Superfoods

Potraviny a výživové doplňky, které jsou výjimečné obsahem živin důležitých pro lidský organismus - bílkovin, vitamínů či minerálů, mají antioxidační účinky, pozitivně ovlivňují imunitní systém a jejich účinek je potvrzen výsledky klinických studií. Navíc jejich účinky lidstvo zná již celá staletí, ale jak už to bývá, mnohé z nich ocenilo až s odstupem času.

Ze superpotravin má člověk největší užitek tehdy, když je konzumuje v přirozené a nezpracované podobě, protože pouze za těchto okolností z nich dokáže vytěžit potřebné množství živin, které v lidském těle plní mnoho nejrůznějších úkolů a o jejichž pozitivních účincích pravidelně píšeme i v našich článcích. Superpotraviny obsahují především:

  • bílkoviny
  • vitamíny a minerály
  • enzymy a koenzymy
  • antioxidanty
  • vlákninu

 

CHIA SEMÍNKA

Jsou šedé až černé barvy, dlouhá přibližně jeden milimetr a svým bohatým obsahem různých živin (vápník, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, vláknina, bílkoviny aj.) přinášejí lidem všech generací vynikající zdroj důležitých látek. Mohou se konzumovat jak v syrovém stavu, tak i jako součást teplé nebo studené kuchyně. Jako mouka se nacházejí v pečivu či dezertech, když se zalijí vodou, vytvoří výživný lák nahrazující olej a vejce. Přidávají se do smoothies, kaší a salátů. Jsou bez chuti, svým složením vhodné i pro celiaky a diabetiky.

 

KOLOSTRUM

Produkt samičích mamárních žláz, který začíná tvořit na konci těhotenství, resp. v prvních dnech po porodu. U člověka se kolostrum tvoří v mléčných žlázách prsu u žen v prvních dnech po porodu a představuje první formu mateřského mléka, jehož složení se několikrát mění. Lidské kolostrum je bohaté na imunoglobuliny (bílkoviny sehrávající významnou roli v rámci imunity) a má nižší obsah mléčného cukru (laktózy) a tuku. Také obsahuje několik druhů bílých krvinek. Má nižší energetickou hodnotu (cca 56 kCal na 100 ml) a je dokonale přizpůsobeno potřebě čerstvého novorozence, jehož ledviny nejsou schopny vyloučit dostatečné množství tekutin a střeva vyprodukovat dostatečné množství enzymu laktázy, který je odpovědný za trávení mléčného cukru. Vitamíny A a E ho chrání před oxidačním stresem, vitamín K zase snižuje riziko krvácení.

 

GOJI

Známé i pod názvem kustovnice čínská, je bobulovité ovoce rostoucí hlavně v Číně. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, mezi které patří například vitamíny, minerály, aminokyseliny či vláknina. Z vitamínů je goji bohaté hlavně na vitamín A a vitamín C. Ty podporují fungování imunitního systému, metabolismu či nervového systému, napomáhají udržování kůže a zraku, či pomáhají snižovat únavu. Kromě dvou zmíněných vitamínů se v goji nacházejí i některé B vitamíny a vitamín E. Co se týče minerálů, v goji najdete hlavně vápník a železo. Vápník je důležitý pro udržování pevných kostí a zubů.  Železo je důležité hlavně kvůli jeho podpoře tvorby červených krvinek a následného rozvozu kyslíku do všech částí těla.

 

MORINGA

Víceúčelová užitná rostlina, která obsahuje mnoho důležitých látek a cenných živin, jejichž obsah ji proslavil po celém světě. Vysoký obsah životně důležitých aminokyselin, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Mnohostranně využitelná rostlina, která nabízí velkou část přírodního bohatství.

 

ZELENÝ JEČMEN

Multifunkční superpotravina bohatá na množství zdraví prospěšných látek, které se spojují především s pozitivním vlivem na trávicí systém člověka. Na rozdíl od svého rozšířeného kolegy je přirozeně bezlepkový, tím pádem vhodný pro všechny kategorie obyvatelstva. Podle některých vědců se jedná o nejlepší funkční potravinu vůbec. Jedná se o silný antioxidant, zdroj velkého množství vitamínů, minerálů a stopových prvků.

 

CHLORELLA

Druh zelené řasy s biologickými a farmakologickými vlastnostmi prospěšnými pro lidské zdraví. Pro své unikátní a zároveň komplexní složení je vynikajícím zdrojem celého spektra makro a mikronutrientů, včetně bílkovin, omega-3 mastných kyselin, polysacharidů, vitamínů a minerálů. Je také velmi silným antioxidantem.


SPIRULINA

Jednoduchá, jednobuněčná, mikroskopická, modrozelená řasa, která pomáhá tělu chránit se před oxidací. Nachází se v mnoha sladkovodních jezerech a řekách, kde se jí nejlépe daří bez používání pesticidů. Spirulina je bohatá na mnoho důležitých živin, včetně bílkovin, všech esenciálních aminokyselin, chlorofylu, komplexních sacharidů, železa, kyseliny gama-linolenové (GLA), vitamínů A, K a B- komplexu.

 

MATCHA

Směs japonských zelených čajů, jejichž tajemství výroby zná pouze úzká skupina domácích farmářů. Výroba tohoto čaje je jednou z nejnáročnějších metod produkce čajů na světě - sběr i zpracování jsou podmíněny speciálním postupem, které dokáží finálnímu produktu dodat punc dokonalosti. Matcha obsahuje zejména velké množství alkaloidů (včetně kofeinu) a polyfenolů, díky čemuž přináší tělu antioxidační, detoxikační a stimulační účinek.

Číst dál Skrýt popis

Filtr

Cena:

Značka:

Seřadit podle: