Mýty a fakta o zeleném ječmenu: Opravdu pomáhá detoxikovat?

Mýty a fakta o zeleném ječmenu: Opravdu pomáhá detoxikovat?

Zelený ječmen je multifunkční superpotravina, která je bohatá na mnoho zdraví prospěšných látek, které se spojují především s pozitivním vlivem na trávicí systém člověka. Na rozdíl od svého rozšířeného kolegy je přirozeně bezlepkový, tím pádem vhodný pro všechny kategorie obyvatelstva. Podle některých vědců se jedná o nejlepší funkční potravinu vůbec. Na co je zelený ječmen dobrý? V jakých formách je dostupný a jaké všestranné využití nabízí?

 

Klasický ječmen určitě zná každý z nás - typická trojice nejpoužívanějších produktů z ječmene jsou polévkové kroupy, melta (náhrada kávy) a pivovarnický slad (pražený naklíčený ječmen, který podle teploty pražení získává buď světlý, nebo tmavý odstín, který následně předává celému pivu, včetně specifické chuti). Ve své zralé podobě je důležitou součástí potravy nejen u lidí, ale také u některých zvířat - králíků, ovcí či koní. Mladý zelený ječmen představuje malé zelené lístky ječmene, které se stříhají po 10 dnech od vyklíčení a disponují nejlepšími nutričními hodnotami, které ho řadí mezi takovou skupinu potravin, jakými jsou chlorella či spirulina.1 Co všechno v něm najdeme?

 

  • VITAMÍNY - A, B-komplex, C a E2
  • MINERÁLY - vápník, měď, železo, hořčík, draslík, fosfor, zinek a mangan
  • AMINOKYSELINY - celkově 18, včetně všech esenciálních
  • SUPEROXIDDISMUTÁZU - tělu vlastní enzym a přirozený antioxidant
  • KATALÁZU - enzym typický pro všechny živé organismy, který katalyzuje rozklad peroxidu vodíku na kyslík a vodu
  • CHLOROFYL - rostlinný pigment zelené barvy, který u lidí příznivě ovlivňuje krvetvorbu

 

Jakými účinky zelený ječmen disponuje?

 

  • SILNÝ ANTIOXIDANT - přítomnost enzymů superoxiddismutázy a katalázy dělá ze zeleného ječmene rostlinu s výjimečnými antioxidačními účinky
  • ŽIVOTABUDIČ - vitamíny skupiny B mají velký vliv na výdrž organismu při náročné fyzické aktivitě:
    • VITAMÍN B1 (THIAMIN): je koenzymem enzymů ze skupiny tzv. dekarboxyláz, které jsou důležité pro metabolismus glukózy, a tím energetické zásobení nervových a svalových buněk
    • VITAMÍN B2 (RIBOFLAVIN): je součástí koenzymů flavinadeninnukleotidu (FAD) a flavinmononukleotidu (FMN), které hrají klíčovou roli v oxidačním metabolismu buněk
    • VITAMÍN B5 (KYSELINA PANTOTENOVÁ): je součástí koenzymu A, který je důležitý pro energetický metabolismus buněk
    • VITAMÍN B6 (PYRIDOXIN): zahrnuje skupinu několika sloučenin - pyridoxinu, pyridoxinaminu, pyridoxalu a jejich fosfátů. Je koenzymem více než 50 enzymových reakcí, ovlivňuje správné fungování nervového systému, imunity a syntézu červeného krevního barviva - hemoglobinu.
    • VITAMÍN B9 (KYSELINA LISTOVÁ): je společně s vitamínem B12 nezbytná pro tvorbu nukleových kyselin, a tím i pro syntézu DNA, účastní se všech procesů buněčného dělení
    • VITAMÍN B12 (KOBALAMIN): je společný název pro několik sloučenin, které mají v centru své struktury kobalt. Kobalamin hraje roli v mnoha biologických funkcích - krvetvorbě, vývoji centrální nervové soustavy v dětském věku, tvorbě nukleových kyselin, anabolických procesech
  • BOOSTER PŘIROZENÉ IMUNITY - vitamíny B-komplexu, vitamín C, zinek, spolu s ostatními vitamíny a minerály posiluje činnost imunitního systému, a tím zvyšuje odolnost organismu vůči nežádoucím vlivům


Mladý zelený ječmen můžete užívat ve formě sušeného prášku, tablet či džusu. Doporučená denní dávka je 1 čajová lžička prášku 2 až 3krát denně, dětem do 40 kilogramů stačí polovina dávky. Starší, případně též nemocní lidé, mohou dávku zvýšit až na 6 čajových lžiček 2 až 3krát denně. Nejlépe se vstřebává nalačno, ideálně ráno po probuzení. Aby se jeho benefity stihly projevit, doporučujeme jeho užívání alespoň po dobu 2 až 3 měsíců.

 

ZDROJE

  1. Zeng Y, Pu X, Yang J, et al. Preventive and Therapeutic Role of Functional Ingredients of Barley Grass for Chronic Diseases in Human Beings. Oxid Med Cell Longev. 2018;2018:3232080.
  2. Chambial S, Dwivedi S, Shukla KK, John PJ, Sharma P. Vitamin C in disease prevention and cure: an overview. Indian J Clin Biochem. 2013;28(4):314-328.
  3. Pham-Huy LA, He H, Pham-Huy C. Free radicals, antioxidants in disease and health. Int J Biomed Sci. 2008;4(2):89-96.
  4. Takano A, Kamiya T, Tomozawa H, et al. Insoluble fiber in young barley leaf suppresses the increment of postprandial blood glucose level by increasing the digesta viscosity. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:137871.
  5. Yu YM, Chang WC, Chang CT, Hsieh CL, Tsai CE. Effects of young barley leaf extract and antioxidative vitamins on LDL oxidation and free radical scavenging activities in type 2 diabetes. Diabetes Metab. 2002;28(2):107-114.
  6. Lattimer JM, Haub MD. Effects of dietary fiber and its components on metabolic health. Nutrients. 2010;2(12):1266-1289.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…