Největší mýty o jablečném octu: opravdu pomáhá zhubnout?

Největší mýty o jablečném octu: opravdu pomáhá zhubnout?

Internet připisuje jablečnému octu přímo kultovní status zázračného bojovníka proti všem zdravotním neduhům a zároveň ho korunuje na krále mezi pomocníky v kuchyni. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, co z toho je opravdu pravda? V tomto článku se budeme věnovat největším mýtům, které jsou s jablečným octem spojeny, a vyvrátíme je.

První písemné zmínky o octu sahají ještě do období Babylonské říše (cca 5000 let př. n.l.), kde její obyvatelé využívali ovoce k výrobě octa, jehož konzervační vlastnosti dokázaly již tehdy náležitě ocenit.1 Nezaostávali ani starověcí Egypťané, kteří kromě kuchyně věděli, že ocet má příznivý vliv i na jejich zdraví a zevnějšek. Bylo proto pouze otázkou času, kdy ho začnou používat i jako přírodní lék na různé zdravotní problémy, dezinfekci či jako prostředek k rychlejšímu hojení ran. Jeho popularita proto rostla raketovým tempem.

Jablečný ocet vzniká fermentací (kvašením) cukru z jablek. Během tohoto procesu dochází ke vzniku kyseliny octové, hlavní účinné látky v octu, která mu dodává typickou silnou kyselou vůni a chuť. Z hlediska výživy je výbornou složkou redukční diety, jelikož jeho energetická hodnota je pouze něco přes 20 kalorií. Z hlediska mikronutrientů je bohatý na hořčík, vápník, pektiny, kyselinu maleinovou, aminokyseliny a antioxidanty.2 Samozřejmě, jablečný ocet není prostředkem k doplnění potřebných vitamínů a minerálů, jeho primární úkol spočívá v dochucování připravovaných pokrmů. A jaké jsou tedy největší mýty s ním spojované?

MÝTUS 1: NEMÁ VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Už naši předkové věděli, že všeho moc škodí, a to platí i v případě jablečného octa. To, že má něco pozitivní účinek na lidské zdraví, neznamená, že se výhybka nemůže přehodit na negativní stranu. Platí to zejména v případě, pokud se dostatečně nerozpustí ve vodě. Protože se jedná o kyselou substanci, dostatečně nerozpuštěný ocet může poškodit zubní sklovinu, hltan či jícen. Pokud se užívá často a ve vysokých dávkách, může vést ke sníženým hladinám draslíku v organismu.3

MÝTUS 2: OCET JE KYSELÝ, PROTO SE NESMÍ POUŽÍVAT NA KŮŽI

Prvotní instinkt nám může napovědět, že kyselost a typické aroma jablečného octa by naší pokožce moc neprospěly. Nicméně, opak je pravdou. Dostatečně rozpuštěný ocet je skvělým prostředkem na obličej, který si mimo jiné poradí i s akné či některými jizvami. Své by o tom mohly vyprávět mnohé hvězdy Hollywoodu, například Miranda Kerr, Megan Fox či Katy Perry.4 Na druhé straně, určitě by neměl tvořit základ vaší denní kosmetické rutiny, ale jako příležitostný prostředek a ozvláštnění celé péče o vaši pokožku je určitě vítaným pomocníkem.

MÝTUS 3: DISPONUJE OTŘESNOU CHUTÍ

Diplomaticky řečeno, známe mnoho věcí, které chutnají lépe než jablečný ocet. Hořká až kyselá chuť, silný zápach - to není zrovna kombinace, která by lákala k podobné formě konzumace, nezávisle na tom, kolik zdravotních benefitů poskytuje. Nemluvě o tom, že může napáchat značné škody.5 Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak do těla dostat ocet, aniž byste při tom museli trpět. Nejpopulárnějšími způsoby jsou kapsle, salátový dresink, kombinace s medem nebo přísada do čaje či smoothie.

MÝTUS 4: JABLEČNÝ OCET = JABLKO

Přestože ve svém názvu obsahuje „jablko“, rozhodně o tomto druhu octa nemůžeme říci, že by obsahoval stejné množství živin jako oblíbené ovoce. Jistě, nikdo nezpochybňuje to, že se vyrábí z čerstvých jablek, ale jeho zpracováním dochází k ochuzování o mnoho užitečných látek, především o vlákninu a vitamín C.

MÝTUS 5: OBSAHUJE ALKOHOL

Ne, nebojte se, konzumací jablečného octa se ještě nikdo nikdy neopil. Přestože procesem fermentace dochází ke vzniku alkoholu, většina z něj se mění na kyselinu octovou. Výsledkem je, že pokud nějaký alkohol v octu zůstane, jde o tak zanedbatelné množství, které ani nestojí za řeč.6

ODPOVĚĎ NA OTÁZKU Z NADPISU

To nejdůležitější na závěr - pomáhá jablečný ocet opravdu zhubnout? Výsledky jedné z randomizovaných klinických studií naznačují, že ano.7 Účastníci studie dvakrát denně konzumovali po 15 ml jablečného octa, a to na oběd a večeři (celkem 2 polévkové lžíce). Zároveň konzumovali o 250 kalorií méně, než byl jejich běžný denní kalorický příjem. Výzkumníci zjistili, že skupina konzumující ocet, zhubla výrazněji ve srovnání s kontrolní skupinou, a to až o 4 kilogramy během 12 týdnů. Skupina, která ocet nekonzumovala, zhubla přibližně dvakrát méně. Zároveň se v první skupině zaznamenaly i nižší hladiny krevního cholesterolu. Předpokládá se, že tyto výsledky jsou způsobeny tím, že pravidelná konzumace jablečného octa potlačuje chuť k jídlu. Tak co, přesvědčili jsme vás?

 

 

ZDROJE

  1. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/vinegar/
  2. https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/apple-cider-vinegar-nutrition-facts-health-benefits-risks-more/
  3. https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-side-effects
  4. https://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/health-and-fitness/20210307108375/katy-perry-health-hack-apple-cider-vinegar-drink/
  5. https://www.readersdigest.com.au/healthsmart/tips/drinking-apple-cider-vinegar-can-have-amazing-benefits-not-if-you-drink-it
  6. https://www.amazon.com/dp/1454928972?tag=readerwp-20
  7. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464618300483
Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…