Slyšeli jste o černušce? Poznejte jednu z nejléčivějších rostlin

Slyšeli jste o černušce? Poznejte jednu z nejléčivějších rostlin

Černuška setá, známá také jako egyptský černý kmín nebo černý kmín, je jednoletá rostlina s podlouhlými a zploštělými semeny nálevkovitého tvaru. Je známa již několik staletí, využívá jako podpůrný prostředek při léčbě různých onemocnění, především jater. Proč by neměla chybět ve vašem jídelníčku? V tomto článku se dozvíte o všech jejích benefitech. Možná vás právě my přesvědčíme k její koupi.

Černuška setá obsahuje množství účinných látek, především bílkovin, saponinů, alkaloidů a olejů. Z posledních jmenovaným hovoříme především o nenasycených mastných kyselinách, především o kyselině linolové, linolenové, palmitové či stearové. Tyto oleje tvoří 32 až 40% celkového složení semen. Kromě toho obsahuje také vitamíny (zejména B-komplexu), minerály (vápník, železo, zinek, fosfor), různé antioxidanty a vybrané esenciální aminokyseliny.

V tradiční medicíně se černuška užívá již staletí jako přírodní lék pro nejrůznější onemocnění kůže a trávicího traktu, dále při astmatu, horečce, bolesti hlavy či kašli. O jejím významu svědčí i to, že semenuá černušky se našly iv Tutanchámonově hrobce. Léčivý olej z jejích semen používala i samotná královna Kleopatra. Několik výzkumů také ukázalo, že černuška se projevuje jako slibná alternativní a zejména přírodní forma léčby menších ledvinových kamenů. Mezi její hlavní složky patří tymochinon - fytochemická sloučenina, která je účinná při pomocné léčbě neurologických a duševních onemocnění, dále při kardiovaskulárních poruchách a také při různých zánětlivých stavech. Zvýšenou pozornost věnovaly studie i antioxidačním vlastnostem černuchy. V nich vychází jako potenciální doplněk výživy s minimálním vedlejšími účinky, který podporuje a optimalizuje činnost chemoteraputických látek.

Již v minulosti se černucha používala jako přírodní lék ke snížení vysokého krevního tlaku. Kromě toho se o ní mluvilo jako o přírodním diuretiku (látka zvyšující močení), stimulantu chuti k jídlu, analgetiku, atp. Různé výzkumy zkoumaly široké spektrum potenciálních farmakologických účinků. Zjistilo se, že černička má nejen analgetické a antioxidační vlastnosti, ale také antidiabetické, antimikrobiální, protizánětlivé, hepato a gastroprotektivní účinky.

Tradiční využití černušky má svůj význam i při zánětlivých poruchách vyvolaných zvýšenými hladinami histaminu v těle. V tomto směru vykazuje černý kmín výborné výsledky, a to již při minimálních koncentracích. Brání uvolňování histaminu, a také vykazuje významnou aktivitu při potlačování různých alergických projevů, včetně bronchiálního astmatu, atopického ekzému či alergické rinitidy.

Jedním z nejvýznamnějších účinků černušky jsou antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které přispívají k ochraně jater. Svým složením zvyšuje antioxidační schopnost těla a zachycuje tak volné radikály. Právě díky tomu můžeme mluvit o jejích hepatoprotektivním účinku - preventivní ochraně jater a zmírňování příznaků u pacientů s jejími poruchami. Mezi další výborné vlastnosti černušky je její schopnost čistit střevní stěnu od různých usazenin. V kombinaci s ostropestřcem jde o kombo, které dokáže zkrátit dobu samotné detoxikace jater přibližně o polovinu.

Černuška by se měla užívat dvakrát denně, a to kdykoli, vždy jedna polévková lžíce. V případě, že ji chcete kombinovat s ostropestřcem mariánským, je vhodné užívat je s odstupem alespoň 30 až 40 minut. Celá nebo čerstvě pomletá zrna se používají jako aromatické koření. Jejich ovocná a lehce pálivá vůně zpestří tradiční chléb, stejně jako chuť jemného pečiva. Černuška také oživí saláty, omáčky nebo zeleninová jídla. Dodá specifickou chuť rýži nebo těstovinám, použít lze dokonce i do marinád. V Bengálsku slouží k dochucení rybích pokrmů.

ZDROJE

  1. Ahmad A, Husain A, Mujeeb M, et al. A review on therapeutic potential of Nigella sativa: A miracle herb. Asian Pac J Trop Biomed. 2013;3(5):337-352.

  2. https://www.drugs.com/npp/kalonji.html

  3. Mollazadeh H, Hosseinzadeh H. The protective effect of Nigella sativa against liver injury: a review. Iran J Basic Med Sci. 2014;17(12):958-966.

  4. Yimer EM, Tuem KB, Karim A, Ur-Rehman N, Anwar F. Nigella sativa L. (Black Cumin): A Promising Natural Remedy for Wide Range of Illnesses. Evid Based Complement Alternat Med. 2019;2019:1528635.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…