Jak se nespálit při koupi proteinu? Pozor na spiking!

Jak se nespálit při koupi proteinu? Pozor na spiking!

Při výběru proteinu je jedním z nejdůležitějších faktorů to, kolik bílkovin na 100 gramů či v jedné odměrce konkrétní výživový doplněk obsahuje. Čím vyšší je hodnota, tím je jednodušší dosáhnout cílového makra, a tím kvalitnější daný protein je. Ale, jak se dozvíte i z tohoto článku, není vše takové, jak se na první pohled může zdát a bohužel i v tomto směru se najdou spekulanti, kteří chtějí vytřískat z minima maximum, a to někdy přímo doslova.

ZAČÁTKY

Před osmi lety se na populární diskusní platformě Reddit objevilo vlákno, ve kterém jeden z uživatelů nabízel bezplatné testování proteinových doplňků za účelem stanovení skutečného obsahu bílkovin, a tím zhodnocení, zda deklarované údaje výrobce jsou skutečně pravdivé. Tedy, zda si zákazník kupuje kvalitu nebo pouze zajíce v pytli. Na to, že šlo o aktivitu konkrétního jednotlivce, způsobilo to pořádný rozruch. Kromě toho, že se této iniciativy zúčastnilo několik desítek uživatelů, výsledky byly poměrně zajímavé - rozdíl mezi deklarovaným a skutečným obsahem bílkovin se pohyboval v rozmezí od 75 do 90 procent, ale našli se i ,,premianti“ v podobě jedné nejmenované značky, kteří dopadli přímo katastrofálně. Kompletní výsledky najdete zde.

 

Výsledky vzbudily rozruch a rozčarování zejména ve fitness komunitě, která začala Reddit zasypávat tisíci příspěvky cílenými zejména proti jednotlivým výrobcům, přičemž ti nejhorší dokonce museli s výrobou úplně skončit - tlak zákazníků a nevybíravé podnikatelské postupy je doběhly v podobě krachu. Ptáte se, jak je možné prodávat větší množství bílkovin, než se jich v daném produktu reálně nachází a žádná inspekce na to nikdy nepřišla? Tento proces se nazývá ,,protein spiking“ nebo ,,amino spiking“ a právě jemu budou patřit následující řádky.

 

PROTEIN SPIKING, AMINO SPIKING

Protein spiking (nebo amino spiking - jde o jeden a ten samý jev), jde o nekalý výrobní postup, kdy výrobce proteinu uměle zvýší obsah bílkovin přidáním volných aminokyselin. Díky tomu obejde jakoukoliv kontrolu potravinové inspekce a ve srovnání s přidáním plnohodnotného proteinu jde o jednodušší a především levnější způsob. Standardní kontrola obsahu bílkovin v jakémkoliv produktu spočívá ve stanovení obsahu dusíkatých látek v aminokyselinách, základních stavebních jednotkách bílkovin. A tady nastává problém - de facto stanovujeme obsah aminokyselin, a nikoliv samotných bílkovin. Co to znamená v praxi? Řekněme, že bychom chtěli otestovat například 10 gramů lysinu (aminokyselina). Přestože nejde o kompletní bílkovinu, test nám řekne, že máme před sebou 10 gramů bílkovin.

 

Dalším problémem je skutečnost, že ne všechny aminokyseliny mají stejné vlastnosti. Z 20 proteinogenních aminokyselin (těch, které tvoří bílkoviny) je 9 esenciálních (tělo si je nedokáže vytvořit a je odkázáno na jejich příjem ze stravy) a 11 neesenciálních (vytvoří si je samo). Pokud si některý z proteinů prošel procesem protein spikingu, byly do něj přidány převážně neesenciální či neproteinogenní aminokyseliny (zejména glycin, taurin, kreatin), protože snižují výrobní náklady. Ale pro koncového uživatele to představuje velký problém, protože ve výsledku nejenže koupil méně bílkovin, ale získal neplnohodnotný produkt. To naštve, že?

 

Samozřejmě, že i zmíněný glycin, taurin či kreatin tělo potřebuje a využije. Ale tady mluvíme o tom, že pokud za proteinový suplement zaplatíte X korun, očekáváte, že v něm najdete přesně Y bílkovin, jak deklaruje jeho výrobce, přičemž těch Y bílkovin bude obsahovat všechny potřebné aminokyseliny. Proč byste měli vyhazovat peníze do vzduchu? Otázka proto zní: jak zjistíme, že protein prošel spikingem?

 

ČTĚTE SLOŽENÍ

Jako příklad uvádíme etiketu jednoho z proteinů, které se s úspěchem prodávají v zahraničních eshopech. Záměrně neuvádíme značku a prosíme vás, pokud jste poznali, o jaký produkt se jedná, abyste v zájmu zachování anonymity jeho název do komentářů neuváděli, děkujeme.

 

Tento výrobce uvádí, že v jedné odměrce najdeme 26 gramů bílkovin, 7 gramů sacharidů a 2 gramy tuku, což z něj na první pohled dělá kvalitní produkt. Nyní se podívejme na konkrétní složení: jako první je uveden protein blend (bílkovinová směs), sestává z mléčného proteinového koncentrátu, syrovátkového koncentrátu, micelárního kaseinu atd. Tím, že jsou jednotlivé složky bílkovinové směsi pouze vyjmenované, nevíme, co tvoří její převážnou část. Také chybí informace o aminokyselinovém profilu - jakou máme jistotu, že se v něm nachází dostatečné množství všech potřebných aminokyselin?

 

Samozřejmě, že podobný problém nacházíme také u běžných potravin. Schválně, vezměte si někdy do rukou libovolný ochucený jogurt, nápoj, případně jiný výrobek. Možná zjistíte, že jahodový jogurt v sobě nemá ani jednu jahodu (maximálně přidané aroma) a že pomerančový džus má do pomeranče daleko stejně jako KLDR do demokratického zřízení.

 

Vraťme se zpět k předmětné etiketě. To, že má protein uvedenou jako první bílkovinovou směs, je logické, a to bychom i očekávali. Následuje maltodextrin, který se přidává jako ochucovadlo, sladidlo. Jako další přichází na řadu taurin. Ten představuje volnou formu aminokyseliny, která sice bude ve výsledku rezonovat jako protein, ale tělo z ní nebude mít stejný užitek. Určité množství taurinu denně naše tělo potřebuje a také ho patřičně využije, ale v případě, že ho zkonzumujeme nadbytečné množství, tělo ho přemění na sacharidy (procesem nazvaným glukoneogeneze). To znamená, že neorientovaný zákazník sice zaplatil za bílkoviny, ale místo nich dostane sacharidy, nejlevnější makronutrienty.

 

Pojďme dál. Na etiketě je uvedeno, že daný protein obsahuje v jedné dávce 7 gramů sacharidů. Zmíněný maltodextrin je však také sacharid, i když v kategorii umělé sladidlo. V tomto výrobku se ho v jedné dávce může nacházet přibližně 5 gramů, což v konečném součtu představuje jinou hodnotu, než deklaruje výrobce. Dále nacházíme zmínku o taurinu - ačkoliv přesné množství z etikety vyčíst nemůžeme, potravinové normy ho umožňují do jedné dávky zahrnout v 5 gramech, čímž se dostáváme na úroveň 21 gramů (26 - 5) skutečných bílkovin přítomných v proteinu. Další studium etikety nás seznámí s obsahem glycinu, který se ve velkoobchodě dá koupit za malé peníze a s ním pořádně ,,napakovat“ konkrétní suplement, čímž se opět sníží náklady výrobce.

 

Suma sumárum, ve skutečnosti si zákazník zakoupil pouze 60% deklarovaného obsahu bílkovin, které jsou doplněny přebytečným obsahem sacharidů a neesenciálních aminokyselin. Samozřejmě, že podobně přikrášlených alternativ najdeme na trhu více - kromě taurinu se jako náhrady využívají i kreatin, arginin, methionin či aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA).

 

Pro srovnání uvádíme jako příklad náš syrovátkový protein WPC 80. Všimněte si jasného a zejména stručného seznamu jasně definovaných ingrediencí, nemluvě o přesně specifikovaném aminokyselinovém profilu. Nechceme si hladit ego, ale na druhé straně se se vztyčenou hlavou můžeme podívat ráno do zrcadla a stát si za tím, že jsme upřednostnili kvalitu a naše zákazníky před ziskuchtivou nenažraností.

 

SLEDUJTE CENU

Kvalitní proteinový doplněk výživy vyžaduje pokročilou výrobní technologii, dodržení všech potřebných procesů a postupů a erudované pracovníky, kteří vědí, jak příslušné ingredience zpracovat do finální podoby. Proto, pokud narazíte na internetu na bezkonkurenčně výhodné nabídky s výrazně nižší cenou než u konkurence, zpozorněte. Věřte, že nakonec to budou výrobci, kteří ušetří, a ne vy. Ne vždy platí, že ,,méně je více“, v tomto případě spíše platí: ,,nejste tak chudí, abyste si kupovali levný protein“.

 

VEGANI

Veganské proteiny tvoří již několik let stabilní součást nabídky většiny výrobců (a prodejců) doplňků výživy. V tomto případě je ale mnohem složitější rozeznat, zda je příslušný produkt obětí spikingu nebo ne. Jako orientační kritérium se vám může hodit sledování obsahu esenciálních a rozvětvených (BCAA) aminokyselin. Kvalitní protein by měl obsahovat 3 gramy leucinu v jedné dávce. Naše produkty kromě zmíněného navíc disponují i certifikátem CZ-BIO-003, který získají pouze ti, kteří dohlížejí nejen na kvalitu výroby, ale také na ekologické postupy bez použití pesticidů či herbicidů.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…