Co je to lysin a jak pomůže vašemu zdraví?

Co je to lysin a jak pomůže vašemu zdraví?

Na to, aby vaše tělo správně fungovalo, potřebuje i esenciální aminokyseliny, mezi které patří také lysin. Jaké účinky pro tělo člověka lysin má? Jak ho správně užívat? A jaké problémy vám může pomoci vyřešit? To vám prozradíme v tomto článku.

Lysin patří mezi esenciální aminokyseliny, a tudíž si ho tělo nedokáže vytvořit samo - je potřeba přijímat ho z potravy. Je důležitý pro normální růst, budování svalové hmoty a tvorbu karnitinu - substance nalezené ve většině buněk těla, které se podílejí na rychlejším spalování tuků a jejich přeměně na využitelnou energii. Jeho objev datujeme do roku 1889, kdy se ho německému biochemikovi Ferdinandovi Drechselovi podařilo úspěšně izolovat z kaseinu kravského mléka. V roce 1902 byl poprvé úspěšně uměle nasyntetizovaný, díky čemuž mohla být podrobněji popsána jeho chemická struktura. Jaké nejvýznamnější benefity pro lidské zdraví lysin nabízí?

Tehdy, když má člověk oslabenou imunitu, je jeho zdraví mnohem více ohroženo. Jedním z faktorů, které rozhodují o aktuálním stavu imunitního systému, je počet bílých krvinek (leukocytů). Zejména lidé staršího věku jsou náchylnější k jejich nižšímu počtu. Současné vědecké poznatky poukazují na to, že dostatečná suplementace lysinem v kombinaci se zinkem dokáže nabudit imunitní systém a udržovat počet leukocytů v normálním rozmezí. V jedné studii prováděné na seniorské populaci bylo jedné skupině denně a po dobu 2 měsíců podáváno 500 miligramů lysinu a 20 miligramů zinku, druhé bylo podáváno placebo. Skupina užívající lysin se zinkem měla významně vyšší počet bílých krvinek ve srovnání s kontrolní skupinou [1]. Studie také poukázala na skutečnost, že suplementace zinkem má smysl pouze tehdy, pokud se užívá společně s lysinem, protože pouze takové kombinované užívání vede ke zvyšování hladiny zinku v krvi.

Vzájemný vztah mezi lysinem a pocitem úzkosti? Ano, i ten byl neznačen v několika studiích, a to jak na zvířatech, tak i na lidech. Zatímco u potkanů bylo podání lysinu spojeno s redukcí stresu vyvolaného mimovolnými pohyby střev [2], v případě lidí došlo ke snížení hladiny stresového hormonu kortizolu v krvi, a to jak v krátkodobém [3], tak i v dlouhodobém horizontu [4]. Aby toho nebylo málo, ve vědeckých kruzích se také zdomácněl poznatek, že lysin zvyšuje vstřebávání vápníku ve střevech a snižuje jeho vylučování močí [5]. I toto tvrzení je podloženo několika studiemi, a to například i na populaci se sníženou hustotou kostní hmoty, pro kterou je dostatečné množství vápníku o to více klíčové [6].

Z dalších benefitů lysinu vybíráme:

  • podporuje tvorbu kolagenu [7]
  • podílí se na tvorbě bílkovin 
  • přispívá ke snižování hladiny krevního cukru [8]
  • podporuje udržování fyziologických hodnot krevního tlaku [9]

Mezi nejvýznamnější zdroje lysinu patří:

  • maso: kuřecí, hovězí, jehněčí
  • mořské plody: mušle, krevety, ústřice
  • ryby: losos, tuňák
  • mléko a mléčné výrobky: jogurty, sýry
  • zelenina: brambory, paprika, pórek
  • ovoce: avokádo, hrušky, sušené švestky
  • luštěniny: sója, fazole, hrách
  • ořechy a semena: makadamové, dýňové, kešu

Dalším vynikajícím zdrojem lysinu jsou vybrané doplňky výživy. Nabídka je široká, každý si může vybrat ten, který nejvíce vyhovuje jeho preferencím. Doporučenou denní dávkou je 500 až 1000 miligramů lysinu denně [10].

 

 

 

 

ZDROJE

  1. Sugeng MW, Adryani M, Wirjatmadi B. The Effect of Zinc and Lysine Supplementation on Infection Rate and CD4 Count In Elderly. Biochem Physiol. 2015;S5.002 
  2. Smriga M, Torii K. L-Lysine acts like a partial serotonin receptor 4 antagonist and inhibits serotonin-mediated intestinal pathologies and anxiety in rats. Proc Natl Acad Sci U S A. 2003;100(26):15370-15375. 
  3. Smriga M, Ando T, Akutsu M, Furukawa Y, Miwa K, Morinaga Y. Oral treatment with L-lysine and L-arginine reduces anxiety and basal cortisol levels in healthy humans. Biomed Res. 2007;28(2):85-90.
  4. Smriga M, Ghosh S, Mouneimne Y, Pellett PL, Scrimshaw NS. Lysine fortification reduces anxiety and lessens stress in family members in economically weak communities in Northwest Syria. Proc Natl Acad Sci U S A. 2004;101(22):8285-8288.
  5. Civitelli R, Fedde KN, Harter J, Halstead LR, Gennari C, Avioli LV. Effect of L-lysine on cytosolic calcium homeostasis in cultured human normal fibroblasts. Calcif Tissue Int. 1989;45(3):193-197.
  6. Civitelli R, Villareal DT, Agnusdei D, Nardi P, Avioli LV, Gennari C. Dietary L-lysine and calcium metabolism in humans. Nutrition. 1992;8(6):400-405.
  7. Yamauchi M, Sricholpech M. Lysine post-translational modifications of collagen. Essays Biochem. 2012;52:113-133.
  8. Kalogeropoulou D, LaFave L, Schweim K, Gannon MC, Nuttall FQ. Lysine ingestion markedly attenuates the glucose response to ingested glucose without a change in insulin response. Am J Clin Nutr. 2009;90(2):314-320.
  9. Vuvor F, Mohammed H, Ndanu T, Harrison O. Effect of lysine supplementation on hypertensive men and women in selected peri-urban community in Ghana. BMC Nutr. 2017;3:67. 
  10. Chi CC, Wang SH, Delamere FM, Wojnarowska F, Peters MC, Kanjirath PP. Interventions for prevention of herpes simplex labialis (cold sores on the lips). Cochrane Database Syst Rev. 2015;2015(8):CD010095.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…