Oblíbené kešu ořechy: vše, co byste o nich měli vědět

Oblíbené kešu ořechy: vše, co byste o nich měli vědět

Kešu jsou populární pro svoji výživovou hodnotu a všestrannost použití v kuchyni. Jejich mírně sladká chuť, křupavost a máslová struktura se dobře kombinuje s jinými přísadami – sladkými i slanými, a v našem regionu jsou poměrně velmi dobře dostupné. V tomto článku se budeme věnovat jejich původu, benefitům, způsobu přípravy, a také tomu, proč je lepší vyhnout se keši ze supermarketu a raději je nakupovat v obchodech se zdravou výživou či v eshopech. Pojďme na to.

Z botanického hlediska nejsou kešu ořechy skutečnými ořechy, jak si mnoho lidí myslí, ale jedná se o semena plodů (nažek) tropického, stálezeleného stromu ledvinníku západního pocházejícího původně ze západní části Brazílie, který své pojmenování získal právě díky tomu, že kešu mají tvar podobný tomuto orgánu. Zajímavostí je, že největší ledvinník se nachází v brazilském městě Natal, které větve se rozprostírají na ploše až 8500 metrů čtverečních, čímž si vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordu jako největší strom svého druhu na světě.

Z nutričního hlediska jsou kešu velmi zajímavé, obsahují:

  • 18% bílkovin

  • 30% sacharidů

  • 44% tuků

  • 3% vlákniny

  • vitamíny (B-komplex, C a K) a minerály (vápník, hořčík, fosfor, měď)

Při konzumaci kešu si musíme dávat pozor a pořádně si je prohlédnout, protože jsou náchylnější k oxidaci a velmi často se tak stávají domovem pro mnoho nežádoucích parazitů. Nicméně, není třeba se bát – správným skladováním a koupí kvalitních ořechů se tomu dá poměrně jednoduše vyhnout. Specifikem kešu je skutečnost, že u žádného prodejce na ně nenarazíte v absolutní raw kvalitě – pro zajištění zdravotní bezpečnosti je nezbytná tepelná úprava. Největšími dodavateli kešu jsou Indie (světlé druhy), Vietnam (sladší a máslnější druhy) a Pobřeží slonoviny (nevýhodou je obecně horší kvalita). U nás najdete převážně vietnamskou kešu. Zvláštností je, že i když jsou kešu jedlé, obal jejich semene je jedovatý, a to důsledkem látky s názvem urushiol. Ten se nachází například iv břečťanu. Při kontaktu s ním může dojít ke vzniku alergické reakce, v ojedinělých případech může být až toxický.

Ořechy a semena jsou obecně bohaté na kalorie i tuky. Není divu, že těm, kteří chtějí zhubnout, se nedoporučuje jejich konzumace. Většina těch, kteří se k tomuto kroku uchylují, si neuvědomují, že přírůstek na hmotnosti není způsoben tím, zda někdo konzumuje ořechy, nebo ne, ale tím, zda v něčí životosprávě převládá kalorický příjem nebo výdej. Navíc probíhající výzkumy postupně naznačují, že dieta bohatá na ořechy je spojena s větším hmotnostním úbytkem a celkově nižší tělesnou hmotností v porovnání s dietami bez ořechů. Dá se předpokládat, že to souvisí s pocitem zasycení, který vám ořechy poskytnou, a to i při zdánlivě jejich malé porci. Kromě toho je strava bohatá na ořechy, včetně kešu, spojená se sníženým rizikem kardiovaskulárních příhod.

Kešu ořechy mají nízký obsah cukru a jsou bohaté na vlákninu, což jsou dva faktory, které ve vzájemné součinnosti pomáhají snižovat hladinu krevního cukru a působí tak jako účinná prevence před rozvojem diabetu 2. typu. Působí také jako skvělý antioxidant, které chrání organismus před každodenním působením volných radikálů, čímž nás udržují zdravé a fit. Kešu ořechy navíc obsahují i značné množství mědi, která je nezbytná pro produkci energie, zdravý vývoj mozku a silný imunitní systém. Jsou také skvělým zdrojem hořčíku a manganu důležitých pro zdraví kostí.

Existuje několik různých druhů kešu, jejichž kvalita a velikost je označována písmeny a čísly. A to bývá zejména v supermarketech kámen úrazu, jelikož se v nich tyto údaje většinou nedočtete, a tak kupujete prakticky kočku v pytli. Nemáte jistotu, zda to, za co jste zaplatili, je odpovídající kvality, zbarvení a chuti. Zatímco písmeno označuje jakost (kvalitu), číslo velikost, přičemž platí, že čím nižší číslo, tím větší jádra ořechů: WWW (White Wholes) - celá jádra bílé barvy, minimální povrchová chyba, skvělá máslová konzistence; SW (Scorched Wholes) - křupavější, mírně nahnědlé. Na našem trhu nejčastěji najdeme:

  • W180 - královské kešu s největšími jádry, řadí se mezi vskutku luxusní artikl

  • WW320 - nejpopulárnější a nejdostupnější druh na trhu

  • W450 - nejmenší a nejlevnější druh s typicky bílým jádrem

Kešu orechy pripravené na skorú konzumáciu je nutné skladovať na chladnom a tmavom mieste bez dostupnosti slnečného žiarenia, ideálne pri teplote 15 až 20 stupňov Celzia a v uzatvárateľnej vzduchotesnej sklenenej nádobe. Pokiaľ ich dáte do chladničky, vydržia vám v nej mesiace, ale môžete ich dať aj do mrazničky, kde vám takto uchované vydržia až rok. Pokiaľ ich budete rozmrazovať, robte to pomaly, aby ste zachovali chrumkavosť, chuť a vôňu. Pre skladovanie sú vhodné skôr nesolené a nepražené druhy. 

Kešu je možné konzumovať ako chutný snack, ako prísady do obľúbených pokrmov (posýpka kaše, lievancov či jogurtu), vrátane smoothies či dokonca pečiva (vyskúšajte toasty na americký spôsob s marmeládou a arašidovým maslom, do ktorých pridáte pár kúskov kešu). Kešu je obľúbenou potravinou aj pre vegánov, pretože sa z nich dá pripraviť rastlinná alternatíva kyslej smotany či syra - stačí ich len namočiť a následne rozmixovať s trochou jablčného octu či citrónovej šťavy. V neposlednom rade sa z nich vyrába lahodné kešu maslo, ktoré vás prekvapí svojou chuťou a konzistenciou. 

ZDROJE

  1. Morvaridzadeh M, Sepidarkish M, Farsi F, et al. Effect of Cashew Nut on Lipid Profile: A Systematic Review and Meta-Analysis. Auswirkungen von Cashewnüssen auf das Lipidprofil: Eine systematische Übersicht und Metaanalyse. Complement Med Res. 2020;27(5):348-356.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…