, protože zajišťuje, že tělo dostává tu nejkvalitnější výživu pro optimální regeneraci. Doprovodné aminokyseliny hrají klíčovou roli při posilování svalů, jejich výživě a stimulaci svalového růstu, který je nezbytný pro vyrýsovanou postavu.

Snadná integrace

Jednou z největších výhod gaineru je jeho jednoduchost. Pro lidi, kteří se potýkají s problémem konzumace velkých porcí jídla a následného procesu trávení, se gainery zdají být ideálním řešením. Doplňky stravy nabízejí bezproblémový způsob, jak získat všechny potřebné živiny bez zátěže z nadměrné konzumace. Ať už z důvodu časové tísně nebo dietních preferencí, gainery představují pohodlný a účinný způsob, jak splnit nutriční požadavky.

Gainery se bez problémů přizpůsobí různým životním stylům, takže jsou vhodnou volbou pro osoby s hektickým rozvrhem, náročným povoláním nebo pro ty, kteří jednoduše hledají praktický přístup ke svým stravovacím potřebám. Uživatelsky přívětivá povaha gainerů zajišťuje, že je lze bez námahy začlenit do každodenního režimu a poskytnout stálý zdroj základních živin pro trvalý růst svalů a celkovou pohodu.

Pro koho může být gainer užitečný?

Pro lidi s rychlým metabolismem

V zajímavé situaci se ocitají zejména lidé s vysokou rychlostí metabolismu a tendencí rychle spalovat kalorie. Přes jejich veškerou snahu se pro ně přibírání na váze stává velkou výzvou. Zde nastupují gainery, které jsou cenným spojencem a poskytují dodatečné kalorie potřebné k překlenutí této mezery a usnadňují osobám s rychlým metabolismem přibírání na váze.

Ektomorfové

Další speciální kategorií jsou ektomorfové, jedinci, kteří se vyznačují štíhlým typem těla a neustálým bojem o nabrání svalové hmoty. Pro tyto těžce přibírající osoby mohou být tradiční tréninkové metody a dietní přístupy nedostatečné. V takových případech se strategické zařazení doplňků pro zvýšení hmotnosti stává potenciálním měničem hry, který nabízí potřebnou podporu růstu svalové hmoty, jež se může ukázat jako nedostupná jinými prostředky.

Kulturisté

Gainery bezproblémově poskytují kulturistům potřebné kalorie, bílkoviny a sacharidy, které jsou nezbytné pro podporu jejich intenzivních tréninkových postupů. Nestává se tak pouhým doplňkem, ale klíčovou součástí arzenálu nástrojů, které používají kulturisté usilující o dosažení svých cílů v oblasti budování svalové hmoty.

Sportovci

Užitečnost gainerů přesahuje rámec kulturistiky a zahrnuje i další sporty. Jak siloví sportovci, tak vytrvalostní nadšenci, jako jsou běžci a cyklisté, mohou mít ze zařazení gaineru do svého potréninkového nebo pozávodního výživového plánu značný prospěch. Vysoký obsah sacharidů a bílkovin v těchto doplňcích stravy z nich činí vhodný a účinný prostředek k doplnění zásob glykogenu a usnadnění regenerace svalů.

Kdo by si neměl brát gainer?

Pokud jste takzvaný "Easy Gainer", což znamená, že přibíráte na váze bez námahy, gainer nemusí být chybějícím kouskem do vaší fitness skládačky. Naše těla jsou jedinečná a pro ty, kteří rychle přibírají na váze díky pravidelnému příjmu potravy, nemusí být dodatečná podpora gaineru nutná.

Stejně tak jedinci, kteří mají za cíl odbourávání tuku nebo udržování hmotnosti, mohou najít lepší alternativy než gainery. V takových případech může být efektivnější volbou obrátit se na proteinový doplněk. Proteinové prášky, jako jsou syrovátkové nebo veganské varianty, se mohou pochlubit vysokým obsahem bílkovin a zároveň obvykle nabízejí méně kalorií a sacharidů. Tyto doplňky stravy se více shodují s cíli spalování tuků nebo udržování hmotnosti.

Z čeho se gainer skládá?

Základem složení gainerů jsou bílkoviny. Obvykle pocházejí ze syrovátky, ale mohou obsahovat i směsi kaseinu, vaječného bílku a syrovátkového proteinového izolátu. Pro ty, kteří mají dietní omezení, jsou k dispozici také gainery bez laktózy nebo veganské gainery využívající rostlinné zdroje bílkovin.

Sacharidy, které jsou důležitou složkou, jsou v gainerech často získávány z maltodextrinu. Tato sloučenina s nízkým obsahem cukru pochází z různých zdrojů, jako je pšenice, rýže, kukuřice nebo tapioka. Zejména zdroje sacharidů, jako je rýže nebo tapioka, mohou nabízet bezlepkovou alternativu.

Kromě základních prvků se v gaineru mohou skrývat i další složky, od vitaminů a minerálních látek až po mikroživiny. Přestože gainery nenahrazují kompletní stravu, obsah těchto dalších živin je přibližuje komplexnímu doplňku výživy. Některé přípravky dokonce obsahují kreatin, tuky, vlákninu a různé živiny.

Kdy je nejlepší užívat gainer?

Nejvhodnější doba je hned po tréninku. Proč? Protože po cvičení je tělo v nejlepším stavu svalové proteosyntézy (MPS). MPS si představte jako proces, který opravuje a obnovuje svalovou tkáň. Když si po tréninku vezmete gainer, v podstatě své tělo vybavíte základními živinami, které potřebuje k podpoře obnovy a růstu svalů.

Jde však o to, že kouzlo gaineru se neomezuje pouze na potréninkové dávky. Chcete-li skutečně zlepšit svou hru na budování svalů, dávkujte si ho během celého dne. Gainer můžete pít i ráno nebo mezi jídly. Proč? Protože je to vaše vstupenka ke splnění klíčových kalorických a makroživinových cílů. Nejde jen o regeneraci po tréninku; je to strategický tah, který udrží vaše svaly dobře zásobené, podpoří růst a zabrzdí případné odbourávání svalů.

Jak užívat gainer?

Chcete-li začít budovat svaly a sílu, smíchejte doporučenou dávku gaineru s vodou, mlékem nebo nápojem dle vlastního výběru. Mějte však na paměti, že nadměrné dávkování může vést k nežádoucímu nárůstu hmotnosti a potenciálním zdravotním problémům, proto se vždy řiďte pokyny uvedenými na etiketě.

Kromě základních informací je velmi důležité znát složení makroživin vybraného gaineru. V závislosti na vašich kondičních cílech může být nutné upravit poměr makroživin tak, aby co nejlépe vyhovoval vašim individuálním potřebám.

Vezměme si například snahu o budování svalové hmoty a zároveň udržení přírůstku tuku na uzdě. Výběr gaineru s vyšším poměrem bílkovin a sacharidů může být klíčem k dosažení požadovaných výsledků.

Je však nanejvýš důležité si uvědomit, že gainer není náhrada jídla. Ačkoli nabízí pohodlný způsob, jak splnit nutriční požadavky, měl by vždy doplňovat vyváženou stravu bohatou na různé plnohodnotné potraviny. Berte ho spíše jako podpůrného pomocníka než samostatného hrdinu na vaší cestě za výživou.

Rozdíly mezi gainerem a proteinem

Obsah kalorií

Na první pohled se gainery a syrovátkové proteiny mohou zdát podobné, ale jejich kalorický profil je odlišuje. Většina gainerů má značný obsah kalorií, který se pohybuje od 500 do 1 200 kalorií na porci. Tyto doplňky stravy slouží jako vhodný prostředek ke zvýšení denního příjmu kalorií, což usnadňuje zdravé přibývání na váze.

Naproti tomu syrovátkový proteinový prášek je chudší. Poskytuje pohodlnou, méně kalorickou možnost podpory růstu svalů a regenerace. Pro ty, kteří se snaží udržet svůj kalorický příjem pod kontrolou, je však syrovátkový protein ideální volbou.

Obsah bílkovin

Gainery i syrovátkové proteiny se mohou pochlubit bohatým obsahem bílkovin, ale jejich poměr bílkovin v prášku se výrazně liší. Proteinové prášky nabízejí téměř 90 % hmotnostních bílkovin. Naproti tomu gainery dosahují rovnováhy mezi sacharidy, bílkovinami, vitamíny a živinami a poskytují více kalorií v každé porci.

Vezměte v úvahu následující: velikost porce gaineru může přesáhnout 120 gramů, ale pouze 25 gramů tvoří bílkoviny. Naproti tomu syrovátkový protein je navržen tak, aby poskytoval čisté bílkoviny s minimem sacharidů nebo tuků. Tato konstrukce staví syrovátkové proteinové suplementy do pozice klíčových katalyzátorů pro stimulaci syntézy svalových bílkovin.

Díky bohatému obsahu esenciálních aminokyselin (EAA), zejména aminokyselin s rozvětveným řetězcem (BCAA), syrovátkový protein nejen minimalizuje poškození svalů, ale také urychluje regeneraci po intenzivním tréninku.

Různé účely

Gainery a syrovátkové proteiny slouží ve fitness prostředí k různým účelům. Gainery jsou uzpůsobeny tak, aby pomáhaly jedincům přibírat na váze, zejména svalovou hmotu. V kombinaci s důsledným silovým tréninkem tyto doplňky usnadňují dosažení svalového přírůstku tím, že nabízejí dodatečný přísun kalorií a bílkovin.

Na druhou stranu syrovátkový proteinový prášek nabízí univerzálnější řešení. Podporuje růst svalů a regeneraci, aniž by přispíval k nadměrnému přísunu kalorií do stravy. Na rozdíl od gainerů se syrovátkový protein ukazuje jako prospěšný pro ty, kteří se snaží shodit tělesný tuk a zároveň si zachovat svalovou hmotu.

Nežádoucí účinky gaineru

Nabírání svalové hmoty je postupný proces, který vyžaduje čas i trpělivost. Nicméně lákadlo rychlých výsledků může některé vést k nadužívání gainerů. Trevor Kashey, odborník citovaný serverem BarBend, k tomu poznamenává: "Jen velmi málo lidí měří své kalorie přesně." Bez pečlivého sledování kalorií se člověk vystavuje riziku, že bude zbytečně konzumovat gainery, což může bránit dosažení jeho fitness cílů. To vše může vést k nechtěnému tloustnutí.

Kromě hmotnosti mohou produkty s přibývající hmotností způsobit problémy v oblasti trávení. Stejně jako mnoho jiných doplňků stravy s sebou nesou riziko, že způsobí zažívací potíže. Mezi běžné příznaky patří nadýmání, nevolnost, plynatost, zácpa, průjem a bolest žaludku. Pro ty, kteří nesnášejí laktózu, může být volba gaineru bez laktózy rozumným krokem, jak se vyhnout možným problémům.

Jak vybrat vhodný gainer?

Budování svalové hmoty je cesta, která vyžaduje promyšlený přístup, a výběr správného gaineru hraje v tomto procesu klíčovou roli.

Poměr sacharidů a bílkovin

Chcete-li se vydat na úspěšnou cestu budování svalů, musíte věnovat pečlivou pozornost poměru sacharidů a bílkovin v gaineru. Zlatý poměr je 3:1, což zdůrazňuje důležitost rovnováhy mezi sacharidy a bílkovinami pro dosažení optimálních výsledků.

Při snaze o svalový růst volte komplexní sacharidy. Tyto sacharidy se tráví déle, což zajišťuje dlouhodobé uvolňování energie během tréninku. Tento delší přísun energie je nezbytný pro efektivní zvládnutí intenzivního tréninku.

Kromě toho by měl komplexní gainer pro nabírání hmoty obsahovat směs rychle a pomalu se uvolňujících bílkovin. Rychle se uvolňující proteiny, jako je syrovátka, působí rychle a napomáhají okamžité tvorbě svalové hmoty a regeneraci po tréninku. Zatímco proteiny s pomalým uvolňováním, jako je kasein a kaseinát vápenatý, pomáhají udržovat svalovou hmotu a zabraňují odbourávání svalů mezi jídly a během noci.

Trávicí enzymy

Pro lidi se sklonem k nadýmání je zařazení trávicích enzymů do gaineru na zvýšení hmotnosti obzvlášť důležité. Trávicí enzymy podporují proces trávení a zmírňují případné potíže, které by mohly vzniknout po konzumaci gaineru. Kromě toho zlepšují vstřebávání živin, čímž zajišťují, že tělo získá nezbytné palivo, které potřebuje pro intenzivní trénink.

Obsah cukru

Lákadlo přidávání kalorií prostřednictvím cukru se může zdát lákavé, ale náročný fitness nadšenec by měl být obezřetný. Vybírejte si výrobky pro zvýšení hmotnosti, které získávají kalorie z čistých zdrojů, jako jsou bílkoviny a komplexní sacharidy. Vyhněte se výrobkům, které obsahují přidané cukry, umělá aromata, barviva a konzervační látky. Tipem pro lidi, kteří mají chuť na cukr, je vybrat si gainer, který obsahuje 6 g cukru v jedné porci.

Obsah tuku

Navzdory běžným mylným představám jsou tuky důležitou součástí kaloricky vydatné stravy. Při výběru gaineru se zaměřte na gainery s 1 až 2 g nasycených tuků na porci. Vyhýbejte se výrobkům, jejichž kalorický obsah tuku v jedné porci přesahuje 5 g.

Ideální gainery se neomezují pouze na nasycené tuky, ale obsahují také prospěšné tuky, jako jsou triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT), omega-3 a CLA. Tyto zdravé tuky nejen přispívají ke snížení hmotnosti, ale slouží také jako prevence ukládání tělesného tuku.

Kalorie

Vztah mezi příjmem kalorií a nárůstem svalové hmoty je delikátní. Nadměrná spotřeba kalorií může vést k nežádoucímu hromadění tuku namísto žádoucího růstu svalové hmoty. Je nezbytné stanovit si denní kalorickou potřebu a vybrat si gainer, který odpovídá vašim individuálním požadavkům.

Gainery vykazují variabilitu v obsahu kalorií, což zdůrazňuje potřebu, abyste pečlivě zkoumali nutriční etikety. Pokud jste si vědomi obsahu kalorií v jedné porci, můžete učinit informované rozhodnutí, abyste dosáhli harmonické rovnováhy mezi svalovým růstem a celkovou pohodou.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…