Víte, co znamená zkratka WPC a jaké jsou výhody tohoto proteinu?

Víte, co znamená zkratka WPC a jaké jsou výhody tohoto proteinu?

Co je WPC protein?

Abychom pochopili syrovátkový protein, musíme se nejprve blíže podívat na mléko. Když mléko prochází přeměnou na sýr nebo jogurt, vzniká vedlejší produkt: syrovátka. Tento zbytek tekutiny nazýváme syrovátkový protein. Je to část mléka, která je plná rychle stravitelných bílkovin, často chválená pro své výživové výhody.

Před zpracováním obsahuje mléko vyváženou kombinaci dvou typů bílkovin: syrovátky a kaseinu. Syrovátka tvoří přibližně 20 % bílkovin v mléce, zatímco kasein tvoří zbývajících 80 %. Oba tyto typy bílkovin se považují za vysoce kvalitní, neboť obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které naše tělo potřebuje.

Přestože syrovátka i kasein mají své přednosti, syrovátková bílkovina vyniká zejména z jednoho důvodu: fantasticky podporuje tvorbu nových bílkovin ve svalech. Zjednodušeně řečeno, je to síla k budování svalů.

Všestrannost syrovátkových bílkovin se rozšiřuje na různé potravinářské výrobky, od proteinových tyčinek po zmrzlinu a koncentrované proteinové prášky. Přestože může být výhodná pro ty, kteří potřebují zvýšenou spotřebu bílkovin, nemusí být vhodná pro každého.

Jaké syrovátkové proteiny známe?

Syrovátkové proteinové doplňky se vyrábějí ve třech základních typech:

Koncentrát syrovátkového proteinu (WPC): Obsahuje 35-80% bílkovin spolu s tukem a laktózou.

Izolát syrovátkové bílkoviny: Obsahuje 85-90% bílkovin a minimální množství tuku a laktózy.

Hydrolyzát syrovátkového proteinu: Předtráven na urychlení vstřebávání v trávicím traktu. Naše tělo rozkládá bílkoviny na aminokyseliny, stavební prvky nezbytné pro různé funkce včetně růstu svalů, syntézy hormonů a obnovy tkání.

Jaké jsou výhody WPC proteinu?

Podpora hubnutí

Proteinový koncentrát může omezit chuť k jídlu, čímž pomáhá při hubnutí. Studie ukazují, že snižuje pocit hladu a zároveň podporuje hormony, jako je peptid YY (PYY) a glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1). Studie zjistila, že doplnění syrovátkového proteinu vedlo k výraznějšímu úbytku tuku v porovnání se sójovým proteinem.

Budování svalů

Nadšenci v posilovně a ti, kteří usilují o zvětšení objemu, upřednostňují WPC protein díky jeho bohatému profilu aminokyselin nezbytných pro růst svalů. Studie naznačují, že doplnění syrovátkového proteinu před a po silovém tréninku může zvýšit velikost a sílu svalů.

Zdraví srdce

Konzumace WPC proteinu může snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, hladina cukru v krvi a lipidů. Přehledy několika studií potvrzují tyto výhody a zdůrazňují zlepšení krevního tlaku, hladiny glukózy a cholesterolu.

Možná regulace hladiny cukru v krvi

Pozoruhodné je, že WPC protein vykazuje slibné výsledky při regulaci hladiny cukru v krvi. Studie odhalily, že dokáže zvýšit hladinu inzulínu i citlivost na jeho účinky. Ve skutečnosti se zdá, že v porovnání se zdroji bílkovin, jako jsou vaječné bílky nebo ryby, má syrovátková bílkovina výraznou výhodu.

Někteří dokonce naznačují, že její účinnost by mohla konkurovat lékem na cukrovku, jako je sulfonylurea. Pro lidi s cukrovkou 2. typu by tedy zařazení syrovátkových bílkovin do každodenního režimu mohlo představovat cennou možnost doplňkové léčby.

Chcete-li maximalizovat jeho přínos, zvažte užívání syrovátkového proteinu před jídlem s vysokým obsahem sacharidů nebo spolu s ním. Výzkum ukázal, že tento přístup může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi, z čehož profitují zdraví jedinci i osoby s diabetem 2. typu.

Snížení zánětu

Zjistilo se, že WPC protein hraje roli i při snižování zánětů, které jsou klíčovým faktorem při vzniku chronických onemocnění. Krátkodobý zánět je sice nezbytnou reakcí na zranění nebo infekci, ale chronický zánět může způsobit katastrofu na našem zdraví. Naštěstí syrovátkové bílkoviny, zejména ve vysokých dávkách (20 g a více denně), prokázaly schopnost výrazně snížit C-reaktivní protein (CRP), který je klíčovým markerem zánětu v těle.

Na co si dávat pozor při výběru WPC proteinu?

Kalorie

Syrovátkový protein se neobejde bez obsahu kalorií. Přestože má nízký obsah tuků a sacharidů, stále přispívá k vašemu dennímu příjmu kalorií. Proto je při zařazování syrovátkových bílkovin do vašeho jídelníčku klíčová střídmost.

Cukr a zpracované složky

V každém případě je nezbytné být opatrný při výběru proteinových doplňků. Mnohé proteinové prášky a koktejly obsahují umělá aromata, sladidla nebo přidaný cukr. Obecně je rozumnější získávat bílkoviny z celých potravin a rozmanité stravy, než se spoléhat jen na doplňky, tyčinky nebo koktejly. Při výběru doplňků upřednostněte ty, jejichž jedinou složkou je syrovátkový protein, abyste se vyhnuli zbytečným přísadám.

Trávicí problémy

Přestože WPC protein může být skvělým doplňkem výživy, někteří jedinci mohou mít trávicí problémy včetně zácpy, průjmu nebo nevolnosti, zejména při konzumaci velkého množství. Je velmi důležité poslouchat své tělo a podle toho upravit příjem bílkovin. Střídmost a pozornost věnovaná reakcím vašeho těla jsou základními kroky při využívání výhod syrovátkových bílkovin a minimalizování možných obtíží.

Kolik bílkovin je třeba přijmout?

Splnění denního množství bílkovin je velmi důležité. Doporučená výživová dávka uvádí jako minimum 0,8 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní jedinci, sportovci a lidé, kteří chtějí budovat svaly, však mohou potřebovat víc.

Odborníci doporučují 1,2-2,0 g/kg na den pro fyzicky aktivní jedince a případně více pro sportovce. Syrovátkový protein slouží jako dostupné řešení k uspokojení těchto zvýšených potřeb bílkovin.

Jaký je rozdíl mezi proteinovým koncentrátem a izolátem?

Syrovátkový izolát i koncentrát se získávají z tekuté syrovátky, která je vedlejším produktem výroby sýrů a jogurtů. Klíčový rozdíl vyplývá z použitých metod zpracování. Syrovátkový koncentrát nabývá své podoby poté, co projde zpracovatelskými kroky ke zvýšení obsahu bílkovin. Výsledkem je prášek, který obsahuje přibližně 80 % hmotnostních bílkovin. Zbývajících 20%? Je to směs sacharidů a tuků, která dodává směsi pestrost.

Chcete-li získat ještě více bílkovin, můžete použít syrovátkový izolát. Díky důkladnému zpracování, které minimalizuje množství tuků a sacharidů, se může pochlubit působivým obsahem přibližně 90 % bílkovin v hmotnosti. Je to zlatý standard pro ty, kteří se snaží získat co nejčistší bílkoviny.

Ale co aminokyseliny, stavební kameny bílkovin? Nebojte se, protože v této oblasti si izolát i koncentrát syrovátky stojí rovnocenně. Díky společnému zdroji bílkovin mají identické profily aminokyselin.

Co se týká sacharidů, tady se to více zamotává. Syrovátkový izolát se stává vítězem v boji proti sacharidům a laktóze. Obsahuje jich méně, což z něj činí vhodnou volbu pro lidi s intolerancí laktózy. Ačkoli, popravdě řečeno, i obsah laktózy v syrovátkovém koncentrátu je obvykle dostatečně nízký pro většinu lidí s intolerancí laktózy.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…