Sacharidové vlny: Výhody, nevýhody a na co si dát pozor

Sacharidové vlny: Výhody, nevýhody a na co si dát pozor

Sacharidové vlny jsou dietní strategií, která nabízí flexibilní a účinný způsob řízení příjmu sacharidů. Ať už se snažíte shodit přebytečná kila, udržet si fyzickou výkonnost při dietě nebo překonat hubnutí, cyklické sacharidové stravování může být řešením, které jste hledali.

Co jsou to sacharidové vlny?

Koncept sacharidových vln je jednoduchý. Jedná se o střídání příjmu sacharidů na denní, týdenní nebo měsíční bázi. V podstatě se sacharidové cykly snaží optimalizovat načasování konzumace sacharidů tak, aby se maximalizovaly jejich přínosy a zároveň minimalizoval jejich příjem v obdobích, kdy nejsou tolik potřebné.

Funguje to takto:

Cíle v oblasti tělesného složení: Pro některé cyklický příjem sacharidů zahrnuje snížení příjmu sacharidů během diety a jeho následné zvýšení během "budování svalů" nebo výkonnostní fáze.

Tréninkové a odpočinkové dny: Jedním z běžných přístupů je konzumace většího množství sacharidů během tréninkových dnů a snížení jejich příjmu během dnů odpočinku.

Refeed: Další strategií je zařazení jednoho nebo více dní s vysokým obsahem sacharidů, známých jako refeed, během dlouhodobé diety.

Speciální události nebo soutěže: Sportovci často zvýší příjem sacharidů před akcí, zatímco soutěžící v kulturistice dělají totéž před kulturistickou show nebo focením.

Typ tréninku: Úprava příjmu sacharidů v závislosti na intenzitě a trvání tréninku. Intenzivnější a delší tréninky vyžadují vyšší spotřebu sacharidů.

Úroveň tělesného tuku: Mnozí jedinci přizpůsobují příjem sacharidů na základě úrovně tělesného tuku. Čím jsou hubenější, tím více dní s vysokým obsahem sacharidů řadí.

Jak vypadá týdenní cyklus sacharidů?

Typický týdenní sacharidový cyklus se může skládat ze dvou dnů s vysokým obsahem sacharidů, dvou dnů se středním obsahem sacharidů a tří dnů s nízkým obsahem sacharidů. Příjem bílkovin zůstává v jednotlivých dnech relativně konstantní, zatímco příjem tuků se mění v závislosti na spotřebě sacharidů. Dny s vysokým obsahem sacharidů obvykle znamenají nízký příjem tuků, zatímco dny s nízkým obsahem sacharidů se vyznačují vysokým příjmem tuků.

Je důležité si uvědomit, že sacharidový cyklus je pokročilá dietní strategie, která vyžaduje pečlivější plánování než běžná dieta. Pro její správné dodržování se doporučuje konzultace s registrovaným dietologem.

Vědecké poznatky o sacharidových vlnách

Sacharidové vlny jsou relativně novým dietním přístupem založeným na biologických mechanismech, které jsou základem manipulace se sacharidy. Ačkoli se kontrolované studie přímo zabývaly sacharidovou cyklickou dietou jen v omezené míře, vědecké poznatky o ní vycházejí z potřeby organismu na kalorie a glukózu.

Dny s vysokým obsahem sacharidů pomáhají doplňovat svalový glykogen, což potenciálně zlepšuje výkonnost a snižuje úbytek svalové hmoty. Kromě toho mohou strategická období s vysokým obsahem sacharidů ovlivnit hormony regulující chuť k jídlu, jako je leptin a ghrelin.

Naopak dny s nízkým obsahem sacharidů posouvají tělo směrem k energetickému systému založenému převážně na tucích, čímž zlepšují metabolickou flexibilitu a citlivost na inzulín. Tyto mechanismy podporují potenciální přínos sacharidových vln, ale k potvrzení jejich bezpečnosti a účinnosti je zapotřebí dalšího výzkumu.

Mohou vám sacharidové vlny pomoci zhubnout?

Mechanismy sacharidových vln naznačují, že mohou být prospěšné při hubnutí. Tím, že udržuje fyzickou výkonnost a zároveň podporuje využívání tuků k získávání energie, doplňuje základní princip hubnutí: kalorický deficit.

Zavedení sacharidových vln spolu s kalorickým deficitem může skutečně vést ke snížení hmotnosti. Jeho složitost však může pro začátečníky představovat problém. Pro mnohé však může flexibilita, kterou nabízí, zlepšit dodržování a dlouhodobý úspěch.

Jak je to s růstem svalů a sportovním výkonem?

Mnozí se domnívají, že sacharidové vlny jsou cenné pro nárůst svalové hmoty a fyzické výkonnosti. Období s vysokým obsahem sacharidů a cílený příjem sacharidů mohou zvýšit výkonnost a podpořit růst svalů, ale k potvrzení těchto teorií je zapotřebí dalšího výzkumu.

Ne všechny studie podporují myšlenku, že zvýšení příjmu sacharidů výrazně zlepšuje sportovní výkon nebo růst svalů. Účinnost sacharidových vln v těchto aspektech proto zůstává neprůkazná.

Jak začít se sacharidovými vlnami

Sacharidové vlny zahrnují úpravu denního příjmu sacharidů na základě vašich konkrétních potřeb a cílů. Množství sacharidů, které každý den zkonzumujete, spadá do jedné ze čtyř kategorií: velmi nízké, nízké, střední nebo vysoké množství sacharidů. Rozdělme si tyto kategorie jednodušeji:

 • Velmi nízký obsah sacharidů: Tato dieta se skládá z méně než 10 % denních kalorií pocházejících ze sacharidů.
 • Nízký obsah sacharidů: V tomto plánu pochází méně než 26 % denních kalorií ze sacharidů.
 • Středně sacharidová: V tomto plánu budete konzumovat mezi 26 % a 44 % denních kalorií ze sacharidů.
 • Vysoký obsah sacharidů: Při tomto přístupu pochází 45 % a více vašich denních kalorií ze sacharidů.

Pokud například potřebujete 2 000 kalorií denně, můžete si příjem sacharidů rozdělit následovně:

 • Pondělí: Vysoký obsah sacharidů, nízký obsah tuku - 225 g sacharidů.
 • Úterý: Středně sacharidů, středně tuku - 130 g sacharidů.
 • Středa: 1: Středa: Nízký obsah sacharidů, vysoký obsah tuku - 75 g sacharidů.
 • Čtvrtek: Vysoký obsah sacharidů, nízký obsah tuku - 225 g sacharidů.
 • Pátek: Vysoký obsah sacharidů, nízký obsah tuku - 225 g sacharidů
 • Sobota: 1,5 g tuku, 2,5 g tuku, 3,5 g tuku: Nízký obsah sacharidů, vysoký obsah tuku - 75 g sacharidů
 • Neděle: Nízký obsah sacharidů, vysoký obsah tuku - 75 g sacharidů

Pamatujte, že každý gram sacharidů obsahuje 4 kalorie.

Doporučené zdroje sacharidů

Při plánování dnů s vysokým obsahem sacharidů se zaměřte na zdravější zdroje sacharidů bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály. Vybírejte nerafinované sacharidy, jako např:

Celozrnné obiloviny: Ve dnech s vysokým obsahem sacharidů zařaďte celozrnné produkty, jako je quinoa, hnědá rýže a oves. Tyto obiloviny poskytují trvalou energii a více živin než rafinované obiloviny.

Ovoce a zelenina s vysokým obsahem vlákniny: Vybírejte si druhy s vysokým obsahem živin, jako je listová zelenina, bobulovité ovoce a brukvovitá zelenina. Ty jsou plné vitamínů, minerálů a vlákniny.

Luštěniny: Tyto pomalu stravitelné sacharidy jsou bohaté na vlákninu a minerální látky.

Brambory: Zařaďte brambory a sladké brambory do svých dnů s vysokým obsahem sacharidů.

Omezte rafinované obiloviny a přidané cukry: Během nízkosacharidových dnů se vyhněte rafinovaným obilovinám a potravinám s vysokým obsahem přidaných cukrů. Ty mohou vést k rychlým výkyvům a pádům hladiny cukru v krvi, což může narušit vaši snahu o cyklování příjmu sacharidů.

Možná rizika sacharidových vln a pro koho nejsou vhodné

Když se poprvé pustíte do nízkosacharidové fáze, můžete se setkat s některými vedlejšími účinky, které se souhrnně nazývají "sacharidová chřipka". Patří mezi ně poruchy spánku, únava, zácpa, nadýmání a změny nálad. Naštěstí je tato fáze obvykle krátkodobá a existují způsoby, jak tyto příznaky zmírnit. Dobrá hydratace a doplňování elektrolytů vám může pomoci tuto fázi překonat.

Sacharidové vlny nejsou univerzální strategií. Nemusí být vhodná pro každého. Zde je jednoduchý kontrolní seznam, který vám pomůže rozhodnout, zda je tento typ stravování pro vás vhodný:

Těhotné nebo kojící ženy: Pokud čekáte dítě nebo kojíte, cyklování sacharidů se nedoporučuje. Výživové potřeby vašeho těla jsou v těchto obdobích odlišné a je nezbytné upřednostnit stabilní a vyváženou stravu.

Podváha: V případě, že máte podváhu, můžete se obrátit na dietní stravování: Pokud máte podváhu, nemusí být cyklování sacharidů tím nejlepším přístupem. Vaše tělo vyžaduje stálý příjem živin, aby podpořilo zdravé přibývání na váze.

Poruchy příjmu potravy: Pokud v současné době řešíte nebo jste v minulosti řešili poruchu příjmu potravy, může být cyklické sacharidové stravování rizikové. O bezpečném a účinném stravovacím plánu se poraďte se zdravotníkem.

Problémy s nadledvinami: Jedinci s problémy s nadledvinami by se měli vyhýbat sacharidovým záchvatům, protože mohou potenciálně narušit hormonální rovnováhu a vést ke zdravotním komplikacím.

V případě pochybností je vždy dobré poradit se s lékařem, než se pustíte do sacharidových vln. Ten může posoudit vaši konkrétní situaci a poradit vám, jak se informovaně rozhodnout ohledně vašeho jídelníčku.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…