Trpíte nedostatkem vitaminu D? Toto jsou nejčastější příznaky

Trpíte nedostatkem vitaminu D? Toto jsou nejčastější příznaky

V oblasti základních živin je jen málo látek tak důležitých jako vitamin D. Často je označován jako "sluneční vitamín" a jeho klíčovou roli pro zdraví kostí, funkci imunitního systému a celkovou pohodu nelze podceňovat.

Celosvětově rozšířený nedostatek vitaminu D však vyvolává obavy o jeho vliv na naše zdraví. V tomto článku se zabýváme komplexní problematikou nedostatku vitaminu D, zkoumáme jeho příznaky, možné důsledky a praktická řešení, která vám zajistí plné využití potenciálu této životně důležité živiny pro zdravější a odolnější život.

Jak vzniká nedostatek vitaminu D?

K nedostatku vitaminu D dochází, když tělo nemá dostatek této důležité živiny, a to v důsledku nedostatečného vystavení slunečnímu záření nebo stravy s nedostatkem potravin bohatých na vitamín D. Důsledky mohou být závažné, ovlivňují hustotu kostí a vedou k onemocněním, jako je osteoporóza nebo zlomeniny.

Vitamin D se přirozeně syntetizuje v kůži při vystavení slunečnímu záření. Kromě slunečního původu si tento vitamin v poslední době získal pozornost pro svou klíčovou roli v imunitním zdraví, včetně možné souvislosti s nemocemi, jako je COVID-19. Jeho význam sahá daleko za hranice imunitních funkcí a zásadním způsobem ovlivňuje zdraví kostí a řadu kritických tělesných funkcí.

Většina dospělých potřebuje 1 500-2 000 IU vitaminu D denně. Přestože některé potraviny, jako jsou tučné ryby a obohacené mléčné výrobky, tento vitamin obsahují, spoléhat se pouze na stravu často nestačí. V důsledku toho se nedostatek vitaminu D stal celosvětově rozšířeným problémem.

Proč je vitamin D důležitý?

Vitamin D hraje klíčovou roli v naší pohodě. Z mnoha vitamínů, které tělo potřebuje, vyniká zejména při udržování křehké rovnováhy vápníku v krvi a kostech, přičemž hraje klíčovou roli při stavbě a udržování kostí. Vitamin D zejména usnadňuje využití vápníku a fosforu, které jsou důležitými složkami při stavbě kostí a udržování silných tkání.

Výrazný nedostatek vitaminu D může vést ke sníženému vstřebávání vápníku a fosforu ve střevech, což způsobuje hypokalcemii - snížení hladiny vápníku v krvi. To následně vyvolává sekundární hyperparatyreózu, při níž se příštítná tělíska stávají nadměrně aktivní ve snaze normalizovat hladinu vápníku v krvi.

Hypokalcémie i hyperparatyreóza, pokud jsou závažné, se projevují příznaky, jako jsou svalová slabost, křeče, únava a dokonce pocity deprese. Ve snaze upravit nerovnováhu hladiny vápníku v krvi (prostřednictvím sekundární hyperparatyreózy) se tělo uchyluje k extrakci vápníku z kostí. Výsledkem je zrychlené odbourávání kostí, proces známý jako demineralizace kostí, při kterém se kosti ničí rychleji, než se mohou regenerovat.

Tato sestupná spirála může nakonec vést k osteomalacii, která je charakterizována oslabením a měknutím kostí u dospělých a křivostí u dětí. U dospělých zvyšuje osteomalacie a osteoporóza riziko zlomenin kostí, zatímco u dětí má zakřivení za následek křivé nebo ohnuté kosti. Tento výskyt je zvláště nepříjemný u dětí, protože jejich kosti jsou stále v důležité fázi růstu a vývoje.

Příznaky nedostatku vitaminu D

Odhalit nedostatek vitaminu D je náročné, protože příznaky se mohou objevit až po několika měsících nebo dokonce letech a někdy se nemusí objevit žádné viditelné příznaky. Přesto je velmi důležité uvědomit si potenciální ukazatele.

Opakující se onemocnění

Jedním z hlavních příznaků nedostatku jsou opakující se onemocnění nebo infekce. Vitamin D hraje klíčovou roli v podpoře imunitního systému a pomáhá v boji proti virům a bakteriím. Studie spojují jeho nedostatek se zvýšenou náchylností k nachlazení, bronchitidě a zápalu plic. Zajímavé je, že užívání až 4 000 IU denně může snížit riziko infekcí dýchacích cest.

Únava a vyčerpání

Únava a vyčerpání, které se často přičítají různým příčinám, jako je stres nebo deprese, mohou také signalizovat nedostatek vitaminu D. Výzkum spojuje nízkou hladinu této živiny s příznaky únavy a špatnou kvalitou spánku.

Bolesti kostí a zad

Bolesti kostí a zad mohou být důsledkem nedostatečné hladiny vitaminu D. Tento vitamin je nezbytný pro optimální vstřebávání vápníku, které je klíčové pro udržení zdraví kostí. Některé studie spojují nižší hladinu vitaminu D se silnějšími bolestmi, zatímco jiné ukazují rozporuplné souvislosti.

Deprese

Deprese je také spojována s nedostatkem vitaminu D, zejména u starších dospělých, i když výsledky studií se liší. Některé důkazy naznačují, že doplňování vitaminu D by mohlo zmírnit příznaky deprese.

Zhoršené hojení ran

Zhoršené hojení ran může být známkou nízké hladiny vitaminu D. Studie naznačují, že tento vitamin pomáhá při tvorbě sloučenin, které jsou klíčové pro regeneraci kůže během procesu hojení ran.

Úbytek kostní hmoty

Úbytek kostní hmoty, který často vede k onemocněním, jako je osteoporóza, je významným problémem souvisejícím s nedostatečným množstvím vitaminu D. Zatímco některé studie ukazují přínos suplementace pro udržení kostní hmoty, jiné přinesly smíšené výsledky.

Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů, které je pro mnohé běžným problémem, může být způsobeno řadou faktorů ovlivňujících zdraví vlasů. Často je na vině stres, ale silné vypadávání vlasů může signalizovat základní onemocnění nebo nedostatek živin

Výzkum spojuje nízkou hladinu vitaminu D u žen s vypadáváním vlasů, zejména v případech alopecie areata, kdy imunitní systém organismu vyvolává silné vypadávání vlasů. Studie také ukazují přesvědčivou souvislost mezi nižší hladinou vitaminu D a intenzivnějším vypadáváním vlasů, přičemž slibné výsledky přináší lokální aplikace syntetického vitaminu D k obnovení růstu vlasů.

Bolest svalů

Bolesti svalů, jejichž příčiny jsou často záhadou, mohou najít nečekaného viníka v nedostatku vitaminu D. Zajímavá studie z roku 2014 zjistila, že až 71 % lidí s chronickou bolestí nemá dostatek vitaminu D. Nervové buňky známé jako nociceptory, které jsou zodpovědné za vnímání bolesti, mají receptor pro vitamin D. 

To naznačuje potenciální roli vitaminu D v signálních drahách bolesti v těle, což může přispívat k chronické bolesti. Povzbudivé je, že vysoké dávky doplňků stravy s vitaminem D slibně snižují různé typy bolesti u lidí, kteří mají nedostatek této životně důležité živiny.

Přibývání na váze  

S nedostatkem vitaminu D může souviset také přibývání na váze a obezita. Výzkum naznačuje souvislost mezi nízkou hladinou vitaminu D a zvýšeným množstvím břišního tuku a přibýváním na váze, zejména u mužů. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda by doplňování vitaminu D mohlo v takových případech jeho nedostatku účinně zabránit přibývání na váze.

Úzkost

Nedostatek vitaminu D souvisí také s úzkostí, která je všudypřítomná. Studie odhalily nižší hladiny kalcidiolu, formy vitaminu D, u osob s úzkostí a depresí. Pozoruhodné je, že dostatečná hladina vitaminu D u těhotných žen vykazuje potenciál snížit příznaky úzkosti, zlepšit kvalitu spánku a dokonce předcházet poporodním depresím. Navzdory těmto slibným zjištěním je i nadále nezbytné pokračovat ve výzkumu, aby bylo možné plně pochopit hloubku úlohy vitaminu D při léčbě úzkostných poruch.

Co způsobuje nedostatek vitaminu D?

O nedostatku vitaminu D hovoříme tehdy, když jeho hladina v krvi klesne pod 20 ng/ml, přičemž za nedostatečnou se považuje i hladina 21-29 ng/ml. Tento nedostatek není způsoben jedinou příčinou, ale spíše kombinací faktorů, které jsou součástí vašeho životního stylu a zdraví. Není to jednoduchá rovnice.

Přemýšlejte o tom takto: pokud máte tmavší pleť, vyšší věk nebo nadváhu, mohou tyto prvky zvýšit pravděpodobnost nedostatku vitaminu D. Pokud na vašem talíři nejsou často ryby a mléčné výrobky, je to další faktor. Záleží dokonce i na místě, kde žijete - pokud jste daleko od slunečního záření nebo trávíte většinu času v místnosti, může to také vést k jeho nedostatku.

Kontrolní seznam rizik zahrnuje stavy, jako jsou chronické problémy s ledvinami nebo játry, hyperparatyreóza nebo nemoci, jako je Crohnova choroba nebo celiakie, které ovlivňují vstřebávání živin. Hladinu vitaminu D mohou překvapivě snižovat i některé léky, jako jsou statiny a steroidy.

Ale je tu i světlá stránka věci: lidé žijící v blízkosti rovníku, kteří se vyhřívají na slunci, mají obvykle menší pravděpodobnost, že budou mít tento nedostatek, protože jejich kůže absorbuje dostatek vitaminu D. Je to však otázka rovnováhy. I když jste na slunci často, používání opalovacích krémů může riziko nedostatku zvýšit. Přesto je velmi důležité chránit pokožku před poškozením.

Pokud máte podezření, že jste ohroženi, poraďte se s odborníkem. Ten vám pomůže zjistit hladinu vitaminu D v krvi a nasměruje vás na správnou cestu. Vaše zdraví je příliš důležité na to, abyste ho nechali na dohadech.

Jak vyřešit nedostatek vitaminu D?

Nedostatek vitaminu D se často řeší pomocí doplňků stravy. Když je tento nedostatek diagnostikován, zdravotníci navrhují několik přístupů k jeho řešení.

Základním přístupem jsou perorální doplňky stravy, které jsou snadno dostupné bez lékařského předpisu. Správné dávkování je však rozumné konzultovat s lékařem. Zajímavé je, že hořčík hraje roli při aktivaci vitaminu D, takže zvážení tohoto minerálu spolu s doplňky by mohlo být prospěšné.

V případě závažného nedostatku mohou lékaři doporučit doplněk vitaminu D na lékařský předpis, který obsahuje vyšší dávky, někdy až 50 000 IU. Případně mohou navrhnout injekce vitaminu D pro okamžitý účinek.

Další možností, jak zvýšit hladinu vitaminu D, je obohatit stravu o potraviny bohaté na tuto základní živinu. Patří mezi ně tučné ryby, vaječné žloutky, obohacené obiloviny, mléko, džusy, jogurty a hovězí játra. Tyto úpravy stravy mohou doplnit příjem doplňků stravy.

Důležitým zdrojem vitaminu D je přirozené sluneční světlo. Lékaři proto mohou doporučit trávit více času venku. Vzhledem k nepříznivým účinkům nadměrného vystavování se ultrafialovým paprskům je však nutné najít rovnováhu. Omezení pobytu na slunci a používání opalovacích krémů zůstávají klíčovými opatřeními, která chrání před škodlivým UV zářením a zároveň využívají výhod pobytu na slunci.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…