Trávicí enzymy: doplněk výživy, na který se často zapomíná

Trávicí enzymy: doplněk výživy, na který se často zapomíná

Správné trávení proteinů a sacharidů je často podceňovaným faktorem, pokud jde o dosahování sportovních výkonů, resp. budování svalové hmoty a její zhodnocování po stránce kvalitativní a kvantitativní. S rozvojem vědy, která významnou měrou ovlivňuje i oblast výživy, se zejména v profesionálních sportovních kruzích klade velký důraz na to, aby se to, co se zkonzumovalo, využilo v maximální možné míře. Jakou roli v tom hrají trávicí enzymy?

 

Proč se dnes mezi námi pohybuje tolik lidí, kteří mají problémy s trávením a jejich tělo nedokáže využít přijaté živiny na maximum? Vzpomeňte si například na lidi trpící laktózovou intolerancí (mezi laiky známou také jako ,,mléčná alergie“) či celiakií (nesnášenlivostí lepku - bílkoviny, které se nachází v obilovinách a výrobcích z nich). Kromě toho, že jejich spektrum potravin, které mohou potenciálně zkonzumovat, je značně okleštěné, musí si dávat pozor na to, zda stopy po látkách, které jim ,,nedělají dobře“, se nenacházejí i tam, kde byste to za normálních okolností nečekali. A co taková návštěva restaurace? Jistě, dá se s tím žít, ale vyžaduje to uvědomělost, orientovanost a opatrnost. I mezi sportovci najdete mnohé, kteří mají podobný problém, a přesto dokázali dosahovat té nejvyšší mety, a to i v mezinárodním měřítku. Vzpomeňte si například na naši úspěšnou plavkyni Martinu Moravcovou. A to je pouze pověstná kapka v moři. 

Proč tyto lidi připomínáme? Jednoduše proto, že většina z nich se o své diagnóze dozvěděla po peripetiích, kdy se delší dobu nedařilo zjistit původ jejich trávicích potíží. Genetické rozdíly mezi lidmi způsobují, že některým z nás se prostě tráví lépe, jiným hůře. Proto mnozí pociťují po konzumaci určitých potravin tzv. břišní diskomfort. Nemluvě o tom, že pokud se podíváme pod pokličku celého procesu trávení, a to až na buněčnou, resp. molekulární úroveň, zjistíme, že velmi často pouze část z toho, co zkonzumujeme, náš organizmus reálně i využije. Například bílkoviny z masa - svatého grálu kulturistů se z části ničí při jejich tepelném zpracování. Je však prokázáno, že přidáním papainu, enzymu dostupného ve formě suplementu, který můžeme v přirozené podobě nalézt v ananasu, významným způsobem redukuje množství bílkovin, které se teplem ničí, a tím umožňuje, aby je tělo využilo ve svůj prospěch - ať už na budování svalů, ale také jiných fyziologických pochodů [1].

 

Mezi základní trávicí enzymy lidského těla patří [2, 3]:

  • PROTEÁZY a PEPTIDÁZY, které rozkládají bílkoviny na jednotlivé aminokyseliny
  • LIPÁZY, které rozkládají tuky na jednotlivé mastné kyseliny a triacylglyceroly
  • KARBOHYDRÁZY, které rozkládají polysacharidy na disacharidy a jednoduché cukry 
  • NUKLEÁZY, které rozkládají nukleové kyseliny na jednotlivé nukleotidy 

 

Zejména sportovcům více než ostatním záleží na tom, aby jejich tělo dokázalo zkonzumovanou stravu nejen zpracovat, rozložit, vstřebat a vyloučit, ale využít v maximální možné míře, jak jsme již v tomto článku stihli několikrát zdůraznit. Největší důraz kladou na to, aby získali co nejvíce energie z přijatých makroživin pro dosahování výkonů, stejně tak i budování svalové hmoty. Mezi profesionály se ve stále větší míře uplatňují trávicí enzymy i jako výživové doplňky. Jsou to zejména:

  • PAPAIN, o kterém jsme psali výše.
  • BROMELAIN, který pomáhá trávit bílkoviny. Spolu s papainem ho najdeme v ananasu.
  • AMYLÁZA, jedna z nejvýznamnějších karbohydráz rozkládající polysacharidy na menší jednotky (di a monosacharidy). Iniciuje trávení sacharidů již v ústní dutině, ale najdeme ji i ve slinivce [4].
  • GLYCIN BETAIN, chrání organismus před nežádoucími účinky dehydratace. Najdeme ho například ve špenátu či mořských plodech.
  • PEPSIN, nejvýznamnější proteáza, která iniciuje rozklad bílkovin v žaludku.
  • LIPÁZA, nachází se zejména v pankreatu, ale v menších množstvích i v ústech či žaludku [5].
  • TRYPSIN, další enzym ze skupiny proteáz, který pomáhá trávení bílkovin, tentokrát v tenkém střevě. Je tvořen buňkami slinivky v neaktivní formě jako trypsinogen a následně se biochemickou reakcí ,,aktivuje“ do finální podoby.

 

To, jakým způsobem může suplementace některým z trávicích enzymů pomoci, ilustruje množství provedených studií. My se budeme věnovat jejich významu ve vztahu k využití bílkovin. 

Jistě víte, že průměrný člověk by měl zkonzumovat přibližně 1 gram bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti, v případě kulturistů či jiných sportovců toto číslo dosahuje minimálně dvojnásobku. Při jakémkoliv stresovém podnětu, mezi který svým způsobem patří i cvičení (jde o výkon vyčnívající nad průměrně prováděné fyziologické pochody v lidském organismu), dochází k reakci, kdy tělo přizpůsobuje úroveň fungování jednotlivých orgánů, resp. orgánových systémů, daným podmínkám. Například při běhu srdce začne rychleji bít, aby stíhalo krev distribuovat v dostatečné míře do oběhu. Při cvičení mimo jiné dochází ke zpomalení trávicích procesů, protože krev se prioritně přesouvá tam, kde je jí aktuálně nejvíce potřeba - k životně důležitým orgánům, ale také ke svalům. 

Trávicí trakt je v tomto případě alespoň dočasně ochuzen, a proto není schopen jistý čas využít vše, co mu je nabízeno (rozuměj, zkonzumováno). Absorbování živin ovlivňuje nejen doba, během které se strava zdrží v tenkém střevě (čím déle, tím lépe), ale také množství trávicích enzymů, které je tělo schopno v daný okamžik vyprodukovat. A právě zde je suplementace enzymů prostřednictvím výživových doplňků tak klíčová. Několik studií ukázalo, že zatímco bez suplementace se využije pouze cca 15 z každých 50 gramů bílkovin, s ní se tato hodnota může za určitých okolností zvýšit dvoj až trojnásobně [7]. A to už stojí za zvážení, že?

 

 

ZDROJE

  1. Borrell, B. (2009). Churn Baby, Churn. Using Virtual Stomachs to Regurgitate the Mysteries of Digestion. Scientific America [online] http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=virtual-stomachs-explain-digestion&page=3
  2. Digestive enzymes. (2009). Wikipedia. [Online] http://en.wikipedia.org/wiki/Digestive_enzyme
  3. Nadler, B. (1997). What You Should Know About Digestive Enzymes. Unlimited Visions. [Online] http://www.beverlynadler.com/html/nutrition.html
  4. Betain. (2009). Wikipedia. [Online] http://en.wikipedia.org/wiki/Betaine
  5. Medline Plus. (2009). Lipase test. [Online] http://www.nlm.nih.gov/MEDLINEPLUS/ency/article/003465.htm
  6. University of Maryland medical Center. (2007). [Online] http://www.umm.edu/altmed/articles/lipase-000311.htm
  7. Oben, J, Kothari, SC, Anderson, ML: An open label study to determine the effects of an oral proteolytic system on whey protein concentration metabolism in healthy males. JISSN 2008 10.1186/1550-2783-5-10