Echinacea: výkonný bojovník proti stresu

Echinacea: výkonný bojovník proti stresu

Pochází z jihovýchodu Spojených států, do Evropy se dostala koncem 17. století a pro svou krásu a nenáročnost při pěstování si získala oblibu mezi zahrádkáři. Když se přišlo na to, že má mnoho příznivých účinků na lidský organismus, netrvalo dlouho, než získala neotřesitelnou pozici mezi příznivci zdravého životního stylu. Echinacea pomáhá zvládat náročné stresové situace, zlepšuje kvalitu spánku a udržuje organismus v dobrém stavu a fit. V tomto článku se dozvíte, jak často, v jaké podobě a při jakých příležitostech byste se jí rozhodně neměli vyhnout.

Echinacea je bezpochyby jednou z nejpopulárnějších rostlin na světě. Indiáni její pozitivní účinky znali již staletí před námi a využívali ji při léčbě mnoha onemocnění. Lidoví léčitelé, bylinkáři a příznivci přírodní lékárny na ni nedají dopustit v situacích, kdy tělo trápí rýma, chřipka, zánět či migréna. My se na echinaceu ale podíváme v trošku jiném světle. Pod tímto názvem se schovává celkem 9 různých druhů rostlin, které rostly původně na otevřených zalesněných a slunečních plochách na jihovýchodě USA, odkud se díky britským kolonialistům postupně rozšířila do celého světa. Z těchto 9 druhů se ale při výrobě jednotlivých produktů (výživových doplňků, tinktur, extraktů a čajů) používají pouze 3 - Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia a Echinacea pallida [1].

Echinacea obsahuje velké množství biologicky aktivních látek a antioxidantů - kyselinu kávovou, alkamidy, fenolové kyseliny, kyselinu rozmarýnovou, polyacetyleny a jiné [2]. Antioxidanty jsou látky, které pomáhají našim buňkám chránit se před negativními účinky tzv. oxidačního stresu - procesu, při kterém dochází k poškozování membrán buněk, které tak nejsou schopny vykonávat svou činnost v organismu naplno. Nejvyšší obsah prospěšných látek najdeme především v květech, o něco méně v ostatních částech rostliny - kořenu, stonku a listech [3]. Apropo, již zmíněné alkamidy jsou látky, které pomáhají zvyšovat výsledný účinek antioxidantů [1].

Echinacea je známá především skrze svůj pozitivní vliv na fungování imunitního systému. Review 14 studií prokázala, že užívání echinacey snížilo náchylnost k nachlazení o více než polovinu a současně zkrátila dobu rekonvalescence v průměru o jeden a půl dne [5]. Nyní v této oblasti nadále probíhají rozsáhlé výzkumy, jejichž cílem je pochopit podstatu těchto zjištění.

Také se zdá, že by mohla mít pozitivní vliv na udržování normálních hladin krevního cukru. Studie prováděné v laboratorních podmínkách (ne na živých organismech) zjistily, že přidání extraktu z Echinacea purpurea do sacharidového roztoku s obsahem trávicích enzymů vedlo v konečném výsledku k rozložení menšího množství sacharidů [6]. To by mohlo naznačovat podobný účinek i v lidském těle. Jiné studie podobného designu hovoří o tom, že echinaceový extrakt zvyšuje citlivost buněk na inzulín aktivací příslušného (PPAR-γ) receptoru [7]. Bohužel, odpovídající studie na lidech zatím chybí a k vyvození absolutních závěrů bude proto zapotřebí mnohem rozsáhlejší a déle trvající výzkum.

Pokud vám záleží na dobrém stavu pokožky, echinacey byste se rozhodně neměli vyhnout. Mnoho výzkumů dokumentuje pozitivní účinky echinacey na pokožku. V jedné studii provedené v laboratorních podmínkách bylo zjištěno, že extrakt z echinacey potlačil růst propionibakterií, časté příčiny akné [8]. V jiném výzkumu 10 zdravých dobrovolníků ve věku od 25 do 40 let používalo kosmetiku s výtažkem z echinacey. Ve srovnání s kontrolní skupinou dosáhli lépe hydratované pokožky a nižšího počtu vrásek [9]. Problémem je kratší životnost echinaceového výtažku, což z ní činí nevýhodnou složku komerčně a pokud se v kosmetice vyrábí ve velkém. V případě zájmu je vhodnější obrátit se buď na lokálního, resp. maloobchodního prodejce, nebo si vyrobit kosmetiku sám, v domácích podmínkách.

A konečně, echinacea je skvělým bojovníkem proti stresu. Za klíčové látky, které jsou zodpovědné za snižování pocitů stresu či úzkosti, jsou považovány především alkamidy, kyselina rozmarýnová a kyselina kávová [10].

V současnosti není dostupné žádné oficiální doporučení ohledně dávkování echinacey, a to z důvodu neustále probíhajících výzkumů. Navíc, ať to zní jakkoliv zvláštně, přibližně desetina produktů s deklarovaným obsahem echinacey neobsahovala žádné (!) množství echinacey, proto je kupujte pouze od ověřených výrobců [11]. Za orientační můžeme považovat následující doporučení [5]:

  • sušené/práškové extrakty - 300 až 500 miligramů Echinacea purpurea třikrát denně
  • tekuté tinktury: 2,5 ml třikrát denně, maximální denní dávka do 10 ml

Nejjednodušší je řídit se doporučeními uvedenými na produktu. Mějte na paměti, že tato doporučení se týkají krátkodobého užívání echinacey, jelikož z dlouhodobého pohledu zatím chybí odpovídající studie.

 

 

 

ZDROJE

  1. Thygesen L, Thulin J, Mortensen A, Skibsted LH, Molgaard P. Antioxidant activity of cichoric acid and alkamides from Echinacea purpurea, alone and in combination. Food Chemistry. 2007 ;101(1):74-81.
  2. Elaheh J, Rahman J, Rahmani HR, Masoud A. Dietary supplementation of Echinacea purpurea powder improved performance, serum lipid profile, and yolk oxidative stability in laying hens. Journal of Applied Animal Research. 2017; 45-51.
  3. Lin SD, Sung JM, Chen CL. Effect of drying and storage conditions on caffeic acid derivatives and total phenolics of Echinacea Purpurea grown in Taiwan. Food Chemistry. 2011; 125(1): 226–231.
  4. Melchart D, Linde K, Worku F, Bauer R, Wagner H. Immunomodulation with echinacea - a systematic review of controlled clinical trials. Phytomedicine. 1994;1(3):245-254.
  5. Shah SA, Sander S, White CM, Rinaldi M, Coleman CI. Evaluation of echinacea for the prevention and treatment of the common cold: a meta-analysis. Lancet Infect Dis. 2007;7(7):473-480.
  6. Chiou SY, Sung JM, Huang PW, Lin SD. Antioxidant, Antidiabetic, and Antihypertensive Properties of Echinacea purpurea Flower Extract and Caffeic Acid Derivatives Using In Vitro Models. J Med Food. 2017;20(2):171-179.
  7. Christensen KB, Petersen RK, Petersen S, Kristiansen K, Christensen LP. Activation of PPARgamma by metabolites from the flowers of purple coneflower (Echinacea purpurea). J Nat Prod. 2009;72(5):933-937.
  8. Sharma M, Schoop R, Suter A, Hudson JB. The potential use of Echinacea in acne: control of Propionibacterium acnes growth and inflammation. Phytother Res. 2011;25(4):517-521.
  9. Yotsawimonwat S, Rattanadechsakul J, Rattanadechsakul P, Okonogi S. Skin improvement and stability of Echinacea purpurea dermatological formulations. Int J Cosmet Sci. 2010;32(5):340-346.
  10. Haller J, Freund TF, Pelczer KG, Füredi J, Krecsak L, Zámbori J. The anxiolytic potential and psychotropic side effects of an echinacea preparation in laboratory animals and healthy volunteers. Phytother Res. 2013;27(1):54-61.
  11. Gilroy CM, Steiner JF, Byers T, Shapiro H, Georgian W. Echinacea and truth in labeling. Arch Intern Med. 2003;163(6):699-704.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…