Bomba plná vitamínů: znáte účinky pekanových ořechů?

Bomba plná vitamínů: znáte účinky pekanových ořechů?

V článku se zaměříme na benefity, které nám přinese pravidelná konzumace pekanových ořechů. Zmínit můžeme například jejich příznivý vliv na srdce, činnost mozku nebo trávení. Jaké vitamíny a minerály obsahují? Jaká je jejich doporučená denní dávka? Nezapomeneme zdůraznit, že bychom měli sáhnout po ořechách vysoké kvality - jen tak využijeme jejich přínos na maximum.

Pekanové ořechy jsou v našich končinách známé jen málokomu, což je určitě na škodu. Tyto ořechy, vzhledem v mnohém připomínající vlašské, mají mírně nasládlou, až karamelovou chuť a jsou měkčí. Například, ve Spojených státech z nich pečou skvělé koláče. Pekanové ořechy jsou plodem ořechovce pekanového – mohutného stromu, který dosahuje až 50 metrů do výšky a přibližně 20 metrů do šířky. Jeho kmen může mít průměr až 2 metry. Dožívá se přes 300 let. Právě velikost stromu je jeho největší nevýhodou, a proto není ve srovnání s jeho známějšími kolegy u nás tak rozšířená.

Z botanického hlediska je jeho plodem peckovice a ořech je ve své podstatě semeno, které je ukryto uvnitř peckovice. Ořechovec pekanový je asi nejvíce podobný ořechu královskému, jehož plody jsou všem z nás velmi dobře známé jako vlašské ořechy. Pekanové ořechy v porovnání s vlašskými mají jen málo rozdílů – mají podlouhlejší tvar, jsou měkčí a disponují máslově sladkou chutí, příjemnou vůní a vysokým obsahem živin. Tento druh ořechů je nejrozšířenější v anglosaských zemích, kde tvoří pevné místo v tamních kuchyních – podobně, jako u nás zmíněné vlašské či například lískové ořechy. Doba se ale mění a na pekanové ořechy narazíte iu nás, byť spíše mezi příznivci vegetariánského, veganského, raw či paleo stravování.

Ořechovec pekanový se pěstuje na plantážích jižní části USA a v Mexiku. Na první sklizeň je nutné počkat klidně i 20 let, ale za trpělivost budete odměněni každoroční pekanovou nadílkou (jeden dospělý strom dokáže ročně vyprodukovat od 200 do 450 kilogramů ořechů). Sklizeň v závislosti na podnebném pásmu trvá od září do března. Pekanové ořechy, které naleznete u nás, jsou nejčastěji dovezeny ze Spojených států. Jejich cena je vyšší než u ostatních druhů ořechů, ale vzhledem k jejich zdraví prospěšným vlastnostem se je vyplatí čas od času konzumovat.

Důležitým je i správné skladování (jádra pekanových ořechů obsahují větší množství tuku a jsou náchylná ke žloutnutí), které je podobné jako u ostatních druhů ořechů. Doporučuje se suché a tmavé prostředí, nejlépe ve vzduchotěsné skleněné dóze, ideální při teplotě 10 až 20 stupňů Celsia. Samozřejmě můžete použít i lednici a její šuplík na zeleninu. Spotřebujte je během několika týdnů, nanejvýš měsíců od zakoupení.

Pekanové ořechy obsahují:

- mononenasycené mastné kyseliny (70% obsahu) - nejvyšší podíl ze všech druhů ořechů

- vlákninu (10%)

- bílkoviny (10%)

- vitamíny - A, B, E, C

- minerály - mangan, fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo a zinek

Tak jako všechny ořechy, i ty pekanové jsou pro naše zdraví velmi prospěšné. Například, jsou účinné v prevenci kardiovaskulárních onemocnění (díky vysokému obsahu vlákniny a mononenasycených mastných kyselin), pomáhají správné činnosti gastrointestinálního traktu (vláknina) a nepřímo pomáhají i při hubnutí, jelikož zasytí již po konzumaci jejich malého množství. Díky vysokému obsahu hořčíku jsou také dobrou prevencí vůči zánětům, neboť snižují množství zánětlivých markerů těla (CRP, TNF, IL-6). Díky velmi nízkému glykemickému indexu jsou vhodné i pro diabetiky (nevyvolávají prudký nárůst hladiny glukózy v krvi). Pekanové ořechy jsou ideální pamlskem, který můžete zakomponovat prakticky do jakéhokoli jídla, včetně své oblíbené kaše, granoly či salátu. Pro svou měkkost jsou skvělé také pro výrobu ořechového másla. Vegetariánská či veganská komunita v nich zase najde racionální alternativu k výrobě sýra. Oblíbené jsou také koláče, dorty či sušenky. Nakonec, pekanový koláč je tradiční pochutinou, která je mimořádně populární především mezi obyvateli Severní Ameriky.

Několik zajímavostí na závěr:

- pražené skořápky pekanových ořechů se během druhé světové války používaly jako náhrada káv

- dřevo z ořechovce pekanového bylo použito při výrobě olympijské pochodně pro letní olympijské hry v Atlantě (1996)

-pekanové ořechy poprvé ochutnali španělští mořeplavci, někdy v průběhu 16. století

ZDROJE

  1. Campos VP, Portal VL, Markoski MM, et al. Effects of a healthy diet enriched or not with pecan nuts or extra-virgin olive oil on the lipid profile of patients with stable coronary artery disease: a randomised clinical trial. J Hum Nutr Diet. 2020;33(3):439-450.

  2. Domínguez-Avila JA, Alvarez-Parrilla E, López-Díaz JA, Maldonado-Mendoza IE, Gómez-García Mdel C, de la Rosa LA. The pecan nut (Carya illinoinensis) and its oil and polyphenolic fractions differentially modulate lipid metabolism and the antioxidant enzyme activities in rats fed high-fat diets. Food Chem. 2015;168:529-537.

  3. Weschenfelder C, Gottschall CBA, Markoski MM, et al. Effects of supplementing a healthy diet with pecan nuts or extra-virgin olive oil on inflammatory profile of patients with stable coronary artery disease: a randomised clinical trial. Br J Nutr. 2022;127(6):862-871.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…