Stévie - sladký přírodní zázrak

Stévie - sladký přírodní zázrak

Lidé mají zažité to, že co je sladké, z toho se přibírá. Sladké koláče, čokoláda, sušenky… To vše obsahuje velké množství kalorií, ale je potřeba říci, že sladká chuť sama o sobě za kalorie nemůže. V současnosti se výrobci umělých sladidel předbíhají v tom, kdo z nich vyrobí chutnější a podle možností také bezkalorický produkt. Položme si však otázku - potřebujeme vrážet finance do umělých produktů, pokud máme k dispozici chutnější a především přírodnější verze? Stévie je na rozdíl od cukru téměř s nulovým množstvím kalorií, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodná i pro diabetiky. Možná jste si všimli, že ji používají čím dál více i osvícení výrobci doplňků stravy, zejména proteinů. V čem je stévie výjimečná?

Stévie cukrová (Stevia rebaudiana) je bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlina, která pochází původně z tropických a subtropických oblastí Jižní a Střední Ameriky, v rámci svého rodu pokrývá přibližně 150 druhů bylin a keřů. Cení se nejen pro pozitivní účinky na lidské zdraví, ale především pro vysokou sladivost, o které věděli už Indiáni. Stévie se používá zejména jako náhrada cukru, ale ve vyšších koncentracích může nabývat i hořčejší příchuť. Postupem času se rozšířila do celého světa a účinné látky (steviol-glykosidy) v ní obsažené, především glykosidy rebaudiosid a steviosid1 , se od třicátých let minulého století začaly cíleně izolovat a využívat v potravinářském průmyslu. Steviosid tvoří přibližně 10 procent obsahu glykosidů stévie. Má hořkou chuť a ve srovnání s běžně používaným řepným cukrem (sacharóza) je několikanásobně sladší. Jeho výhodou je stabilita při tepelném zpracování. Rebaudiosid nemá na rozdíl od steviosidu hořkou chuť, a přestože se ho v listech stévie nachází pouze 2 až 4 procenta, je 250 až 450krát sladší než sacharóza. Obě zmiňované látky se v těle přeměňují na cukrový alkohol steviol a v této podobě jsou z těla vylučovány močí. V konečném důsledku tak v těle nezůstávají žádné kalorie.

Na druhé straně, nepleťte si nulový obsah kalorií s tím, že jde o ideální součást redukční diety. Stévie sama o sobě nepřispívá k lepšímu spalování kalorií, resp. tuku. Je však ideální alternativou v situaci, kdy potřebujete nahradit cukr jiným sladidlem. Pokud totiž kompletně vyměníte denní příjem jednoduchého cukru za stévii, můžete zhubnout přibližně kilogram tělesného tuku za tři týdny.2 Samozřejmě, mluvíme o teorii a matematických propočtech, v praxi do celého procesu vstupují fyziologické pochody a mnohé další proměnné. Kromě toho ve stévii najdeme také mnoho vitamínů (A, B, C, E, K), a také minerály jako fosfor, vápník, železo či hořčík.

Stévie má na lidské tělo několik pozitivních účinků:

  • PŘISPÍVÁ K REGULACI KREVNÍHO CUKRU - stévie je vhodným sladidlem pro diabetiky, jelikož se v těle nerozkládá na menší části ani neabsorbuje. Zároveň jako stabilizátor glukózy podporuje i zdravou funkci slinivky, zvyšuje citlivost lidského těla na inzulín, a tím přispívá ke snižování hladiny krevního cukru3
  • PODPORUJE OPTIMÁLNÍ HODNOTY TLAKU KRVE - výsledky prvních studií u pacientů trpících zvýšeným krevním tlakem ukázaly, že pravidelná konzumace stévie (alespoň jeden oslazený nápoj denně) po dobu jednoho až dvou let příznivě působí na srdečně-cévní systém a podporuje udržování normálních a stabilních hodnot krevního tlaku4
  • UDRŽUJE NORMÁLNÍ STAV KŮŽE A VLASŮ - stévie obsahuje mnoho antibakteriálních, antimykotických a protizánětlivých látek, které umožňují tělu vyrovnat se s nepříjemnými vyrážkami na obličeji či vlasovými lupy.5 Navíc vysoký obsah kyseliny retinové brání rozpadu kolagenu a elastinu, čímž zpomaluje tvorbu vrásek. Kromě toho stévie snižuje tvorbu kožního mazu, v důsledku čehož se zvyšuje životnost kožních buněk6
  • PODPORUJE ZDRAVÉ TRÁVENÍ - steviol-glykosidy mají zklidňující účinky na trávicí trakt. Zatímco teplý nápoj slazený stévií má pozitivní vliv zejména na sliznici žaludku, čímž podporuje jeho normální činnost, studený nápoj oddaluje pocit nepříjemného pálení žáhy. V obou případech tím nepřímo přispívají k nižšímu výskytu trávicích problémů7

Stévie je dostupná v dvou základních formách:

  • sušené lístky - bohatý zdroj antioxidantů, na druhé straně ale méně sladké a bez podrobně prozkoumaných účinků na lidské zdraví; proměnlivá chuť sušených lístků může být v některých případech spojena až se specifickou pachutí
  • extrakt - podle evropských norem koncentrát s minimálně 95% obsahem steviol-glykosidů, ze kterých alespoň 75% připadá na rebaudiosid a steviosid; pro optimální oslazení jakéhokoliv pokrmu či nápoje postačí pouze několik kapek extraktut

Náš tip na závěr:

Připravte si chutné čokoládové smoothie smícháním 3 polévkových lžic Natural Nutrition nízkotučného holandského kakaa, ½ čajové lžičky vanilkového prášku, ½ čajové lžičky kajenského pepře. Přidejte 200 ml vody, 200 ml pomerančového džusu a dochuťte Natural Nutrition Stevia RA60 podle chuti. Pro hustší konzistenci doporučujeme nahradit vodu a džus 2 polévkovými lžícemi Bio sušeného kokosového mléka.

 

ZDROJE

  1. Osman M, Samsudin NS, Faruq G, Nezhadahmadi A. Factors affecting microcuttings of Stevia using a mist-chamber propagation box. ScientificWorldJournal. 2013;2013:940201.
  2. Lemus-Mondaca R, Vega-Gálvez A, Zura-Bravo L, Ah-Hen K. Stevia rebaudiana Bertoni, source of a high-potency natural sweetener: A comprehensive review on the biochemical, nutritional and functional aspects. Food Chem. 2012;132(3):1121-1132.
  3. Goyal SK, Samsher, Goyal RK. Stevia (Stevia rebaudiana) a bio-sweetener: a review. Int J Food Sci Nutr. 2010;61(1):1-10.
  4. Curi R, Alvarez M, Bazotte RB, Botion LM, Godoy JL, Bracht A. Effect of Stevia rebaudiana on glucose tolerance in normal adult humans. Braz J Med Biol Res. 1986;19(6):771-774.
  5. Chan P, Tomlinson B, Chen YJ, Liu JC, Hsieh MH, Cheng JT. A double-blind placebo-controlled study of the effectiveness and tolerability of oral stevioside in human hypertension. Br J Clin Pharmacol. 2000;50(3):215-220.
  6. Soejarto DD, Kinghorn AD, Farnsworth NR. Potential sweetening agents of plant origin. III. Organoleptic evaluation of Stevia leaf herbarium samples for sweetness. J Nat Prod. 1982;45(5):590-599.
  7. Anton SD, Martin CK, Han H, et al. Effects of stevia, aspartame, and sucrose on food intake, satiety, and postprandial glucose and insulin levels. Appetite. 2010;55(1):37-43.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…