Jednoduché sacharidy: Co je to VitarGo a jaké jsou jeho největší výhody?

Jednoduché sacharidy: Co je to VitarGo a jaké jsou jeho největší výhody?

Hledáte nápoj, který vám poskytne skutečně rychlý přísun energie, ale přitom nezatíží trávicí trakt, abyste mohli podávat špičkový sportovní výkon - ať už v přírodě nebo ve fitku? V tomto článku si povíme o produktu VitarGo®, jedinečném zdroji jednoduchých sacharidů, jakémsi vyšším levelu běžně dostupných energetických nápojů, které nejsou z hlediska výživy tou nejlepší volbou. 

 

Potréninkový čas je bezpochyby jedno z klíčových období pro každého cvičícího jedince, který si chce vybudovat svou postavu a zároveň zlepšit svůj sportovní výkon. Živiny, které tehdy do svého těla přijmeme, mají výrazný vliv na dosahování našich stanovených cílů. Vždyť ne nadarmo se říká, že postava se z drtivé části tvoří právě v kuchyni. Mnozí z vás už určitě slyšeli o tzv. anabolickém okně, zlatých 60 minutách, kdy kvalita živin má ovlivňovat potréninkovou stimulaci růstu svalů, metabolismus živin a regeneraci. Proto mnohé společnosti a obchody s výživovými doplňky kladou v rámci marketingu důraz na tuto problematiku a využívají ho jako argument k prodeji svých produktů, obzvláště jednoduchých sacharidů, resp. gainerů, které jsou na přípravu finančně nenáročné a spolu s marží obchodníka přinášejí pověstných ,,za málo peněz hodně muziky“. My v NaMaximum tento přístup rozhodně neuznáváme. Na jedné straně proto, že víme, že anabolické okno netrvá 60 minut, ale prakticky celých 24 hodin [1], a jednak proto, že je naší absolutní prioritou přinést zákazníkům jen ty nejkvalitnější produkty, mezi které VitarGo® rozhodně patří. 

V šedesátých letech minulého století vědecké týmy ze dvou švédských univerzit začaly pracovat na výzkumu zabývajícím se problematikou metabolismu sacharidů, resp. jejich zásobní formy - glykogenu [2 - 5]. Už předtím měly na svém kontě práce, ve kterých analyzovaly vlastnosti kreatinu, dnes už nedílné součásti výživy každého správného sportovce. Jejich výzkum později vedl k vývoji patentovaného produktu, jedinečného sportovního nápoje, který by se svými vlastnostmi lišil od běžně dostupných energetických nápojů, které sice vedou k prudkému nárůstu hladiny glukózy v krvi a následnému přívalu energie, ale jejich účinek je krátkodobý, a proto nevhodný pro sportovce věnující se dlouhodobým tréninkům s vyšší intenzitou. Kromě toho jsou náročné na trávení, způsobují žaludeční potíže či nadýmání a jejich rehydratační schopnost je nedostatečná. Bylo proto logickým vyústěním přijít na trh s něčím, co bude disponovat přesně opačnými vlastnostmi, a tak vzniklo VitarGo®.

VitarGo® představuje patentovanou sacharidovou směs vyrobenou extrakcí nejčastěji z kukuřičného nebo ječného škrobu. Obecně, pokud jde o samotnou extrakci sacharidů, nezáleží na tom, jakého původu škrob je. Ať už mluvíme o bramborovém, pšeničném, rýžovém či zmíněném kukuřičném nebo ječném, sacharidy z něj získáme tak či tak. To, co z výsledného sacharidu dělá produkt, schopný nahradit spotřebovaný glykogen po cvičení, je způsob samotné extrakce, který je v případě VitarGo® rovněž patentovaný, realizovaný technikou tzv. ,,handprintu“. Díky tomu má VitarGo® nízkou osmolalitu (zjednodušeně řečeno, nenatahuje do své struktury přebytečnou vodu a má tak nízký výsledný objem, umožňující rychlý přechod trávicím traktem) a vysoce rozvětvenou molekulární strukturu [6]. Díky těmto vlastnostem nepředstavuje zátěž pro trávicí trakt a v žaludku se rychle zpracovává - jeho vstřebávání do krve probíhá ve srovnání s jinými komerčními produkty dvojnásobnou rychlostí. Čím rychleji se do krve dostane, tím rychleji se umožní doplnění glykogenu ve svalech a játrech, který je pro rekonvalescenci klíčový. Nemluvě o tom, že nepříjemné bolesti břicha, nadýmání a plynatost jsou v případě VitarGo® čirou utopií [7, 8].

Rychlé vyprazdňování žaludku a trávení má za následek rychlé zvýšení hladiny glukózy (glykémie) v krvi. V této chvíli se uplatňuje účinek hlavního antikatabolického hormonu inzulínu, který specifickými signálními cestami umožňuje svalovým buňkám přijmout glukózu, aminokyseliny a další důležité látky, na straně druhé brání odbourávání bílkovin, které nastává po intenzivním tréninku. Čím rychleji tyto procesy probíhají, tím rychlejší je výsledná rekonvalescence. Z tohoto pohledu VitarGo® těžko hledá rovnocennou konkurenci. Ukazuje se, že VitarGo® je nejvhodnější pro zlepšení výkonu během tréninků s krátkou oddechovou pauzou. V jedné z publikovaných studií se tři skupiny mužů podrobily třem různým tréninkům navrženým tak, aby u nich nastalo úplné vyčerpání svalového glykogenu. První skupině bylo následně podáno 100 gramů suplementu VitarGo®, druhé stejné množství polysacharidu maltodextrinu a třetí skupina vypila vodu oslazenou umělým sladidlem. Všechny tři skupiny testovaly svou výkonnost na bicyklovém ergometru v 15 minutových cyklech s dvouhodinovým odpočinkem. Skupina užívající VitarGo® dosahovala po druhém tréninkovém cyklu lepších výsledků než zbývající dvě skupiny a vzestup hladiny inzulínu byl přibližně 1,8krát vyšší a rychlejší ve srovnání s maltodextrinem [9]. 

Doporučená jednorázová dávka VitarGo® je 30 gramů. Doporučenou dávku rozmíchejte v přibližně 400 mililitrech studené vody nebo v oblíbeném nápoji. Doporučené je jeho užívání buď 30 minut před tréninkem, během delších tréninků jako doplněk v průběhu cvičení, nebo do 10 minut po ukončení tréninku. VitarGo® lze v jídelníčku uplatnit různými způsoby. Je oblíbený jako součást palačinek, cereálií, ovesných vloček či koláčů, ale je také skvělým doplňkem do sportovních nápojů a gelů. Pokud užíváte kreatin, doporučujeme, abyste ho užívali současně s ním, vzhledem k již zmíněnému zvyšování sekrece inzulínu, který zlepšuje jeho zabudovávání do svalů stimulací příslušných buněčných transportérů. Totéž platí i v případě, pokud užíváte například BCAA, esenciální aminokyseliny (EAA), kofein, L-glutamin, elektrolyty nebo karnitin.


ZDROJE

  1. Kopunec, S. Anabolické okno po tréningu - zbytočný strašiak alebo čarovný čas pre svalové prírastky? Prevzaté z: https://fitclan.sk/strava/anabolicke-okno-po-treningu-zbytocny-strasiak-alebo-carovny-cas-pre-svalove-prirastky/
  2. Bergstrom, J., Hermansen, L., Hultman, E., & Saltin, B. (1967). Diet, muscle glycogen and physical performance. Acta Physiologica Scandinavica, 71, 140 – 150.
  3. Bergstrom, J., & Hultman, E. (1966). Muscle glycogen synthesis after exercise: An enhancing factor localized to the muscle cells in man. Nature, 210, 309 – 310.
  4. Bergstrom, J., & Hultman, E. (1967a). A study of the glycogen metabolism during exercise in man. Scandinavian Journal of Clinical and Laboratory Investigation, 19, 218 – 228.
  5. Bergstrom, J., & Hultman, E. (1967b). Synthesis of muscle glycogen in man after glucose and fructose infusion. Acta Medica Scandinavica, 182, 93 – 107.
  6. Oliver, J. M., Almada, A. L., Eck, L. E. V., et al. (2016). Ingestion of High Molecular Weight Carbohydrate Enhances Subsequent Repeated Maximal Power: A Randomized Controlled Trial. Plos One, 11(9).
  7. J. B. Leiper, K. Piehl Aulin, K. Sö. (2000). Improved Gastric Emptying Rate in Humans of a Unique Glucose Polymer with Gel-forming Properties. Scandinavian Journal of Gastroenterology, 35(11), 1143–1149. 
  8. Aulin, K. P., Söderlund, K., & Hultman, E. (2000). Muscle glycogen resynthesis rate in humans after supplementation of drinks containing carbohydrates with low and high molecular masses. European Journal of Applied Physiology, 81(4), 346–351. 
  9. Stephens, F. B., Roig, M., Armstrong, G., & Greenhaff, P. L. (2008). Post-exercise ingestion of a unique, high molecular weight glucose polymer solution improves performance during a subsequent bout of cycling exercise. Journal of Sports Sciences, 26(2), 149–154.