Přeslička rolní a její největší benefity

Přeslička rolní a její největší benefity

Přeslička rolní je pro laika na první pohled téměř nerozeznatelná od volně rostoucího plevele. Faktem však zůstává, že jde o velmi cennou bylinu, jejíž široké uplatnění oceňovalo již několik generací našich předků. I dnes jsou její benefity stále využívány v praktickém životě, mimo jiné v tom sportovním. V tomto článku si proto řekneme něco více o této skvělé rostlině, o jejím pozitivním vlivu na lidský organismus a o tom, jak z jejích vlastností vytěžit co nejvíce.

 

Přeslička rolní (Equisetum arvese), známá také pod názvy přeslice, přeslice dobrá, divoké proso, je trvalou bylinou s dlouhým, článkovaným a hluboko v zemi uloženým oddenkem s rozmnožovacími hlízami. Každoročně z ní vyrůstají dva druhy článkovaných stonků - zpočátku nerozvětvené a nezelené plodné jarní stonky nesoucí klas sporofylů, na kterých se nacházejí výtrusnice, a po nich, když jarní stonky po vyrašení výtrusů zahynou, vyrůstají zelené a rozvětvené letní stonky se šupinatými listy na uzlech. Vyskytuje se na polích, okrajích silnic a zaplevelených plochách, prakticky v každé zemi světa s výjimkou Austrálie, Nového Zélandu a Antarktidy. Daří se jí především ve vlhkých oblastech. 

O pozitivních účincích přesličky věděli už znalci tradičního a lidového léčitelství, kteří ji používali při léčbě širokého spektra onemocnění. Starověcí Římané při zastavování krvácení, urologických potížích, zánětech kloubů (artritid) a plicních onemocněních, zejména tuberkulózy. Tradiční čínská medicína zase při očních problémech, dyzentérii či zánětech. V současnosti se nejvíce uplatňuje zejména při podpoře správného fungování močového systému a jako součást výživových doplňků podporujících urychlení spalování tělesného tuku.

Na margo vlivu přesličky na močový systém se realizovalo několik velkých studií, které prokázaly, že příznivě působí na vylučování moči (a tím na hospodaření s vodou v organismu), aniž by došlo k narušení rovnováhy obsahu elektrolytů v lidském těle [1]. Tato rostlina se ukazuje i jako skvělý prostředek k udržování zdravých kostí. Výtažky v in vitro pokusech měly pozitivní vliv na dělení vybraných skupin buněk - osteoblastů, které tvoří novou kostní hmotu a osteoklastů, které starou a poškozenou kostní hmotu odbourávají [2]. Zmínit musíme i její pozitivní vliv na stav kůže, vlasů a nehtů, a to díky vysokému obsahu kyseliny křemičité, která tvoří a zpevňuje vazivovou tkáň a tkáň tělesných orgánů a dodává jim pružnost a odolnost.

V rámci výživových doplňků je přeslička pro své silné močopudné účinky součástí spalovačů tuků a práškových proteinů. Zvýšené vylučování vody vede ke zvýraznění svalové hmoty, a proto se extrakt z přesličky využívá především v rýsovací fázi posilovacího tréninku. Je známo, že některé výživové doplňky (typickým příkladem je kreatin) vedou k zadržování vody v těle, obzvláště v samotných buňkách, což někteří cvičenci tolerují o něco méně. Současné užívání přesličky v kombinaci s těmito doplňky je vhodným způsobem, jak těmto účinkům účinně předcházet.

Kromě toho můžeme přesličku najít i ve výživových doplňcích ve formě vitamínů a minerálů, které využívají její pozitivní účinek na kosti a klouby. Velké množství společností zabývajících se výrobou výživových doplňků pochopilo, že sportovci, kteří prakticky na denní bázi vydávají velké množství energie pro dosažení svých cílů, často ženou své tělo do limitů, které pro něj představují menší či větší zátěž, kosti a klouby nevyjímaje. Užívání přesličky může sloužit jako vhodná prevence před zraněním, respektive jako způsob urychlení regenerace, když už k nějakému zranění došlo.

 

ZDROJE

  1. Carneiro DM, Freire RC, Honório TC, Zoghaib I, Cardoso FF, Tresvenzol LM, de Paula JR, Sousa AL, Jardim PC, da Cunha LC. Randomized, Double-Blind Clinical Trial to Assess the Acute Diuretic Effect of Equisetum arvense (Field Horsetail) in Healthy Volunteers. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:760683. 
  2. Costa-Rodrigues J, Carmo SC, Silva JC, Fernandes MH. Inhibition of human in vitro osteoclastogenesis by Equisetum arvense. Cell Prolif. 2012 Dec;45(6):566-76.
  3. Bessa Pereira C, Gomes PS, Costa-Rodrigues J, Almeida Palmas R, Vieira L, Ferraz MP, Lopes MA, Fernandes MH. Equisetum arvense hydromethanolic extracts in bone tissue regeneration: in vitro osteoblastic modulation and antibacterial activity. Cell Prolif. 2012 Aug;45(4):386-96. 
  4. Gründemann C, Lengen K, Sauer B, Garcia-Käufer M, Zehl M, Huber R. Equisetum arvense (common horsetail) modulates the function of inflammatory immunocompetent cells. BMC Complement Altern Med. 2014 Aug 4;14(1):283.
  5. Cetojević-Simin DD, Canadanović-Brunet JM, Bogdanović GM, Djilas SM, Cetković GS, Tumbas VT, Stojiljković BT. Antioxidative and antiproliferative activities of different horsetail (Equisetum arvense L.) extracts. J Med Food. 2010 Apr;13(2):452-9.