Vitamin E: Všechno, co byste o něm měli vědět

Vitamin E: Všechno, co byste o něm měli vědět

Vitamin E patří společně s vitamíny A a C mezi hlavní antioxidanty našeho organismu, čímž jej chrání před škodlivým působením volných radikálů, poškozujících membrány buněk, což vede k narušení jejich funkce a postupné destrukci. Přestože se v přírodě vyskytuje až v 8 formách1, otázkou zůstává, zda jej přesto přijímáme v dostatečném množství. Proč je pro naše tělo důležitý? Jaké benefity s sebou přináší jeho pravidelná konzumace a kde jej všude najdeme?

Vitamin E patří společně s Áčkem, Déčkem a Káčkem mezi vitamíny rozpustné v tucích. Tvoří ho 4 tokoferoly a 4 tokotrienoly, označené řeckými písmeny α až δ. Tři hlavní, biologicky účinné formy, představují α-, ß- a γ- tokoferol. Většina vitamínových doplňků obsahuje buď přírodní d-α-tokoferol (pocházející z rostlinných olejů), nebo syntetický dl-α-tokoferol. Vitamin E využívají prakticky všechny tkáně a orgány našeho těla – srdce, plíce, játra, kůže, ženský reprodukční systém i imunitní buňky. Hlavním účinkem je již tolikrát zmiňovaný příznivý vliv na imunitní systém, ale benefitů spojených s jeho pravidelným užíváním je samozřejmě mnohem více. A proč je vlastně vitamín E pro nás tak velmi důležitý?

● účinný antioxidant: začínáme nejdůležitější funkcí, a to je boj vůči oxidačnímu stresu, a tedy situaci, kdy činnost buněk našeho těla ohrožují reaktivní sloučeniny (volné radikály), které jsou schopny poškodit a prakticky zničit naše buňky, čímž snižují obranyschopnost organismu v boji s nástrahami v podobě virů či bakterií.Tento efekt je podpořen výsledkem mnoha studií, které jednoznačně poukazují na skutečnost, že pravidelná suplementace vitamínu E ve vyšších dávkách nejen snižuje výskyt volných radikálů, ale je také skvělým „boosterem“ pro naši imunitu. Například studie z roku 2018 provedená na 54 pacientech s chronickou nedostatečností ledvin přinesla závěry, že suplementace 800 mg vitaminu E po dobu 12 týdnů významně zvýšila hladinu enzymu glutationperoxidázy3

● podporuje správné fungování kardiovaskulárního systému: vysoký krevní tlak a cholesterol jsou důvody toho, proč jsou kardiocentra na celém světě přeplněná pacienty, jejichž srdce nezvládlo léty vypěstované poškození cévní stěny v podobě aterosklerózy. Mnozí z nás velmi dobře vědí, že zdravá životospráva a pravidelná fyzická aktivita udržuje zdravé tělo i ducha, ale jen málokdo ví o tom, jak důležitý je v celém procesu vitamín E. Metaanalýza z roku 2019 porovnává výsledky 18 placebem kontrolovaných studií, která přinesla důležitý poznatek - osoby, které suplementovaly vitamín E, dosahovaly nižší hodnoty krevního tlaku v porovnání s kontrolní skupinou, která “éčko” jinak než ze stravy neužívala.Podobně, u osob pravidelně konzumujících vitamín E spolu s omega-3-mastnými kyselinami, byly naměřeny nižší hladiny LDL (“špatného”) cholesterolu a triacylglycerolů oproti kontrolní skupině5

● přispívá k normální činnosti jater: v roce 2021 vyšla v odborném periodiku Journal of Gastroenterology and Hepatology publikovaná metaanalýza osmi studií, která zkoumala potenciální účinky vitamínu E na funkce jater. Osoby, které pravidelně tento vitamín konzumovaly, dosahovaly nižší hladiny enzymů alaninaminotransferázy (ALT) a aspartátaminotransferázy (AST) , což dokazuje, že případné poškození jater je v porovnání s kontrolní skupinou mnohem méně pravděpodobné6

● spolupodílí se na dobrém stavu ženských pohlavních orgánů: mnoho dam to určitě zná – silné a poměrně časté bolesti, které se nejčastěji vyskytují v období menstruace, zejména v podbřišku, případně vyzařující až do beder, nejsou ničím příjemným. Zdá se, že i v tomto směru umí být vitamín E vítaným pomocníkem, naznačuje to minimálně několik studií. Například ta z roku 2018 realizovaná na vzorku 100 žen s anamnézou těchto problémů reportovala, že skupina žen užívajících 200 mg vitaminu E denně měla výrazně nižší výskyt bolestí, resp. bolesti menší intenzity, ve srovnání s kontrolní skupinou. Tento efekt byl výraznější v kombinaci s omega-3-mastnými kyselinami.7 Kromě toho, další studie z roku 2021 naznačila, že z tohoto pohledu je efektivní i kombinace vitamínů E a C

● zlepšuje stav kůže: ne nadarmo je vitamin E součástí mnoha kosmetických přípravků. O jeho kladných účincích na kůži se ví už déle, a to ani neznáme všechny mechanismy, které za nimi stojí. V této souvislosti nadále probíhá poměrně rozsáhlý výzkum8

● podporuje mozkovou činnost: není to tak dávno, co se přišlo na to, že vitamin E jde ruku v ruce s našimi mozkovými funkcemi. Jeho optimální hladiny jsou účinným prostředkem proti kognitivnímu deficitu9, 10  Doporučenou denní dávkou vitamínu E je 12 miligramů (pro muže), resp. 8 miligramů (pro ženy) denně, maximální povolená denní dávka představuje přibližně 500 mg denně.1 V přirozené formě jej najdeme především v obilovinách, rostlinných olejích, ořechách a semínkách, zelené listové zelenině, vajíčkách a rybách. Pokud jej přijímáte výhradně ve stravě, svoji tělu jej dodáváte ve formě alfa a gama-tokoferolu. V případě kosmetických přípravků je spektrum výrazně širší, navíc v kombinaci s tvz. tokotrienoly, které jsou stejně jako tokoferol účinnými antioxidanty. Samozřejmostí je také množství výživových doplňků s obsahem vitamínu E, který je vhodnou alternativou pro každého, kdo se chce ujistit, že má v těle dostatek vitamínu E.

ZDROJE

  1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/#en1
  2. Pizzino G, Irrera N, Cucinotta M, et al. Oxidative Stress: Harms and Benefits for Human Health. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:8416763.
  3. Aghadavod E, Soleimani A, Hamidi G, Keneshlou F, Heidari A, Asemi Z. Effects of High-dose Vitamin E Supplementation on Markers of Cardiometabolic Risk and Oxidative Stress in Patients with Diabetic Nephropathy: a Randomized Double-blinded Controlled Trial. Iran J Kidney Dis. 2018;12(3):156-162.
  4. Emami MR, Safabakhsh M, Alizadeh S, Asbaghi O, Khosroshahi MZ. Effect of vitamin E supplementation on blood pressure: a systematic review and meta-analysis. J Hum Hypertens. 2019;33(7):499-507.
  5. Asbaghi O, Choghakhori R, Abbasnezhad A. Effect of Omega-3 and vitamin E co-supplementation on serum lipids concentrations in overweight patients with metabolic disorders: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Diabetes Metab Syndr. 2019;13(4):2525-2531.
  6. Vadarlis A, Antza C, Bakaloudi DR, et al. Systematic review with meta-analysis: The effect of vitamin E supplementation in adult patients with non-alcoholic fatty liver disease. J Gastroenterol Hepatol. 2021;36(2):311-319.
  7. Sadeghi N, Paknezhad F, Rashidi Nooshabadi M, Kavianpour M, Jafari Rad S, Khadem Haghighian H. Vitamin E and fish oil, separately or in combination, on treatment of primary dysmenorrhea: a double-blind, randomized clinical trial. Gynecol Endocrinol. 2018;34(9):804-808.
  8. Teo CWL, Tay SHY, Tey HL, Ung YW, Yap WN. Vitamin E in Atopic Dermatitis: From Preclinical to Clinical Studies. Dermatology. 2021;237(4):553-564.
  9. Browne D, McGuinness B, Woodside JV, McKay GJ. Vitamin E and Alzheimer's disease: what do we know so far?. Clin Interv Aging. 2019;14:1303-1317.
  10. Lakhan R, Sharma M, Batra K, Beatty FB. The Role of Vitamin E in Slowing Down Mild Cognitive Impairment: A Narrative Review. Healthcare (Basel). 2021;9(11):1573.
Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…