Minerály

Minerály jsou látky anorganického původu, které se běžně nacházejí v horninách, půdě či vodě. Z těchto zdrojů je umí absorbovat rostliny. Na rozdíl od nich si naše tělo tyto látky není schopno samo vytvořit, a proto je odkázáno na jejich příjem prostřednictvím vyvážené stravy.

ROZDĚLENÍ MINERÁLŮ:

  • esenciální minerály - látky nezbytné pro naše zdraví a správné fungování organismu (vápník, hořčík, chlór, fosfor, sodík, draslík, síra)
  • stopové prvky - látky stejně důležité pro správné fungování našeho těla, jako hlavní minerály, na rozdíl od nich jich však potřebuje pouze minimální (stopová) množství (měď, chrom, jód, železo, mangan, molybden, selen, zinek)

CHARAKTERISTIKA VYBRANÝCH MINERÁLŮ: 

VÁPNÍK

Přispívá k normální srážlivosti krve, správné látkové přeměně důležité pro tvorbu energie, normálnímu fungování svalů, správné neurotransmisi, fungování trávicích enzymů a je potřebný k udržení zdravých kostí, zubů.

HOŘČÍK

Jedním z důvodů, díky kterým je hořčík součástí mnoha oblíbených doplňků stravy, je jeho spojitost s posilováním a zdravým životním stylem. Hořčík přispívá ke správnému fungování svalů a také normální syntéze bílkovin. Hořčík dále přispívá ke správnému fungování nervového systému a správné látkové přeměně důležité pro tvorbu energie. Kromě toho magnézium, podobně jako mnohé minerály, přispívá k udržování zdravých zubů a kostí, rovnováze elektrolytů a ke správné funkci psychiky.

DRASLÍK

Patří mezi takzvané alkalické kovy a přirozeně se vyskytuje v lidském těle. Jedná se o chemickou látku nezbytnou pro život, draslík totiž plní důležitou funkci při přenosu signálů mezi nervovými buňkami. Správné zásobování těla tímto minerálním prvkem je tedy nesmírně důležité. Jako doplněk stravy má draslík několik pozitivních účinků na zdraví celého těla. Napomáhá správnému fungování nervového systému a také přispívá k optimální činnosti svalstva. Kromě toho se významně podílí na regulaci krevního tlaku.

ŽELEZO

Je jedním z minerálů s nenahraditelnou funkcí v lidském těle. Nachází se v červeném krevním barvivu - hemoglobinu, jehož hlavní funkcí je transport kyslíku z plic do celého těla. Kyslík je pro život nutný a hemoglobin zajišťuje, aby jím byly všechny tkáně v těle správně zásobovány. S červenými krvinkami a kyslíkem souvisí většina přínosů železa pro lidský organismus. Železo přispívá ke správnému přenosu kyslíku v těle a správné látkové přeměně důležité pro tvorbu energie. Také hraje roli v procesu dělení buněk a přispívá ke správné tvorbě červených krvinek a hemoglobinu. Celé lidské tělo je na kyslíku přímo závislé, jelikož díky němu čerpá energii potřebnou ke svému fungování. Tím, že železo přispívá ke správnému přenosu kyslíku v těle, zároveň podporuje i jiné funkce lidského těla. Železo přispívá ke správné kognitivní funkci a fungování imunitního systému. Díky podpoře správného zásobování celého těla kyslíkem přispívá železo také ke snižování únavy a vyčerpání.

SELEN

Zastává v těle několik důležitých funkcí, avšak tou nejdůležitější je podpora funkce některých žláz s vnitřním vylučováním. Konkrétně přispívá ke správnému fungování štítné žlázy a normální spermatogenezi. Štítná žláza se velkou měrou podílí na správném metabolismu a růstu, zastává i mnoho jiných důležitých funkcí v těle a zároveň se jedná o žlázu s vnitřním vylučováním nejčastěji podléhající různým onemocněním. Selen také napomáhá k udržování normálního stavu vlasů a nehtů, i správnému fungování imunitního systému.

ZINEK

Zinek přispívá ke správné látkové přeměně kyselin a zásad, makronutrientů, mastných kyselin a vitamínu A. Také přispívá k udržování zdravých kostí, vlasů, nehtů a pokožky. Podporuje udržení normální hladiny testosteronu v krvi. Přispívá k udržení dobrého zraku, podporuje správnou funkci imunitního systému.

Číst dál Skrýt popis

Filtr

Cena:

Značka:

Seřadit podle: