Bylina pro zdravá játra. Proč pít čaj z ostropestřce mariánského?

Bylina pro zdravá játra. Proč pít čaj z ostropestřce mariánského?

Znali ji ve Středomoří, Malé a Přední Asii či na Kanárských ostrovech, ale nakonec zdomácněla i v našich končinách. Ostropestřec mariánský je jednoletá či dvouletá bylina nápadně připomínající bodlák. Dosahuje průměrné výšky jednoho metru a kromě charakteristického vzhledu doplněného barevnými květy se vyznačuje především svými příznivými účinky na játra a trávicí trakt. V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem můžeme využít jeho benefity a v jakých formách je pro nás nejdostupnější.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá až dvouletá bylina z čeledi hvězdicovité, která svým vzhledem připomíná známý bodlák doplněný purpurově červenými nebo fialovými květy. Z nich se koncem léta vyvinou semena, která se následně sbírají. Ostropestřec je známý i pod lidovou přezdívkou ,,stříbrný bodlák“. Oficiální název souvisí se starodávnou legendou, podle které pocházejí bílé skvrny na listech ostropestřce z mléka Panny Marie. To, co z ostropestřce dělá výjimečnou rostlinu, která si postupně našla z přímořských oblastí cestu i do kuchyní našich babiček a vzdálenějších předků, je silymarin.

Silymarin je významnou součástí všech kvalitních výživových doplňků, které slouží na podporu a regeneraci jaterní tkáně. Účinek silymarinu se vysvětluje tím, že působí na vnější buněčnou membránu hepatocytů (jaterních buněk) tak, že škodlivé látky nedokážou proniknout do jejich nitra. Zároveň v nich stimuluje syntézu několika sloučenin, včetně proteinů, což vede ke zvýšené tvorbě hepatocytů, a tím k lepší regenerační schopnosti jaterní tkáně.1 Kromě toho2:

  • přispívá k normální funkci trávicího traktu
  • napomáhá udržení vyrovnaných hladin krevního cukru
  • podporuje přirozenou obranyschopnost organismu
  • pomáhá udržovat normální chuť k jídlu
  • přispívá k detoxikačnímu potenciálu jater a očistě těla
  • je užitečný v situacích, kdy tělo trpí oslabenou imunitou
  • je vhodný i na vnější použití pro posílení výstelky cév

Ostropestřec neobsahuje pouze silymarin, najdeme v něm i flavonoidy, histamin, tyramin, vitamíny C a K, organické kyseliny, fytosteroly, vlákninu, bílkoviny, sacharidy či minerální soli. V jakých formách je dostupný?

ČAJ

Obecně platí, že vysoké teploty a nesprávná příprava ničí účinné a zdraví prospěšné látky, ostropestřec (resp. silymarin) nevyjímaje. Již při drcení ostropestřce je důležité, aby se nedostal do kontaktu s kovem a aby se při jeho zpracování vyhýbalo teplotám vyšším než 40°C. Nad touto hranicí dochází ke znehodnocování silymarinu, což z takto zpracované rostliny dělá neúčinný produkt. Proto je důležité, aby se čaj pil při pokojové teplotě, nebo jako chlazený nápoj. Pokud i přesto upřednostníte teplý nápoj, mějte na paměti, že v tomto případě regeneraci jaterních buněk rozhodně nepřispějete. Nic to však nemění na tom, že ostropestřecový čaj je lidmi výborně tolerován a má skvělou příchuť.

OLEJ

Ve srovnání s ostatními uvedenými formami obsahuje zanedbatelné množství silymarinu. Je to způsobeno tím, že při lisování oleje nelze narušit tvrdou slupku ostropestřce do takové míry, aby se z ní podařilo extrahovat dostatečný obsah účinné látky. Na druhé straně, olej obsahuje velké množství vitamínů, antioxidantů, mastných kyselin a karotenoidů, proto se hodí například na přípravu a dochucení salátů či jako masážní olej.

TINKTURY A ROZTOKY

Bylinné roztoky a tinktury s obsahem ostropestřce mariánského jsou bohaté na bílkoviny, rostlinné oleje, vitamíny a samozřejmě silymarin. Doporučují se jako nezanedbatelná součást detoxikačních kúr. Na druhé straně, při volbě konkrétního produktu je potřeba být obezřetní. Výsledky analýz totiž poukazují na skutečnost, že dostatečné množství silymarinu je detekovatelné pouze v tinkturách a roztocích, ve kterých byl použit alespoň 70% alkohol a zároveň vyrovnaný poměr použité rostliny a alkoholu.3 Důsledné studium etikety se proto vyplatí nejen u potravin.

DRCENÝ PLOD

Jedna z nejlepších a nejprověřenějších dostupných forem ostropestřce vůbec. Roztlučené semeno do formy malých zrnek obsahuje velké množství silymarinu, který se přirozeně ukrývá ve slupce rostliny. V této podobě ho dokážeme získat ve vysokém množství, a tím docílit co nejintenzivnější regenerace jaterních buněk. Drcený ostropestřec doporučujeme konzumovat přímo, 1 čajovou lžičku 3 až 4krát denně, minimálně 45 minut před jídlem a zapít dostatečným množstvím tekutiny.

TABLETY

Spolu s drceným plodem vynikající způsob, jak do těla dostat dostatečné množství silymarinu. Při výběru dbejte na to, aby tablety neobsahovaly velké množství aditiv, zejména chemikálií, konzervantů a umělých dochucovadel. Nebo vsaďte na jistotu a vyberte si něco z naší nabídky.

Konzumaci ostropestřce by měly zvážit osoby, které se léčí na vysoký krevní tlak. Rovněž se nedoporučuje ani těhotným a kojícím ženám.

 

 

ZDROJE

  1. https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/lagosa-753398.html
  2. Soleimani V, Delghandi PS, Moallem SA, Karimi G. Safety and toxicity of silymarin, the major constituent of milk thistle extract: An updated review. Phytother Res. 2019;33(6):1627-1638.
  3. Gillessen A, Schmidt HH. Silymarin as Supportive Treatment in Liver Diseases: A Narrative Review. Adv Ther. 2020;37(4):1279-1301.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…