Gainery

Gainer je výživa bohatá na kalorie, vhodná zejména jako lehce stravitelné občerstvení mezi jídly. Jeho základ tvoří sacharidy v kombinaci s rychlým nebo pomalým zdrojem bílkovin. Na to, abychom zaznamenali váhové přírůstky, musíme přijímat více kalorií. Avšak pro aktivní sportovce a ty, kteří mají rychlejší metabolismus, či menší chuť k jídlu, je o něco těžší splnit výživové požadavky pouze prostřednictvím pravidelné stravy.

PŘÍNOSY UŽÍVÁNÍ GAINERŮ:

  • mnoho kalorií v pohodlné tekuté formě                        
  • bohatý zdroj kvalitních sacharidů pro intenzivní trénink                        
  • obsah syrovátkového proteinu nejvyšší jakosti                        
  • podpora růstu a regenerace svalové hmoty                        
  • široké spektrum vitamínů a minerálů                        
  • velké množství vlákniny 

O GAINERECH OBECNĚ

Gainery jsou suplementem, který dostal svůj název z anglického jazyka, ze slova ,,gain“, které v překladu znamená ,,nabrat“. Je určen především pro lidi, kteří mají problém s nabíráním svalové hmoty, a proto potřebují zvýšit svůj kalorický příjem. Každý gainer sestává primárně ze dvou složek - bílkovin a sacharidů, přičemž sacharidy v nich mají nejvýraznější zastoupení a mají za úkol zvýšit energetickou hodnotu tohoto suplementu, který představuje klíčový prvek v nabírání svalové hmoty. Není totiž ničím překvapivým, že bez toho, aby byl kalorický příjem vyšší než výdej, se nabrat prostě nedá.

SLOŽENÍ

Gainer se skládá ze dvou hlavních složek - bílkovin a sacharidů. Z pohledu bílkovinové složky obsahuje optimální gainer několik živočišných bílkovinových složek s různou dobou vstřebávání, což zajišťuje postupné a dlouhotrvající vstřebávání bílkovin. Gainer by měl obsahovat alespoň 15% bílkovin, aby tělu kromě kalorií v podobě sacharidů zajistil i bílkoviny, které tělo využije na budování nové svalové hmoty. Ostatní složky v gaineru variují v závislosti na výrobci. Můžeme v něm najít například kreatin, který pomáhá k nárůstu síly a vytrvalosti během cvičení. V jiných preparátech můžeme najít látky charakteristické pro tzv. předtréninkovky, jako například kofein, arginin či taurin. Samozřejmostí je obsah vitamínů a minerálů, ale je potřeba jedním dechem dodat, že na doporučenou denní dávku to zdaleka nestačí. Pro osoby s citlivým trávením doporučujeme gainery obohacené o trávicí enzymy.

PRO KOHO JE URČEN?

Gainer doporučujeme užívat každému, kdo chce přibrat a má buď problémy s konzumací velkého množství jídla, nebo i navzdory maximálnímu úsilí není schopen dosáhnout vytouženého přírůstku hmotnosti. Nezáleží na tom, zda jde o muže nebo ženu, osobu mladšího či staršího věku. Lidi můžeme rozlišit do tří somatotypů - endomorf, ektomorf a mezomorf. Endomorf je už na první pohled robustní, s větším podílem tuku a menším podílem svalové hmoty a je pro něj velmi náročné zbavit se přebytečného tělesného tuku. Ektomorf je přesným opakem endomorfa - vypadá velmi hubeně, má rychlý metabolismus a často si stěžuje na to, že i přes (z jeho pohledu) nadměrnou konzumaci jídla není schopen přibrat. Mezomorf představuje jakýsi zlatý střed. Jak jste se jistě dovtípili, gainery nejvíce pomohou právě ektomorfům. Samozřejmě, nesmíme zapomínat na to, že gainery jsou pouze doplňkem výživy a ne plnohodnotným jídlem, proto by měly sloužit k tomu, aby vás takříkajíc postrčily k vytoužené hmotnosti, ale rozhodně nedoporučujeme, aby tvořily převážnou část vašeho kalorického příjmu. V první řadě je potřeba soustředit se na kvalitní jídelníček.

DÁVKOVÁNÍ A ZPŮSOB UŽÍVÁNÍ

Optimální dávkování gaineru zřejmě ani neexistuje. Vzhledem k charakteru svého zaměření je způsob jeho užívání úměrný kalorickým potřebám konzumenta. Orientačně můžeme říci, že optimální přírůstek hmotnosti by měl představovat maximálně 4 kilogramy měsíčně. Rychlejší přibírání by v konečném důsledku znamenalo přebytečné množství získaného tuku, jehož potenciál je ve srovnání se svalovou hmotou prakticky zanedbatelný. Navíc by to nepůsobilo dobře ani z estetického hlediska, pokud předpokládáme, že ten, kdo užívá gainer, usiluje o zvětšení muskulatury. Začněte s jednou dávkou denně (dle instrukcí na obalu) a řiďte se doporučením výrobce. V případě gainerů se skutečně vysokým energetickým obsahem (například 600 kalorií v jedné dávce), není k zahození začít pouze s poloviční dávkou. Gainer lze užívat v kterékoliv fázi dne, na denní bázi, bez ohledu na to, zda v ten den budete trénovat nebo ne. Na druhé straně, v tréninkový den z něj budete mít největší užitek jako z potréninkového nápoje. Pokud trénujete dvoufázově, zařaďte ho mezi tyto tréninky. Úprava dávky gaineru by zpočátku měla probíhat alespoň jednou za týden a optimalizovat se do takové podoby, se kterou budete maximálně spokojeni.

Číst dál Skrýt popis

Filtr

Cena:

Značka:

Seřadit podle: