Lipozomální doplňky výživy: budoucnost 21. století?

Lipozomální doplňky výživy: budoucnost 21. století?

V dnešním světě, ve kterém se čím dál více klade důraz na zdravý životní styl, jsou doplňky výživy velmi oblíbené a používané širokou skupinou populace. Jen ve Spojených státech přibližně dvě třetiny Američanů konzumují na denní bázi alespoň jeden suplement - vitamín, minerál, rostlinný výtažek. Každý ví, že doplněk výživy není ,,doplňkem“ jen tak pro nic za nic. Naopak, základem je kvalitní strava obsahující všechny důležité makro a mikronutrienty. Pouze tehdy můžete ocenit drobné nuance, které vašemu tělu mohou různé doplňky poskytnout. Jejich problémem je ale skutečnost, že mnohé disponují sníženým vstřebáváním a biologickou dostupností, jelikož jsou degradovány enzymy trávicího traktu. A právě v této chvíli nastupují na scénu lipozomální doplňky výživy (liposomals).

Biologická dostupnost jakéhokoliv konzumovatelného produktu je klíčovým faktorem, který rozhodne o tom, kolik benefitů nám daný produkt může poskytnout. Ovlivňuje ji několik faktorů - množství žaludeční kyseliny, fungování jednotlivých orgánů trávicího traktu zajišťujících transport, vstřebávání, metabolismus a vylučování živin. Běžně konzumované potraviny ztrácejí svůj potenciál právě pod vlivem příslušných faktorů, což je určitě na škodu. Zvlášť, když si uvědomíme, za jakou cenu si u některých druhů zeleniny, ovoce či některých vyhlašovaných superpotravin připlácíme. Lipozomální doplňky výživy nás mohou většiny těchto problémů velmi efektivně zbavit.

Každá buňka je obalena tzv. cytoplazmatickou membránou. Jde o biologickou membránu, která se skládá z dvojvrstvy fosfolipidů, cholesterolu, bílkovin a oligosacharidových řetězců, které jsou vzájemně propojeny. Cytoplazmatická membrána je jednou z nejdůležitějších částí buňky, protože disponuje celou škálou důležitých funkcí - ohraničuje a vymezuje buňku, zajišťuje selektivní propustnost látek, reguluje buněčné prostředí, rozpoznává ostatní buňky pomocí signalizačních mechanismů a umožňuje přilnavost buňky k jiným buňkám, tkáním či orgánům.

V šedesátých letech vědci přišli na to, že cytoplazmatická membrána obsahuje i tzv. lipozomy - fosfolipidové ,,bublinky“, do kterých se vzhledem k jejich velikosti, biokompatibilitě a vlastnostem vkládají velké naděje jako do systému budoucnosti pro doručování léků do organismu. Lipozomy poprvé popsal britský hematolog Alec D. Bangham v roce 1961 v Babrahamovém institutu v Cambridge, kdy společně s R.W. Hornem testovali nový elektronový mikroskop. Na jejich základě dokázali nejen podrobně charakterizovat struktury cytoplazmatické membrány, ale také položit základy pro další výzkum, který už více než půl století usiluje o jejich praktické uplatnění v medicíně.

Nejdůležitější vlastnost lipozomů vyplývá přímo z jejich velikosti a struktury - vnější fosfolipidová část ohraničuje vnitřní vodní prostředí při rozměru menším než 150 nanometrů. Díky této kombinaci mohou lipozomy přepravovat různé druhy látek bez ohledu na to, zda jsou rozpustné ve vodě nebo ne. Aby toho nebylo málo, lipozomy dokážou transportovat oba druhy látek současně - jednu na svém povrchu, druhou uvnitř. Po tom, jak dosáhnou svého cíle, degradují své membrány (ale ne obsah), a tak uvolní přenášené látky na místo svého určení. Takto mohou přes membrány proniknout do buněk i látky, které by za normálních okolností skrz buněčnou membránu neprošly (například již zmíněné léky), případně by prošly v menším množství (vitamíny, minerály apod.). Samozřejmě, farmaceutický průmysl není jediný, který konkrétním způsobem těží z jejich pozitivních vlastností. Lipozomy jsou důležité při přenosu DNA a genetické informace do buňky, kontrastních látek v radiologii, přepravě barviv do textilií, pesticidů do rostlin, kosmetických přípravků do kůže a konečně doplňků výživy do potravy.

Jsme proto moc rádi, že jako jedni z mála v České republice nabízíme v našem sortimentu i liposomals. Chceme, abyste z našich oceňovaných produktů mohli čerpat co nejvíce a abyste za rozumné peníze dostali prvotřídní doplňky. Jejich umístěním do lipozomální struktury dosáhneme toho, že komplikovaná struktura a funkcionalita trávicího systému nebude ve využití přijatých vitamínů či minerálů hrát žádnou významnou roli. Přirozeně, lipozomy nám neslouží pouze k tomu, abychom obsažené látky chránili před předčasnou degradací, ale také k tomu, abychom je dopravili na konkrétní místo určení, ke specifickým tkáním, případně do vybrané oblasti těla. Bez přehánění, výroba liposomals je kombinací mezi uměním a vědou. Použité technologie a procesy jsou složité a zahrnují velké množství kroků, abychom dosáhli požadované stability, potence, kompatibility a konzistence.

Liposomals jsou na rozdíl od běžně konzumovaných doplňků výživy v těle metabolizovány odlišným způsobem. Tradiční doplňky se po přechodu trávicím traktem metabolizují v játrech a následně do krevního oběhu, odkud jsou transportovány k jednotlivým orgánům. Liposomals se vstřebávají již v ústech, a také lymfatickým systémem v žaludku. Tím obcházejí játra, nerozpadají se a jsou dostupné v mnohem větších množstvích (pěti až desetinásobně). Tak co, přesvědčili jsme vás?

 


ZDROJE

  1. Ahn H, Park JH. Liposomal delivery systems for intestinal lymphatic drug transport. Biomater Res. 2016;20:36.
  2. Daeihamed M, Dadashzadeh S, Haeri A, Akhlaghi MF. Potential of Liposomes for Enhancement of Oral Drug Absorption. Curr Drug Deliv. 2017;14(2):289-303.
  3. Cai S, Yang Q, Bagby TR, Forrest ML. Lymphatic drug delivery using engineered liposomes and solid lipid nanoparticles. Adv Drug Deliv Rev. 2011;63(10-11):901-908.
  4. Suntres ZE. Liposomal Antioxidants for Protection against Oxidant-Induced Damage. J Toxicol. 2011;2011:152474.
  5. Rein MJ, Renouf M, Cruz-Hernandez C, Actis-Goretta L, Thakkar SK, da Silva Pinto M. Bioavailability of bioactive food compounds: a challenging journey to bioefficacy. Br J Clin Pharmacol. 2013;75(3):588-602.
  6. Bangham AD, Standish MM, Watkins JC. Diffusion of univalent ions across the lamellae of swollen phospholipids. J Mol Biol. 1965;13(1):238-252.
  7. Allen TM, Cullis PR. Liposomal drug delivery systems: from concept to clinical applications. Adv Drug Deliv Rev. 2013;65(1):36-48.
  8. Zeevalk GD, Bernard LP, Guilford FT. Liposomal-glutathione provides maintenance of intracellular glutathione and neuroprotection in mesencephalic neuronal cells. Neurochem Res. 2010;35(10):1575-1587.
  9. Yang KY, Hwang du H, Yousaf AM, et al. Silymarin-loaded solid nanoparticles provide excellent hepatic protection: physicochemical characterization and in vivo evaluation. Int J Nanomedicine. 2013;8:3333-3343.
  10. Davis JL, Paris HL, Beals JW, et al. Liposomal-encapsulated Ascorbic Acid: Influence on Vitamin C Bioavailability and Capacity to Protect Against Ischemia-Reperfusion Injury. Nutr Metab Insights. 2016;9:25-30.
  11. Shade CW. Liposomes as Advanced Delivery Systems for Nutraceuticals. Integr Med (Encinitas). 2016;15(1):33-36.
  12. Akbarzadeh A, Rezaei-Sadabady R, Davaran S, et al. Liposome: classification, preparation, and applications. Nanoscale Res Lett. 2013;8(1):102.
  13. Danaei M, Dehghankhold M, Ataei S, et al. Impact of Particle Size and Polydispersity Index on the Clinical Applications of Lipidic Nanocarrier Systems. Pharmaceutics. 2018;10(2):57.
Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…