Kolostrum: 5 největších mýtů

Kolostrum: 5 největších mýtů

Jednou za čas se stane, že se ve světě fitness a zdravého životního stylu dostane do popředí látka, která je opředena tolika pozitivními referencemi, že člověk ani nepochybuje o její výjimečnosti. Ale není ojedinělé, že se člověk nakonec spálí, protože se ukáže, že pravda je ve skutečnosti někde úplně jinde. Vědecky formulované poznatky, které jsou prezentovány v odborných publikacích, nejsou mezi laickou veřejností nejvyhledávanějším zdrojem informací. O kolostru jsme už mluvili dříve. V jeho případě skutečně platí, že jde o potravinu s nezpochybnitelným pozitivním účinkem na organismus, přesto je jeho renomé doprovázeno několika mýty, na které v tomto článku poukážeme, protože být dobře informován má své výhody. Zvláště v situacích, kdy byste se měli zajímat o kvalitu produktu a o procesy, jakými se vyrábí.

Mýtus č. 1: Imunoglobulin G je jedinou přínosnou složkou kolostra

Ano, je pravdou, že kolostrum obsahuje imunoglobulin G, který chrání organismus i v době, než si lidské tělo po narození vybuduje vlastní imunitu. Nicméně, rozhodně se nejedná o jedinou účinnou složku kolostra s prokazatelně pozitivním účinkem na organismus. V kolostru najdeme velké množství nutričně významných látek - bílkoviny, aminokyseliny, lehce stravitelné tuky, mastné kyseliny s krátkým řetězcem, nenasycené mastné kyseliny, ale také složky, které hrají nezastupitelnou roli v metabolických procesech - vitamíny, minerální látky, stopové prvky, enzymy. Kolostrum je také bohaté na složky formující imunitní systém, mezi které řadíme imunoglobuliny (A, G a M), cytokiny, laktoferin (důležitý faktor při transportu železa do červených krvinek), laktoperoxidázu, lysozym, růstové faktory (stimulace růstu, tvorba svalové hmoty), polypeptidy bohaté na prolin (regulátory činnosti žláz), polysacharidy. Nutriční látky potřebujeme k získávání energie, růstu a obnově buněk, tkání a orgánů, a to od narození a v celém průběhu života [1].

Mýtus č. 2: Kvalitu kolostra lze rozlišit pohledem

Koncentrace účinných látek v kolostru rozhodně nelze rozlišit na základě vizuální stránky produktu, a to dokonce ani v situaci, pokud bychom vedle sebe dali dva vzorky kolostra pocházející ze stejného jedince. Na to, abychom dokázali posoudit kvalitu produktu, je nutné ho otestovat využitím optického přístroje, který nazýváme refraktometr. Jde o měřítko, které se používá k měření indexu lomu kapalin a tuhých látek nebo veličin s ním funkčně spojených. Pokud refraktometr zjistí, že hmotnostní podíl cukru ve 100 g kolostra dosahuje alespoň 20%, můžeme říci, že se jedná o skutečně kvalitní produkt [2]. Běžný spotřebitel se k informaci podobného charakteru dostane velmi složitě. Ale pokud důvěřujete výrobci, který má s výživovými doplňky dlouholeté zkušenosti, disponuje certifikáty kvality a jeho renomé provázejí prakticky pouze pozitivní reference, s největší pravděpodobností mu můžete důvěřovat i u tohoto produktu.

Mýtus č. 3: Všechna kolostra jsou stejná

Tekuté kolostrum se získává nejčastěji dojením krávy nebo kozy do 48 hodin po narození mláďata. V případě, že dospělá samice není schopna vyprodukovat dostatečné množství produktu, přichází na řadu jeho náhrada, a to buď suplementem, nebo náhražkou. Suplement je nejčastěji vyráběn sušením tekutého kolostra nebo séra a obsahuje 40 až 60 gramů imunoglobulinu G v jedné dávce. Je ale důležité podotknout, že pokud je kolostrum nižší kvality (viz předchozí bod), přidání suplementu z něj kvalitnější produkt z chemického hlediska neudělá. Náhrady obsahují od 100 do 150 gramů imunoglobulinu G a využívají se v situacích, kdy samice poskytla minimální, případně žádné množství kolostra. U běžně dostupných koloster se ale s náhradami prakticky nesetkáte - své uplatnění nacházejí u chovatelů dobytka, kteří potřebují dopřát kvalitní výživu čerstvě narozeným mláďatům.    

Mýtus č. 4: Protilátky v kolostru ho chrání před znehodnocením environmentálními mikroorganismy

Kolostrum je podobně jako většina potravin náchylná před znehodnocením mikroorganismy z vnějšího prostředí. To, že obsahuje velké množství protilátek, ho v tomto případě nijak nechrání. Konec-konců, ani jogurt s obsahem probiotických kultur nenecháte stát při pokojové teplotě několik hodin až dní, protože v lepším případě si vyděláte na krátkodobé trávicí potíže, v horším případě na vážnější zdravotní problémy. Před zpracováním by proto měl výrobce dbát na skladování kolostra v chladu a umístit ho do čistých, sterilních nádob.

Mýtus č. 5: Kolostrum je mléčný produkt

Tato dezinformace vyplývá pravděpodobně z toho, že se informace o kolostru objevují nejčastěji v souvislosti s kojením, jehož nedílnou součástí je mateřské mléko. Mezi těmito dvěma produkty je ale potřeba rozlišovat. Kolostrum totiž nemá nic společného s mlékem a neobsahuje ani laktózu (mléčný cukr), proto je bezpečný i pro lidi trpící laktózovou intolerancí, ale samozřejmě existuje i alergie na samotné kolostrum (podobně jako na kteroukoliv jinou potravinu). Je vhodné i pro vegetariány, protože se získává dojením z mléčných žláz, nejčastěji skotu, ale nevyžaduje smrt zvířete.

 

ZDROJE

  1. Rathe M, Müller K, Sangild PT, Husby S. Clinical applications of bovine colostrum therapy: a systematic review. Nutr Rev. 2014;72(4):237-254.
  2. Hasan SM, Junnikkala S, Valros A, Peltoniemi O, Oliviero C. Validation of Brix refractometer to estimate colostrum immunoglobulin G content and composition in the sow. Animal. 2016;10(10):1728-1733.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…