Růstový hormon (STH) – mýty a fakta

Růstový hormon (STH) – mýty a fakta

Slavný španělský cestovatel Juan Ponce de León přicestoval v roce 1513 na území dnešního amerického státu Florida, aby našel bájnou Fontánu mládí. Zda se mu to skutečně podařilo, je dnes už věc dávné historie, ale faktem zůstává, že za jeho na tu dobu vysoký věk (zemřel jako 46-letý) nebyl vděčný žádné zázračné tekutině, ale maximálně tak pravidelnému cvičení, které během svých cest praktikoval. I dnes se mezi námi najde mnoho takových, kteří usilují o zachování dlouhověkosti, mladistvého vzhledu a dobrého zdraví. Akorát lidé už nehledají fontány, ale injekční stříkačky s obsahem růstového hormonu, který si píchají do těla. Klíčovou otázkou proto zůstává, zda lidský růstový hormon je skutečnou cestou k dosažení dlouhověkosti, zdraví a síly. Odpověď na ni budeme společně hledat v následujícím textu.


O RŮSTOVÉM HORMONU

Růstový hormon nebo, pokud chcete, somatotropní hormon (STH) či somatotropin, je látka bílkovinné povahy, produkovaná předním lalokem podmozkové žlázy (hypofýzy, přesněji částí nazývanou adenohypofýza) a následně vylučovaná do krevního oběhu. Její produkci, společně s dalšími hormony adenohypofýzy, kontroluje zejména hypothalamus, v malé míře i trávicí trakt a slinivku.

Růstový hormon se ve zvýšené míře vylučuje při cvičení, po zranění a ve spánku. Za normálních okolností je STH produkován převážně v noci, v menší míře během dne. Spoléhat se proto na výsledky krevních testů, pokud si chceme udělat obrázek o tom, jaké množství této látky nám koluje v těle, může být s velkou pravděpodobností zkreslené, jelikož její hladiny nám značně oscilují.

Somatotropin má výrazné účinky napříč celým tělem. U dětí a dospívajících podporuje růst kostí a chrupavek. U lidí všech věkových kategorií urychluje produkci bílkovin, ovlivňuje metabolismus a rozložení tukových zásob, kontroluje vylučování inzulínu a zvyšuje hladinu glukózy v krvi.


VYUŽITÍ V MEDICÍNĚ

Růstový hormon je dostupný v injekční formě, aplikuje se pod kůži. Jde o tzv. rekombinantní formu, což znamená, že není vyroben z lidské ani ze zvířecí tkáně, přičemž strukturou je identický s přirozeným lidským růstovým hormonem. Na Slovensku se u dětí používá k léčbě nedostatečného růstu způsobeného v důsledku nedostatku vlastního hormonu, při chronické nedostatečnosti ledvin, v případě narození dítěte s nízkou porodní hmotností/délkou a při genetických onemocněních jako je Turnerův syndrom a Prader-Williho syndrom. Kromě toho injekční preparáty STH nacházejí uplatnění také v případě dospělých osob se zjevným nedostatkem růstového hormonu.

RŮSTOVÝ HORMON, DOPING A VÝKON

Vrcholový sport je těžký oříšek, a nezáleží na tom, zda jste tenista, fotbalista nebo šachista. Konkurence je silná, pokrok nezastavitelný a způsobů, jak vydolovat ze závodníka maximum, nespočet. Není se proto čemu divit, pokud se někdo uchýlí k aplikaci růstového hormonu za účelem zvýšení svého výkonu. Ačkoliv jeho užívání v rámci oficiálních pravidel zakázal Mezinárodní olympijský výbor, nejprestižnější baseballová liga světa MLB, liga amerického fotbalu NFL či Světová antidopingová agentura, stále se najde dostatek jiných sportů, kde je STH jako doping ve velké míře zneužíván - například v cyklistice či atletice. K tomuto nečistému způsobu se neváhají uchýlit ani za cenu možného odhalení, diskvalifikace a diskreditace mezi sportovní i laickou veřejností.

Jak jsme již zmínili výše, hladiny růstového hormonu v těle se liší vzhledem k denní době, proto zjistit v laboratorních podmínkách, zda daný sportovec užívá nebo neužívá injekční preparáty s růstovým hormonem, je poměrně složité. Nicméně, přesto je dnes na světě několik randomizovaných klinických studií, kde aktivním sportovcům, rozděleným do dvou skupin, podávali buď hormon, nebo placebo, a sledovali jejich tělesnou kompozici, sílu a výkonnostní limity. Velká metaanalýza výzkumníků z Kalifornie, zahrnující v sobě výsledky 44 odborných studií, sledovala přírůstky tělesné (pozor, ne pouze svalové) hmoty u osob, které užívaly hormon v průběhu alespoň během 20 dnů [1]. Výsledky byly více než šokující - přírůstky se pohybovaly na úrovni bezmála 2 kilogramů. Zdůrazňujeme, 2 kilogramy v průběhu 20 dnů! Nicméně, mluvíme stále pouze o přírůstku tělesné hmoty, ne samotného výkonu či síly. Proto tvrzení, že pravidelná aplikace růstového hormonu z vás udělá silnějšího či rychlejšího závodníka, je více než sporná, nebojím se říci až nepravdivá.


RŮSTOVÝ HORMON A DLOUHOVĚKOST

Pro zmapování toho, zda osoby s dostatečným přívodem růstového hormonu žijí déle a jsou méně náchylní onemocnět, tým vědců vyhodnotil výsledky 31 odborných studií, které proběhly po roce 1989. Ačkoliv každá ze studií byla z hlediska vzorku poměrně malá, pokud je sloučíme do jednoho celku, dosáhneme celkem 220 subjektů, které dostávaly injekce s růstovým hormonem a dalších 227, které tvořily kontrolní skupinu. Dvě třetiny účastníků byly mužského pohlaví, průměrný věk osob činil 69 let a průměrná délka užívání STH byla 52 týdnů, resp. 1 rok [2]. Následně se porovnávaly hladiny několika vybraných parametrů - LDL a HDL (,,špatného“ a ,,dobrého“) cholesterolu, triglyceridů, aerobní kapacity, hustoty kostí a hodnoty krevního cukru, resp. inzulínu v krvi. Ani při jednom ze sledovaných ukazatelů nebyly zaznamenány změny v naměřených hodnotách po aplikaci růstového hormonu.


VÝŽIVOVÉ DOPLŇKY

Nejlepší preparáty na zvýšení hladin růstového hormonu jsou tento a tento. Nevidíte žádný odkaz? Ne, nejde o chybu, ale o vědomý překlep. Protože tvrdit, že daný výživový doplněk z vás udělá během několika týdnů či měsíců jeho užívání většího, silnějšího a rychlejšího, je mýtus. Nicméně, je potřeba jedním dechem dodat, že správně vyvážená kombinace stravy, cvičení a výživových doplňků vám pomůže dosáhnout všech vašich cílů, udržet vás zdravými a schopnými podávat co nejvyšší výkon. Stačí si jen vybrat a my v NaMaximum vám v tomto vždy velmi rádi poradíme.


ZDROJE

LIU, H. a kol. Systematic review: the effects of growth hormone on athletic performance. Annuals of Internal Medicine. Ročník 10, 148. vydanie, 2008.

HORIKAWA, R. a kol. The influence of a long-term growth hormone treatment on lipid and glucose metabolism: a randomized trial in short Japanese children born small for gestational age. Ročník 19, 1. vydanie, 2016.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…