Metoda Wima Hofa

Metoda Wima Hofa

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací ve světě se čím dál více klade důraz na téma imunity a způsobů, jak si ji můžeme posílit. Samozřejmostí je propagace zdravého životního stylu, který s ní svým způsobem velmi úzce souvisí. A tak se stalo, že zatímco v první vlně bylo trendem číslo jedna kváskování, dnes je novým kváskováním otužování. V naší krátké sérii tří článků si postupně rozebereme vše podstatné, co s sebou otužování přináší. Ve třetí a závěrečné části série se budeme podrobněji věnovat metodě dýchání podle Wima Hofa.

Metoda Wima Hofa sestává ze tří rovnocenných pilířů: dechu, chladu a nastavení mysli. Přestože všechny tyto komponenty dokážou fungovat i nezávisle na sobě, přínosy Hofovy metody vyplývají právě z praktikování všech tří komponent současně. Výhodou je, že pilíře jsou vzájemně rovnocenné a není nutné je praktikovat bezprostředně za sebou, dokonce ani ne v ten samý den. Navíc se po naučení správné techniky a dodržování jednotlivých bezpečnostních zásad dají provádět i doma, bez dozoru či speciálních pomůcek. Postačí pouze studená voda, vzduch, čisté a klidné místo.

DECH

Hof své dechové cvičení popisuje jako kontrolovanou hyperventilaci, která po ukončení vede k pomalejšímu a klidnějšímu dechu. Výsledkem je uvolňování stresových hormonů, zejména adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu, jejichž hladiny v krvi klesají níže, než byly před cvičením. Svým způsobem jde o formu meditace, při které se člověk alespoň na okamžik zastaví, zklidní tělo i mysl.

 

CHLAD

Již v průběhu dvou minut strávených v ledové vodě dochází k rozvoji několika fyziologických procesů. Za všechny zmiňme alespoň zvýšenou tvorbu endorfinů, které, jak jistě víte, jsou zodpovědné za dobrou náladu a navození pocitu euforie, dále potlačení produkce zánětlivých proteinů, povzbuzení činnosti jednotlivých orgánových systémů apod. Už dvě minuty strávené v takovém prostředí stačí k tomu, aby z něj tělo využilo všechny potenciální benefity. Na druhé straně, adaptace vůči chladu vyžaduje dostatek času a systematické přípravy. Pokud někdo chce v chladu strávit více času, je nutné zvyšovat dávky postupně. Každý člověk je jiný - někomu vyhovuje chlad každý den, někomu pouze několikrát týdně či méně. Toto je ideální příležitost k tomu, jak můžete více poznat potřeby svého těla a respektovat to, co vyžaduje - kdy potřebuje zátěž a kdy naopak ubrat.

 

MYSL

Práce s myslí je nejvíce přehlíženou a opomíjenou složkou metody Wima Hofa, což je zajímavé v kontextu tvrzení jejích příznivců, kteří správné nastavení mysli považují za naprosto klíčové, pokud mluvíme o jejím úspěšném praktikování. Problémem je zřejmě skutečnost, že mysl je abstraktním pojmem - nelze ji vidět, slyšet či se jí dotknout. Nemluvě o tom, že práce s myslí vyžaduje obrovské množství práce. Zeptejte se však Ledového muže, čemu vděčí za všechny své rekordy a odpoví vám, že právě jí.

 

PŘÍNOSY

  • lepší koncentrace
  • vyšší vitalita a více energie
  • podpora činnosti imunitního a kardiovaskulárního systému
  • kvalitnější spánek
  • vyšší tolerance chladu (i tepla)
  • lepší mentální zdraví
  • zrychlení metabolismu
  • rychlejší a intenzivní regenerace
  • méně stresu
  • zlepšení sportovního výkonu
Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…