Zázrak pro močové cesty: Vyzkoušejte účinný brusinkový extrakt

Zázrak pro močové cesty: Vyzkoušejte účinný brusinkový extrakt

Brusinky, které jsou známé svou zářivou barvou a hořkou chutí, jsou již dlouho oslavovány nejen jako základ kulinářské kuchyně, ale také pro své zajímavé vlastnosti. 

Brusinky jsou ceněny zejména pro svou roli při udržování zdraví močových cest. Nedávné studie poukázaly na účinnost brusinkového extraktu jako prevence infekcí močových cest (UTI), a proto se stal předmětem značného zájmu nadšenců pro zdraví i lékařů.

Podívejme se, jak se daří brusinkám a co nám mohou nabídnout.

Co jsou brusinky?

Tyto malé, sytě červené bobule jsou podobné borůvkám a mají stejný kulatý tvar. Na rozdíl od svých sladších příbuzných však mají brusinky ostrou a nakyslou chuť, takže jsou méně oblíbené pro konzumaci v syrovém stavu. Místo toho se nejčastěji konzumují v sušené podobě nebo ve formě džusu.

Brusinky se vyskytují především v Severní Americe a východní Evropě, ale za vhodných podmínek je lze pěstovat i v jiných zemích. Nejlepší doba pro sklizeň brusinek je od září do listopadu.

Nutriční obsah brusinek

Jeden šálek čerstvých neslazených brusinek, který váží přibližně 100 gramů, obsahuje skromných 46 kalorií. Navzdory vysokému obsahu vody - přesněji 87 % - jsou tyto bobule mimořádně bohaté na živiny. Obsahují pouze 0,4 gramu bílkovin a stopové množství tuku (0,1 gramu). Obsah sacharidů je 12,2 gramu na šálek, z toho 4 gramy přírodních cukrů a působivých 4,6 gramu vlákniny.

Sacharidy a vláknina

Sacharidový profil brusinek je tvořen převážně jednoduchými cukry, jako je sacharóza, glukóza a fruktóza. Kromě těchto cukrů tvoří většinu brusinek nerozpustná vláknina, včetně pektinu, celulózy a hemicelulózy. Tyto vlákniny nejsou tráveny a procházejí střevy v podstatě neporušené. Brusinky obsahují také rozpustnou vlákninu, která je v mírném množství prospěšná. Konzumace velkého množství brusinek však může vést k zažívacím potížím, např. k průjmu.

Brusinková šťáva, oblíbený derivát z tohoto ovoce, obecně neobsahuje vlákninu. Často se mísí s jinými ovocnými šťávami a dále se sladí, čímž se snižuje obsah vlákniny a zvyšuje obsah cukru.

Vitamíny a minerály

Brusinky mají vynikající obsah vitamínů a minerálů. Jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu potřebného pro zdraví kůže, svalů a kostí. Pouhý jeden šálek brusinek dodává významnou dávku této důležité živiny.

Kromě vitaminu C jsou brusinky bohaté na mangan, který podporuje růst, metabolismus a přirozenou antioxidační obranu organismu. Přítomnost vitaminu E, antioxidantu rozpustného v tucích, a vitaminu K1, který je důležitý pro srážlivost krve, dále zlepšuje jejich nutriční profil.

Brusinky také dodávají měď, stopový prvek nezbytný pro zdraví srdce, který v západní stravě často chybí. Nedostatečný příjem mědi může negativně ovlivnit činnost srdce.

Jaké jsou výhody brusinek?

Pomoc pro močové cesty

Brusinky jsou v tradiční medicíně již dlouho ceněny, zejména pro svou roli při léčbě infekcí močových cest (UTI). Tyto malé trpké bobule obsahují velké množství antioxidantů známých jako proanthokyanidiny (PAC). Tyto sloučeniny jsou velmi důležité, protože mohou zabránit přilnutí škodlivých bakterií ke stěnám močových cest, a tím potenciálně zabránit infekcím.

Navzdory jejich slibným přínosům přinesl výzkum smíšené výsledky. Některé studie například zdůrazňují brusinky jako doporučení pro ženy s opakovanými infekcemi močových cest, ale výsledky se liší, pokud jde o jejich účinnost. Přehled z roku 2016 naznačuje, že lékaři často doporučují brusinky jako prevenci opakovaných infekcí močových cest. Studie z roku 2014, které se zúčastnilo 516 osob, navíc zjistila, že konzumace kapslí s brusinkovým extraktem dvakrát denně může snížit výskyt zánětů močových cest.

Studie z roku 2015 naopak naznačila, že zatímco brusinkové kapsle jsou prospěšné, brusinkový džus nemusí přinést stejné výsledky. Účinnost šťávy je omezená kvůli nižší koncentraci PAC ve srovnání s výtažky používanými v kapslích.

Zajímavé je, že studie z roku 2019 se zabývala kombinovaným přístupem, kdy byl použit extrakt z brusinek spolu s kyselinou kaprylovou z kokosového oleje a extraktem z oreganové silice. Tato kombinace byla účinná při likvidaci Escherichia coli, nejčastější bakterie způsobující infekce močových cest.

Přínos pro srdce

Brusinky mohou mít také kardiovaskulární účinky. Systematický přehled z roku 2019 zjistil, že zařazení brusinek do stravy může pozitivně ovlivnit několik rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění (KVO). Mezi tyto přínosy patří snížení systolického krevního tlaku - tlaku v tepnách při tlukotu srdce. Studie také zjistila, že doplňování brusinek může snížit index tělesné hmotnosti (BMI) a zvýšit hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL) neboli "dobrého" cholesterolu.

Další studie z roku 2019 zkoumala účinky nízkokalorického brusinkového nápoje na lidi s nadváhou nebo obezitou. Denní konzumace tohoto nápoje bohatého na živiny nejen zlepšila kontrolu hladiny cukru v krvi a snížila markery zánětu, ale také zvýšila hladinu HDL cholesterolu.

Zlepšení zdraví ústní dutiny

Brusinky mohou mít pozitivní vliv na zdraví ústní dutiny díky bohatému obsahu proanthokyanidinů (PAC). Podle rozsáhlé studie provedené v roce 2019 mohou PAC obsažené v brusinkách působit jako bariéra proti bakteriím způsobujícím zubní kaz. Toto působení pomáhá předcházet zubnímu kazu tím, že potlačuje schopnost bakterií přilnout k zubům a dásním.

Přínos brusinek navíc přesahuje rámec prevence zubního kazu. Stejné PAC mají protizánětlivé vlastnosti, které hrají klíčovou roli v boji proti onemocnění dásní. Tím, že brusinky snižují zánět a adhezi bakterií, pomáhají udržovat zdravé dásně, které jsou nezbytné pro celkovou ústní hygienu.

Potenciální účinky proti stárnutí

Zdravotní účinky brusinek se neomezují pouze na zdraví ústní dutiny, ale mají také potenciální účinky proti stárnutí. Ačkoli jsou brusinky obecně známé pro svou roli v podpoře zdraví močových cest, nový výzkum naznačuje, že tyto malé bobule by mohly být užitečné i v boji proti příznakům stárnutí

Proanthokyanidiny v brusinkách jsou zajímavé zejména pro svou schopnost chránit před degradací kolagenu. Kolagen je důležitá bílkovina v naší pokožce, která zajišťuje její pružnost a pevnost. S přibývajícím věkem se kolagen přirozeně rozpadá, což vede k tvorbě vrásek a ochabování pokožky. Brusinky by mohly pomoci tento proces zpomalit a udržet pleť déle pevnou a mladistvou.

Předběžné studie naznačují, že kromě zdraví pokožky mohou brusinky chránit také před úbytkem kognitivních funkcí. Tento výzkum, založený především na zvířecích modelech, zkoumá, jak mohou proanthokyanidiny z brusinek a dalších rostlin zachovat kognitivní funkce. Přestože jsou výsledky slibné, je třeba provést rozsáhlejší studie na lidech, aby bylo možné určit účinnost brusinek na zlepšení zdraví mozku.

Možná ochrana pokožky

Karotenoidy, včetně betakarotenu, jsou základem zdraví prospěšných účinků brusinek na pokožku. Tato živina je prekurzorem vitaminu A, důležitého prvku, který naše tělo potřebuje. Vitamin A je velmi důležitý pro udržení zdravé pokožky, podporu růstu buněk a obnovu tělesných tkání. Podporuje také dobrý zrak a posiluje imunitní systém, což z něj činí víceúčelový vitamin, který hraje klíčovou roli v celkovém zdraví.

Kromě betakarotenu obsahují brusinky také velké množství lykopenu, dalšího silného antioxidantu. Lykopen je známý svou účinností při ochraně pokožky před nepříznivými vlivy prostředí, jako je například sluneční UV záření. Tato ochrana je klíčová pro prevenci předčasného stárnutí pleti a podporu mladistvé a zářivé pleti. Zařazením brusinek do svého jídelníčku poskytnete své pokožce další vrstvu ochrany před přírodními vlivy.

Potenciální podpora očí

Pokud jde o zdraví očí, brusinky nabízejí více než jen vitamin A. Jsou bohaté na rostlinné sloučeniny známé jako proanthokyanidiny. Výzkum naznačuje, že tyto sloučeniny mohou pomáhat chránit oči před oxidačním stresem a snižovat riziko očních onemocnění souvisejících s věkem, jako je makulární degenerace. Tato ochrana pomáhá udržovat ostré vidění a celkové zdraví očí s přibývajícím věkem.

Podpora imunity

Brusinky bohaté na rostlinné sloučeniny mohou pomoci modulovat naši imunitu. To znamená, že mohou hrát roli při snižování náchylnosti k běžným onemocněním, jako je nachlazení a chřipka.

Brusinky navíc obsahují karotenoidy a železo. Karotenoidy, což jsou přírodní pigmenty obsažené v rostlinách, jsou spojovány s posilováním imunitních funkcí. Železo je zase důležité pro tvorbu zdravých krevních buněk. Tyto živiny společně posilují obranyschopnost organismu a zvyšují jeho odolnost vůči infekcím.

Jsou brusinky bezpečné pro každého?

Brusinky jsou pro většinu lidí obecně bezpečné. Tyto trpké bobule jsou základem mnoha jídelníčků, ale jako všechno, i brusinky by se měly konzumovat s mírou. Proč? Protože nadměrná konzumace může vést k žaludečním potížím a řídké stolici

Zajímavé je, že brusinky a výrobky z nich, jako jsou šťávy a doplňky stravy, často obsahují vysoké množství šťavelanů. U lidí s predispozicí k ledvinovým kamenům mohou tyto oxaláty riziko zvyšovat. Pokud máte obavy, doporučujeme před zařazením brusinek do jídelníčku krátkou konzultaci s lékařem.

Alergie na brusinky jsou vzácné, ale vyskytují se. Na vině je často kyselina salicylová, sloučenina obsažená v brusinkách, která může u citlivých osob vyvolat reakce. Pokud jste alergičtí na aspirin, možná byste se měli vyhnout velkému množství brusinkové šťávy, protože obě obsahují podobné sloučeniny.

Jak vypadá mírná alergická reakce? Příznaky mohou zahrnovat svědění úst nebo jazyka, kýchání nebo rýmu. Pokud se tyto příznaky objeví, je dobré je probrat s vaším praktickým lékařem. V případě závažnějších reakcí, jako jsou například potíže s dýcháním, je však nutné okamžitě zavolat záchrannou službu.

Brusinky navíc nemusí být dobře snášeny s některými léky. To platí zejména pro ty, kteří užívají léky na ředění krve, jako je warfarin nebo aspirin. Může dojít k interakcím, které vedou ke komplikacím. Pokud užíváte předepsané léky a chcete brusinky pravidelně zařazovat do svého jídelníčku, vždy se poraďte se svým praktickým lékařem.

Jste těhotná nebo kojíte? Je nezbytné poradit se s lékařem, abyste se ujistili, že brusinky jsou pro vás v tomto období bezpečnou volbou. Vzhledem k jejich možným interakcím a důležitosti výživy během těhotenství a kojení je odborné stanovisko neocenitelné.

Jak konzumovat brusinky?

Brusinky se často konzumují v různých formách, od sušených přesnídávek až po osvěžující šťávy. Jaké jsou však tyto různé formy z hlediska zdravotních přínosů?

Například sušené brusinky jsou dobré, ale s určitými výhradami. Poskytují podobné množství vlákniny, vitaminů a minerálních látek jako jejich čerstvé protějšky. Obsahují však o něco nižší množství antioxidantů, které jsou klíčové pro ochranu organismu před poškozením volnými radikály. 

Je důležité si uvědomit, že ačkoli si sušené brusinky zachovávají přirozené cukry v ovoci, mnoho značek přidává další cukr pro zvýraznění chuti. Díky této přidané sladkosti jsou sušené brusinky chutnější, ale zároveň se zvyšuje jejich kalorický obsah, což může být problém pro ty, kteří kontrolují příjem cukru.

Brusinková šťáva nemá stejné nutriční účinky jako celé brusinky. Při pití brusinkového džusu získáte ve srovnání s celými brusinkami podstatně méně antioxidantů a prakticky žádnou vlákninu. Mnoho brusinkových šťáv na trhu navíc obsahuje přidané cukry nebo umělá sladidla. Díky těmto přídavkům se šťáva stává zdrojem "volného cukru", který odborníci na zdraví doporučují omezit. Pokud tedy chcete maximalizovat zdraví prospěšné účinky, je lepší volbou než džus zvolit čerstvé nebo mražené brusinky.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…