Ginkgo biloba a její největší přínos

Ginkgo biloba a její největší přínos

Ginkgo biloba nebo, pokud chcete, jinan dvoulaločný, je pravděpodobně nejznámější tzv. živoucí fosilie ve světě rostlin a nejstarší žijící semenná rostlina. Přirozeně se vyskytuje už pouze na malém území pohoří Tianmu Shan v Číně. S oblibou je vysazován jako okrasný strom v parcích a zahradách. Je odolný vůči patogenům, znečištění, suchu a nízkým teplotám. Jeho druhové jméno odkazuje na charakteristický tvar jeho řapíkatých listů.

 

CO JE GINKGO BILOBA?

Ginkgo biloba je známá zejména pro svou schopnost obstát v náročných podmínkách tzv. environmentálního stresu, především znečišťujících látek, odpadů a pesticidů. Patří také mezi nejstarší žijící druhy stromů vyskytujících se na naší planetě, mezi tzv. živé fosilie. Nikoho tak nepřekvapí, že za ten čas, co ho lidstvo stihlo poznat, stihl najít uplatnění v mnoha oblastech. Ginkgo obsahuje více než 40 aktivních komponentů, přičemž ty nejsilnější, konkrétně antioxidanty (látky vychytávající a odstraňující volné radikály), flavonoidy a terpeny, najdeme v jeho listech, které tak mohou být použity buď v celku, nebo se z nich mohou vyrobit různé extrakty. Zejména díky obsahu výše zmíněných sloučenin je ginkgo velmi prospěšné pro činnost kardiovaskulárního systému, kognice a nálady tím, že vyvolává roztažení cév a tím zlepšuje prokrvení a dodávku kyslíku mnohým orgánům - mozku, uším, očím a podobně [1]. Představuje tak zajímavou alternativu pro ty z vás, kteří nejste nakloněni účinkům obecně rozšířenějších stimulantů typu kofein, tribulus či rhodiola.

 

GINKGO BILOBA  A MOZEK

Přestože je jinan dvoulaločný známý zejména pro svůj pozitivní vliv na kognici a paměť, v odborných kruzích přetrvávají na tuto problematiku rozdílné názory. Nicméně studie na dobrovolnících, kteří přijímají denně 120 miligramů ginkového extraktu, podpořily dříve stanovené hypotézy v jeho prospěch [2, 3], zejména pokud jde o činnost krátkodobé paměti [4]. 

V JAKÝCH FORMÁCH JE GINKO DOSTUPNÉ?

Ginko si můžete dopřát v mnoha formách. Zřejmě nejpopulárnější je extrakt v tabletové či práškové formě, avšak čaje a jiné produkty z jinanu jsou na trhu volně dostupné. Doporučujeme, abyste při výběru té správné formy sledovali především obsah flavonoidů a terpenů v nich a samozřejmě i samotné procento jinanu v samotném produktu. Obecně platí přímo úměrný vztah, a sice, čím více ho člověk přijme, tím silnější a rychlejší je jeho výsledný efekt. Za doporučenou dávku se doporučuje denní dávka v rozmezí 120 až 240 miligramů. Toto množství může být přijato najednou, případně rozděleno ve dvou, resp. ve třech dávkách. 

MOŽNÉ VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Ginkgo biloba je obecně považována za bezpečnou, ačkoliv vedlejší účinky, podobně jako u jiných stimulantů, jsou přítomny. Především je potřeba být opatrný a poradit se se svým lékařem, pokud užíváte antikoagulační, resp. antiagregační léčbu, čili léky omezující srážení krve a činnost krevních destiček. Jinak vám, v případě, že dodržíte doporučené dávkování, závažné vedlejší účinky nehrozí. 

 

ZDROJE

  1. Van Beek, T. A. (2002). Chemical analysis of Ginkgo biloba leaves and extracts. Journal of Chromatography A, 967(1), 21-55.
  2. DeKosky, S. T., Williamson, J. D., Fitzpatrick, A. L., Kronmal, R. A., Ives, D. G., Saxton, J. A., ... & Kuller, L. H. (2008). Ginkgo biloba for prevention of dementia: a randomized controlled trial. Jama, 300(19), 2253-2262.
  3. Snitz, B. E., O’meara, E. S., Carlson, M. C., Arnold, A. M., Ives, D. G., Rapp, S. R., ... & DeKosky, S. T. (2009). Ginkgo biloba for preventing cognitive decline in older adults: a randomized trial. Jama, 302(24), 2663-2670.
  4. Rigney, U., Kimber, S., & Hindmarch, I. (1999). The effects of acute doses of standardized Ginkgo biloba extract on memory and psychomotor performance in volunteers. Phytotherapy research, 13(5), 408-415.
  5. Kennedy, D. O., Scholey, A. B., & Wesnes, K. A. (2002). Modulation of cognition and mood following administration of single doses of Ginkgo biloba, ginseng, and a ginkgo/ginseng combination to healthy young adults. Physiology & Behavior, 75(5), 739-751.
  6. Tamborini, A., & Taurelle, R. (1993). Value of standardized Ginkgo biloba extract (EGb 761) in the management of congestive symptoms of premenstrual syndrome. Revue Francaise de Gynecologie et D'obstetrique, 88(7-9), 447-457.
  7. Ozgoli, G., Selselei, E.A., Mojab, F., Majd, H.A., A Randomized, Placebo-Controlled Trial of Ginkgo biloba L. in Treatment of Premenstrual Syndrome. The Journal of Alternative and Complimentary Medicine, 2009. 15(8).
  8. Wu, Y., Li, S., Cui, W., Zu, X., Du, J., & Wang, F. (2008). Ginkgo biloba extract improves coronary blood flow in healthy elderly adults: role of endothelium-dependent vasodilation. Phytomedicine, 15(3), 164-169.