Elixír mládí yerba maté: jaké má účinky na organismus?

Elixír mládí yerba maté: jaké má účinky na organismus?

Yerba maté je čaj vyrobený z lístků cesmíny paraguayské, jihoamerické rostliny, která je staletí známá svými pozitivními účinky na organismus. V některých starších kulturách měla yerba charakter přímo obřadního nápoje - své by o tom mohli říkat domorodí Brazilci, Argentinci či Paraguayci. Dalo by se říci, že jde o jakousi alternativu k nám mnohem známější kávě. Očista těla a mysli, příval čerstvé energie a také společenská funkce jsou největšími důvody, proč je yerba maté stále oblíbeným nápojem, který je vyhledáván i dnes, a to i mimo jihoamerický kontinent. Vše podstatné, co byste o něm měli vědět i vy, se dozvíte v následujícím textu.

Cesmína paraguayská je stálezelený strom, jehož přirozeným prostředím jsou břehy potoků a lesy v nadmořské výšce 500 až 700 metrů. Nejlépe se jí daří na stinných stanovištích chráněných před silným větrem. V přírodě dorůstá výšky až 20 metrů. Tuhé listy mají vejčitý tvar, vroubkované okraje, délku 15 a šířku 5 centimetrů. Cesmína paraguayská je přirozeně rozšířená v Brazílii, Paraguayi, Argentině a Uruguayi, jako nepůvodní druh roste také v tropické Africe, Seychelách a na Havaji. Jako první ji pěstovali příslušníci kmene Guaranů, od kterých se ji naučili pěstovat i jezuitští misionáři. Z pěstovaných stromů se přibližně každé 3 až 4 roky seřezávají koncové větve, ze kterých se následně odtrhávají, suší a drtí listy pro přípravu maté. Navíc je v tom i jistá praktičnost - pravidelné ořezávání stromů udržuje cesmínu ve výšce maximálně 8 metrů, což usnadňuje její udržování.

 

Yerba maté obsahuje velké množství živin, které mají pozitivní účinek na lidský organismus. Mluvíme především o polyfenolech (skupina antioxidantů, které přispívají k ochraně buněk před působením volných radikálů), ale najdeme v ní i xantiny (druh stimulantů, které najdeme zejména v kávě), saponiny (oddalující únavu), theobromin (další stimulant), rutin přispívající k dobrému stavu našich cév) a quercetin (antioxidant). Dále obsahuje široké spektrum minerálů (zinek, draslík, měď, železo, mangan, chrom atd.) a vitamínů (zejména skupiny B a C). Pro obsah kofeinu je často porovnávána s kávou, ale na rozdíl od ní její unikátní složení nedráždí žaludek a energii tělu dodává postupně, ne nárazově, díky čemuž vás udrží v pozoru delší dobu.

 

POZITIVNÍ ÚČINKY YERBA MATÉ

 

  • ANTIOXIDAČNÍ ÚČINKY - pro vysoký obsah antioxidantů, především polyfenolů, dělá z yerby produkt s vysokou biologickou hodnotou; v jedné ze studií porovnávali antioxidační účinek 30 různých rostlin, z nichž právě cesmína vyšla z tohoto hlediska jako nejlepší; pokud jde o podporu imunitního systému, velmi těžko byste hledali lepší alternativu

 

  • ZDROJ ENERGIE - jak jsme zmiňovali již v předchozím odstavci, na rozdíl od kávy se z yerba maté uvolňuje energie postupně, díky čemuž nás udržuje v dobré kondici po delší období

 

  • PODPORA MYSLI - látky obsažené v yerba maté podporují kognitivní činnost, přispívají k ochraně mozku před usazováním škodlivých látek v oblasti mozkové kůry; výsledkem jsou lepší mentální funkce, vyšší pozornost a celkově dobrý duševní stav; z tohoto hlediska se vyplatí kombinovat yerbu s dalšími látkami podobného charakteru, které najdete v naší nabídce 

 

  • BENEFITY PRO KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM - yerba maté přispívá k udržování normálních hladin krevního cholesterolu, který, jak jistě víte, pokud je vysoký (LDL), nedělá to dobrou krev (doslova)

 

  • PRO LEPŠÍ TRÁVENÍ - unikátní sloučeniny, které yerba maté obsahuje, podporují funkci hladké svaloviny trávicích orgánů, a tím fungování celého trávicího systému

 

DÁVKOVÁNÍ

Jelikož nejsme jihoameričtí Indiáni, kteří jsou na tento nápoj zvyklí, určitě doporučujeme střídmější užívání - při pravidelné konzumaci ve vyšších dávkách doporučujeme alespoň několikadenní pauzu. Maté konzumujte raději v dopoledních hodinách, vysoký obsah kofeinu by dal zabrat vašim cirkadiánním rytmům. Pokud jste těhotná nebo kojící žena, případně malé dítě, maté se z tohoto důvodu vyhněte úplně. Na druhé straně, pokud máte rádi energetické nápoje, hektolitry kávy či kofein v tabletách, zkuste tuto zajímavou a v mnoha ohledech zdravější alternativu. Jsme přesvědčeni o tom, že budete spokojeni. Na zdraví!

  

ZDROJE

  1. VanderJagt TJ, Ghattas R, VanderJagt DJ, Crossey M, Glew RH. Comparison of the total antioxidant content of 30 widely used medicinal plants of New Mexico. Life Sci. 2002;70(9):1035-1040.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…