L-arginin a využití jeho potenciálu při tréninku

L-arginin a využití jeho potenciálu při tréninku

L-arginin je semiesenciální aminokyselinou, která představuje důležitou součást bílkovin odpovědných za pestré spektrum různých fyziologických funkcí v lidském organismu. Je známý také jako prekurzor oxidu dusnatého - látky odpovědné za roztažení cév. L-arginin je aminokyselina, kterou si tělo nedokáže vytvořit samo, a proto je velmi důležité ji přijímat ze stravy. Ve vysokých koncentracích ho najdeme například v ořeších či semenech, ale také ve všemi oblíbené čokoládě [1]. Proč je L-arginin tak důležitý a kdo ho především potřebuje?

 

Jak jsme již zmínili v úvodu, L-arginin je nezbytný pro fungování mnoha fyziologických procesů v lidském těle. Tyto procesy zahrnují sekreci hormonů, zvláště růstového hormonu - somatotropinu (STH). Vzhledem ke skutečnosti, že L-arginin je prekurzorem pro tvorbu oxidu dusnatého, odpovědného za vasodilataci [3], jeho účinky se využívají i v medicíně. L-arginin také pomáhá udržovat správný poměr jednotlivých minerálů v těle [4]Tato skutečnost by mohla být v praxi využitelná zejména u profesionálních kulturistů, kteří ve snaze načasovat vyrýsování svého těla na soutěž nezřídka redukují příjem tekutin, aby jejich kůže byla co nejhladší a po natření se krásně leskla. Zároveň se předpokládá, že díky podílu na produkci oxidu dusnatého se L-arginin významnou měrou podílí na syntéze proteinů a svalovém růstu [5].

 

Kdo L-arginin potřebuje ze všeho nejvíc?

Každý - děti v probíhajícím růstovém období, dospívající, sportovci, osoby trpící nadváhou či obezitou, lidé vyššího věku. U dospělé populace se L-arginin považuje za neesenciální, resp. semiesenciální aminokyselinu.

Na správné užívání L-argininu by měly dávat pozor zejména osoby s již existujícím srdečním či psychiatrickým onemocněním a konzultovat své kroky s ošetřujícím lékařem. Předávkování L-argininem může způsobit nevolnost, průjem a celkovou tělesnou slabost. Jelikož do dnešního dne neexistují relevantní guidelines, určující kolik a jakým způsobem L-arginin správně dávkovat, nejlépe je využít princip tzv. ,,tolerance mapping“, jakéhosi sledování tolerance dávky. Začněte velmi malou dávkou po dobu jednoho týdne a pozorujte, jak se cítíte. Pokud bude vše v pořádku, můžete dávku postupně zvyšovat. Běžná denní dávka je 2000 mg, což představuje cca ⅓ čajové lžičky 1krát denně. Nezapomínejte na to, že i běžné proteiny obsahují určité množství L-argininu!

 

ZDROJE

  1. ALTERNATIVE MEDICAL REVIEW. 2002. 6: s. 512-522.
  2. APPLETON, J. Arginine: Clinical potential of a semi-essential amino. 
  3. NAKAKI, T. a kol. Beneficial circulatory effect of L-arginine. Japanese Journal of Pharmacology. 66: s. 167-171.
  4. http://1001herbs.com/l-arginine/
  5. REYES, AA. a kol. Role of arginine in health and in renal disease. American Journal of Physiology. 267: s. 331-346. 
  6. ALBINA, JE. a kol. Arginine metabolism in wounds. American Journal of Physiology. 254: s. 459-467.