Zinek: Vše, co o něm potřebujete vědět

Zinek: Vše, co o něm potřebujete vědět

Mezi nesčetnými prvky, které jsou nezbytné pro hladké fungování našeho těla, je zinek základním kamenem, který řídí řadu životně důležitých procesů. Tento nenápadný minerál hraje nepostradatelnou roli v naší celkové pohodě - od posilování imunitního systému přes péči o zdraví pokožky až po ovlivňování našich smyslů.

Tento článek odhaluje jeho mnohostranný význam pro udržení silného a odolného těla. Není to jen minerál obsažený v potravinách nebo kapslích, ale základní článek složitých mechanismů, které nás udržují v kondici.

Co je to zinek a jakou roli hraje v našem těle?

Zinek je základní živina, kterou si tělo nedokáže přirozeně vytvořit ani uložit. Proto je nezbytné jej získávat prostřednictvím potravin nebo doplňků stravy. Tento životně důležitý minerál podporuje řadu tělesných procesů včetně genové exprese, enzymatických reakcí, posílení imunity, syntézy bílkovin a DNA, hojení ran a celkového růstu a vývoje.

Často se nachází v potravinách rostlinného i živočišného původu. Některé potraviny, např. snídaňové cereálie a tyčinky, jsou však často obohaceny syntetickým zinkem. Tento důležitý minerál mohou dodávat také doplňky stravy nebo směsi více živin. Zejména zinek je díky svým imunitu posilujícím vlastnostem častým doplňkem pastilky a přírodních prostředků proti nachlazení.

Zajímavé je, že zinek je po železe druhým nejrozšířenějším stopovým minerálem a je všudypřítomný v každé buňce. Více než 300 enzymů je závislých na zinku při činnostech důležitých pro metabolismus, trávení, funkci nervů a další. Má zásadní význam pro vývoj a funkci imunitních buněk, je nezbytný pro zdraví kůže, syntézu DNA, tvorbu bílkovin a dokonce i pro růst a dělení buněk.

Pozoruhodné je také to, že zinek ovlivňuje chuťové a čichové vjemy. Enzymy důležité pro tyto smysly jsou na zinku závislé. Jeho nedostatek může zhoršit schopnost vnímat chuť nebo čich, což zdůrazňuje význam tohoto minerálu nad rámec jeho dobře známých rolí.

Zdravotní přínosy zinku

Zinek je pro naše zdraví velmi důležitý. Výzkumy poukazují na mnoho výhod, které tento minerál nabízí.

Podpora imunitního systému

Především je zinek skvělý pro váš imunitní systém. Představte si ho jako obrannou látku, která udržuje vaši imunitní reakci silnou a odolnou. Bez dostatečného množství zinku nemůže váš imunitní systém fungovat co nejlépe, což vás činí zranitelnými vůči nemocem.

Zinek, který posiluje funkci imunitních buněk a jejich signalizaci, dokáže opravdu zajímavé věci. Studie naznačují, že užívání přibližně 80-92 miligramů denně může zkrátit dobu trvání běžného nachlazení až o 33 %

Hojení ran

Zinek vám kryje záda také v případě hojení ran. Nemocnice ho často používají při léčbě popálenin a různých poranění kůže, protože je nezbytný pro syntézu kolagenu, funkci imunitního systému a boj proti zánětu. Zajímavé je, že přibližně 5 % zinku v těle se nachází v kůži. Pokud máte zinku málo, hojení se zpomaluje, ale zvýšení příjmu zinku může vše urychlit.

Zpomalení stárnutí

Stárnutí neznamená, že budete nemocnější. Ve skutečnosti může zinek snížit riziko onemocnění souvisejících s věkem, jako je zápal plic, infekce, a dokonce i věkem podmíněná makulární degenerace (AMD). Zinek bojuje proti oxidačnímu stresu a posiluje vaši imunitní reakci, čímž vás chrání před infekcemi.

Zmírnění akné

Pokud jde o akné, vstupuje zinek do hry jako potenciální spojenec. Studie naznačují, že užívání zinkových přípravků - lokálních i perorálních - může řešit akné tím, že snižuje zánět, bojuje proti bakteriím způsobujícím akné a zklidňuje činnost mazových žláz. Lidé trpící akné mají často nižší hladinu zinku, takže doplňky stravy by mohly pomoci tyto kožní problémy zmírnit.

Ochrana zraku

Výzkum naznačuje, že denní příjem 80 miligramů zinku v kombinaci s dalšími vitaminy, které vyživují oči (vitamin C, vitamin E) , může výrazně snížit pravděpodobnost vzniku pokročilé věkem podmíněné makulární degenerace (AMD) a následné ztráty zraku až o 25 %. Pokud se tento stav neřeší, ohrožuje zrak osob bojujících s AMD.

Koncentrované množství zinku se nachází v sítnici, části oka zodpovědné za přeměnu světla na signály, které mozek využívá k tvorbě obrazu. Doplněním zinku můžete posílit sítnici proti destruktivním volným radikálům, které způsobují poškození buněk.

Zajímavé je, že lidé s diagnostikovanou cukrovkou 2. typu často vykazují nižší hladinu zinku, ačkoli přesné důvody zůstávají nejasné. Někteří odborníci se domnívají, že tyto snížené hladiny zinku mohou urychlovat progresi onemocnění. Různé studie zdůraznily potenciál zinku při regulaci hladiny cukru v krvi a snižování vysoké hladiny cholesterolu, zejména u lidí s cukrovkou 2. typu. Řízení těchto faktorů je velmi důležité, protože významně přispívají ke zvýšenému riziku mrtvice a srdečních onemocnění.

Z přehledu výzkumu z roku 2021 navíc vyplývá, že zinek by mohl hrát příznivou roli při zvyšování hladiny cukru v krvi u lidí, kteří se potýkají s těhotenskou cukrovkou, což je stav, který postihuje těhotné ženy. Tento mnohostranný minerál se zdá být slibný nejen při udržování zdraví, ale také při potenciálním zlepšování konkrétních stavů, což nabízí naději při zvládání různých zdravotních problémů.

Příznaky nedostatku zinku

Ačkoli je závažný nedostatek zinku vzácný, může se projevovat různými způsoby. Může se vyskytnout u lidí s jedinečnými genetickými mutacemi, u kojených dětí, jejichž matky mají nedostatek zinku, u lidí bojujících se závislostí na alkoholu nebo u lidí užívajících specifické léky potlačující imunitu.

Příznaky závažného nedostatku zinku jsou jasné a výrazné. Patří mezi ně poruchy růstu a vývoje, opožděná pohlavní dospělost, kožní vyrážky, chronické průjmy, zhoršené hojení ran a problémy s chováním. Přestože jsou tyto příznaky neobvyklé, je třeba jim věnovat pozornost.

Častější jsou však mírnější formy nedostatku zinku, zejména u dětí v rozvojových zemích, kde je ve stravě nedostatek základních živin. Je překvapivé, že přibližně 2 miliardy lidí na celém světě se mohou potýkat s nedostatkem zinku v důsledku nedostatečného příjmu potravy. Tento nedostatek vede k oslabení imunitního systému, zvyšuje náchylnost k infekcím a každoročně přispívá k přibližně 450 000 úmrtí u dětí mladších 5 let.

Identifikace osob ohrožených nedostatkem zinku je velmi důležitá. Do tohoto seznamu patří lidé s gastrointestinálními onemocněními, jako je Crohnova choroba, vegetariáni, těhotné nebo kojící ženy, lidé se srpkovitou anémií, podvyživení lidé (včetně těch s poruchami příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie), lidé s chronickým onemocněním ledvin a lidé potýkající se s poruchami způsobenými užíváním alkoholu.

Mírný nedostatek zinku se projevuje vlastními příznaky: průjmem, oslabením imunity, řídnutím vlasů, zhoršením chuti nebo čichu, suchou kůží, problémy s plodností a zhoršeným hojením ran. I tyto ukazatele, ačkoli jsou nenápadnější, jsou důležité a neměly by se přehlížet.

Jednou ze složitostí spojených s nedostatkem zinku je jeho nepolapitelná detekce pomocí laboratorních testů. Tělo přísně reguluje hladinu zinku, což ztěžuje přesné posouzení jeho nedostatku. Proto i když testy prokáží normální hladinu zinku, může se jednat o jeho nedostatek. Lékaři se při posuzování potřeby doplňků stravy spoléhají na řadu faktorů, jako jsou stravovací návyky, genetika a výsledky testů.

Z jakých potravin můžete zinek získat?

Zinek se nachází v různých zdrojích, od mořských plodů až po suchozemské ovoce: 

 • Ústřice. 

 • Krabi. 

 • Měkkýši a korýši. 

 • Humři. 

 • Hovězí, kuřecí, vepřové a jehněčí maso. 

 • Bizoní maso. 

 • Krůtí maso.

 • Platýs. 

 • Sardinky, losos, mořský jazyk. 

 • Cizrna, čočka, černé fazole, ledvinky.

 • Dýňová semínka, konopná semínka.

 • Kešu ořechy. 

 • Mléko, jogurt, sýr, vejce.

 • Oves. 

 • Quinoa. 

 • Hnědá rýže.

 • Houby. 

 • Kapusta.

 • Hrách.

 • Chřest.

 • Červená řepa.

Živočišné produkty, jako je maso a korýši, se mohou pochlubit zinkem ve formě, kterou tělo snadno vstřebává. Zinek z rostlinných zdrojů, jako jsou luštěniny a celozrnné obiloviny, se však nevstřebává tak účinně kvůli sloučeninám, které jeho vstřebávání brání.

Zajímavé je, že některé potraviny jsou obohaceny zinkem, například snídaňové cereálie a tyčinky. Tyto varianty poskytují dodatečný přísun tohoto důležitého minerálu.

Je možné se zinkem předávkovat?

Jak již víme, zinek je životně důležitá živina, ale stejně jako mnoho jiných dobrých věcí, i jeho nadbytek může způsobit problémy. Nedostatek zinku může vést ke zdravotním problémům, ale jeho nadměrný příjem může mít také negativní důsledky.

Jedním z hlavních viníků problémů spojených se zinkem je nadměrné užívání doplňků stravy obsahujících zinek. Ty mohou způsobit okamžité i dlouhodobé příznaky, které mohou být poměrně závažné.

Mezi příznaky nadměrného příjmu zinku patří řada potíží, jako je nevolnost, zvracení, průjem nebo bolesti břicha. Kromě toho se mohou objevit také bolesti hlavy.

Nadbytek zinku může vyvést z rovnováhy i další důležité živiny v těle. Například pravidelná konzumace vysokého množství zinku může narušit způsob, jakým tělo vstřebává měď a železo.

Ještě znepokojivější je, že i mírná denní dávka 60 mg zinku po dobu 10 týdnů může vést ke snížení hladiny mědi v těle. To naznačuje, že i zdánlivě dostatečné množství zinku může mít nezamýšlené důsledky na jiné důležité živiny, které tělo potřebuje.

Kolik zinku bych měl/a denně užívat?

Pro dospělé muže je doporučená dávka 11 mg, zatímco pro dospělé ženy 8 mg. Těhotné a kojící ženy by měly užívat 11 mg, resp. 12 mg denně. Tyto hodnoty slouží jako základní měřítka pro udržení optimálního zdraví.

Dosažení doporučené dávky zinku je obvykle možné pouze prostřednictvím stravy, pokud se nevyskytují zdravotní problémy, které by mohly ovlivnit vstřebávání. Některé stravovací preference, např. veganský nebo vegetariánský životní styl, však mohou představovat problém při dosahování těchto potřeb pouze prostřednictvím potravy.

Je důležité si uvědomit horní tolerovatelnou hranici pro zinek, která je stanovena na 40 mg denně. Nicméně tento limit neplatí univerzálně, zejména pro jedince s nedostatkem zinku, kteří mohou pro účinnou léčbu potřebovat vyšší dávky prostřednictvím doplňků stravy.

Při výběru doplňků dávejte přednost vstřebatelným formám, jako je citrát zinečnatý nebo glukonát zinečnatý, před oxidem zinečnatým. Ten má nižší vstřebatelnost, takže je ve formě doplňků méně účinný.

Pokud užíváte tyto léky, dejte si pozor

Je velmi důležité si uvědomit, jak mohou interakce léků se zinkem ovlivnit zdraví. Například některé léky mají potenciál snížit hladinu zinku ve vašem těle, a tím ovlivnit jeho celkovou rovnováhu.

Thiazidová diuretika: Léky, jako jsou chlorthalidon a hydrochlorothiazid, známé jako thiazidová diuretika, mohou při dlouhodobém užívání vést ke ztrátě zinku močí. Tato neustálá ztráta může snížit množství zinku, které si vaše tělo uchovává, což může mít vliv na vaše zdraví.

Antibiotika: Některá antibiotika, např. chinolony nebo tetracykliny, mohou při užívání se zinkem snižovat účinnost léků a omezovat schopnost těla vstřebávat zinek. Pro maximalizaci jejich individuálního přínosu se doporučuje dodržovat mezi užíváním těchto antibiotik a zinku 4 až 6hodinový odstup.

Penicilamin: V případě penicilaminu, který se používá při léčbě revmatoidní artritidy, může být jeho účinnost při současném užívání se zinkem ovlivněna. Doporučuje se oddělit užívání těchto léků alespoň 2 hodinami, aby se optimalizoval přínos obou.

Jakékoli obavy nebo dotazy týkající se lékových interakcí je nezbytné hlásit lékárníkovi nebo lékaři. Ti vám mohou nabídnout pokyny přizpůsobené vašim konkrétním zdravotním potřebám a zajistit, abyste z léků měli maximální prospěch a zároveň si zachovali základní hladinu zinku v těle. Tento proaktivní přístup ke zvládání lékových interakcí může významně ovlivnit vaši celkovou pohodu.

Norbert Skoupa
Autor článkov

Mojou najväčšou vášňou je písanie, knihy, šport a hľadanie hraníc, čoho sú ľudské telo a myseľ schopné. V minulosti som viac ako…