Kotvičník: Podávejte lepší výkony s přírodním zázrakem

Kotvičník: Podávejte lepší výkony s přírodním zázrakem

Kotvičník zemní zažívá v posledních letech renesanci, a to pro své deklarované účinky na zvýšení hladiny testosteronu a s ním spojených účinků. Už déle jsou známé jeho účinky na erekci člověka, má však i mnoho pozitiv pro sportovce a kulturisty. Jaké jsou jeho zásadní účinky, a proč byste ho měli užívat i vy?

Když se řekne testosteron, většina z nás si zřejmě vybaví pořádně svalnatého muže, ztělesnění machismu a idol všech žen. Není divu, že trh s doplňky výživy je přímo přesycen zaručenými produkty, které slibují rychlé a viditelné výsledky. Testosteron Boosters jsou ověnčeny poměrně šťavnatými cenovkami a jejich jediným cílem bývá velmi často, aby prodejce dosáhl vysokého zisku za cenu vybrakování zákazníkovy peněženky. Naštěstí existují i příznivé výjimky a kotvičník, nebo Tribulus, mezi ně rozhodně patří. Než se však dostaneme k němu, řekneme si nejdříve něco o samotném testosteronu.

Testosteron představuje nejdůležitějšího zástupce ze skupiny androgenů, převážně mužských pohlavních steroidních hormonů (v malém množství jsou produkovány i v ženském těle). Produkci androgenů u muže zjišťují ze dvou třetin varlata prostřednictvím tzv. Leydigových buněk a z jedné třetiny nadledvinky. Pro ženy jsou naopak nadledvinky hlavním zdrojem mužských hormonů, ale zčásti se tvoří i ve vaječnících. Vyprodukované androgeny se uvolňují přímo do krve. Metabolizovány jsou zejména v játrech a jejich metabolity se vylučují močí.

Testosteron má nenahraditelnou funkci v embryonálním období, kdy určuje konečný vývoj a vzhled mužského těla. Zejména v období puberty ovlivňuje růst pohlavních orgánů a výskyt sekundárních pohlavních znaků (ochlupení, zhrubnutí hlasu) a celoživotně stimuluje produkci a kvalitu spermií. A konečně se dostáváme i k účinkům, pro které jsou testosteron boosters tak vyhledávány - ovlivňují chování a svými anabolickými účinky podporují produkci bílkovin. Také zvyšují tvorbu červených krvinek tím, že zvyšují tvorbu jiného důležitého hormonu - erytropoetinu, který je tvořen ledvinami a jehož syntetickou formu nechvalně proslavili dopující sportovci (tzv. EPO).

Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je jedním z nejznámějších a nejdéle používaných testosteron boosters dostupných nejen na našem, ale obecně na celosvětovém trhu, a to už od osmdesátých let minulého století. Jde o jednoletou poléhavou bylinu rostoucí v mírných a tropických klimatických pásmech Spojených států, Mexika, Indie, Číny a celé východní a jihovýchodní Evropy [1]. V minulosti se využíval v tradiční řecké, čínské či indické medicíně (ajurvéda) jako prostředek proti neplodnosti, impotenci a erektilní dysfunkci [2]. Vědecky se jeho účinek vztahuje na stimulaci produkce luteinizačního hormonu (LH) předním lalokem hypofýzy (podvěsku mozkového), díky čemuž dochází k uvolňování již syntetizovaných molekul testosteronu. Tato tvrzení potvrzují závěry mnoha kvalitních studií [3, 4].

Účinky kotvičníku vyplývají z obsahu látek ze skupiny saponinů a flavonoidů, přičemž za ten nejdůležitější se považuje protodioscin. Extrakty z kotvičníku jsou standardizovány podle procentuálního obsahu saponinů (protodioscinu) v nich. Mezi další látky, které kotvičník obsahuje, patří alkaloidy, terestroidy, taniny, fytosteroly, organické kyseliny (skořicová, vanilová, tribulová) a aminokyseliny (alanin, threonin). Procentuální složení, resp. profil zastoupených látek v kotvičníku, závisí na tom, ve které oblasti roste. Například kotvičník pocházející z Bulharska či Řecka obsahuje více než 30x větší množství protodioscinu než ten ze západní části Asie [5 - 7].

Tribulus je dostupný ve formě prášku i tablet a to, kterou formu si zvolíte, je pouze na vás. Podstatný je obsah saponinů, resp. protodioscinu, přičemž platí, že čím je jejich obsah větší, tím je výsledný efekt silnější. Názory na doporučenou denní dávku se mírně liší, ale za jakési kompromisní optimum bylo stanoveno rozpětí 750 - 1500 mg denně rozdělených do 3 denních dávek [8 - 16]. Vzhledem k rozdílnému obsahu účinných látek důrazně doporučujeme dodržovat dávkování uvedené na obalu příslušného produktu. V opačném případě riskujete některý z nežádoucích účinků (bolest břicha, zácpa, průjem, nevolnost, zvracení, nespavost). V případě, že užíváte léky na snížení krevního tlaku, cukru nebo na podporu močení, o užívání kotvičníku se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud zjistíte, že pro vás tribulus není tím nejvhodnějším doplňkem, a přesto byste v tomto směru rádi udělali něco pro své zdraví, potenciální účinek na produkci a vylučování testosteronu mají i kreatin, rybí olej, Maca, hořčík či vitamín D.

 

 

 

ZDROJE

 1. Al-Ali M, Wahbi S, Twaij H, Al-Badr A. Tribulus terrestris: preliminary study of its diuretic and contractile effects and comparison with Zea mays. J Ethnopharmacol. 2003;85(2-3):257-260.
 2. De Combarieu E, Fuzzati N, Lovati M, Mercalli E. Furostanol saponins from Tribulus terrestris. Fitoterapia. 2003;74(6):583-591.
 3. Antonio J, Uelmen J, Rodriguez R, Earnest C. The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2000;10(2):208-215.
 4. Ganzera M, Bedir E, Khan IA. Determination of steroidal saponins in Tribulus terrestris by reversed-phase high-performance liquid chromatography and evaporative light scattering detection. J Pharm Sci. 2001;90(11):1752-1758.
 5. Chhatre S, Nesari T, Somani G, Kanchan D, Sathaye S. Phytopharmacological overview of Tribulus terrestris. Pharmacogn Rev. 2014;8(15):45-51.
 6. Zhu W, Du Y, Meng H, Dong Y, Li L. A review of traditional pharmacological uses, phytochemistry, and pharmacological activities of Tribulus terrestris. Chem Cent J. 2017;11(1):60. Published 2017 Jul 11.
 7. Do J, Choi S, Choi J, Hyun JS. Effects and Mechanism of Action of a Tribulus terrestris Extract on Penile Erection. Korean J Urol. 2013;54(3):183-188.
 8. Salgado RM, Marques-Silva MH, Gonçalves E, Mathias AC, Aguiar JG, Wolff P. Effect of oral administration of Tribulus terrestris extract on semen quality and body fat index of infertile men. Andrologia. 2017;49(5)
 9. Vale FBC, Zanolla Dias de Souza K, Rezende CR, Geber S. Efficacy of Tribulus Terrestris for the treatment of premenopausal women with hypoactive sexual desire disorder: a randomized double-blinded, placebo-controlled trial. Gynecol Endocrinol. 2018;34(5):442-445.
 10. de Souza KZ, Vale FB, Geber S. Efficacy of Tribulus terrestris for the treatment of hypoactive sexual desire disorder in postmenopausal women: a randomized, double-blinded, placebo-controlled trial. Menopause. 2016;23(11):1252-1256.
 11. Gama CR, Lasmar R, Gama GF, et al. Clinical Assessment of Tribulus terrestris Extract in the Treatment of Female Sexual Dysfunction. Clin Med Insights Womens Health. 2014;7:45-50. Published 2014 Dec 22.
 12. Postigo S, Lima SM, Yamada SS, dos Reis BF, da Silva GM, Aoki T. Assessment of the Effects of Tribulus Terrestris on Sexual Function of Menopausal Women. Rev Bras Ginecol Obstet. 2016;38(3):140-146.
 13. Kamenov Z, Fileva S, Kalinov K, Jannini EA. Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction-A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Maturitas. 2017;99:20-26.
 14. Roaiah MF, El Khayat YI, GamalEl Din SF, Abd El Salam MA. Pilot Study on the Effect of Botanical Medicine (Tribulus terrestris) on Serum Testosterone Level and Erectile Function in Aging Males With Partial Androgen Deficiency (PADAM). J Sex Marital Ther. 2016;42(4):297-301.
 15. GamalEl Din SF, Abdel Salam MA, Mohamed MS, et al. Tribulus terrestris versus placebo in the treatment of erectile dysfunction and lower urinary tract symptoms in patients with late-onset hypogonadism: A placebo-controlled study. Urologia. 2019;86(2):74-78.
 16. Santos CA Jr, Reis LO, Destro-Saade R, Luiza-Reis A, Fregonesi A. Tribulus terrestris versus placebo in the treatment of erectile dysfunction: A prospective, randomized, double blind study. Actas Urol Esp. 2014;38(4):244-248.
Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený uctievač zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobných ná…