Vitamín K2: účinky, kombinace, dávkování

Vitamín K2: účinky, kombinace, dávkování

Většina z vás pravděpodobně nikdy neslyšela o vitamínu K2. Tento vitamín je v západním způsobu stravování vzácným jevem a také z tohoto důvodu se mu nedostává dostatek potřebné pozornosti. Nicméně, jeho úloha je rozhodně nezanedbatelná, a to v několika aspektech života. V tomto článku si o něm proto řekneme něco více - o jeho účincích, s čím ho lze kombinovat a jak často je vhodné ho užívat.

 

CO JE VITAMÍN K2?

Vitamín K2 je součástí rodiny vitamínů skupiny K, která byla objevena v roce 1929 jako důležitá součást složitého systému srážení krve. Svůj název dostala z pojmenování Koagulationsvitamin, který byl zveřejněn v pilotním vědeckém článku v německém odborném periodiku [1]. Nezávisle na objevu německých výzkumníků si přibližně ve stejném období americký zubař Weston Price všiml, že zdravotní problémy v různých populacích jsou úzce spjaty se složením jejich stravy. Zpozoroval, že v rozvojových zemích je přítomen častější výskyt krvácení z dásní. Tuto skutečnost připisoval absenci neznámé látky, kterou pojmenoval ,,aktivátor X“ - s odstupem času se předpokládá, že šlo o dnes již známý vitamín K2.

 

Známe dvě formy vitamínu K:

  • vitamín K1 (fylochinon) - přítomný v rostlinných zdrojích potravy
  • vitamín K2 (menachinon) - přítomný v živočišných zdrojích potravy; můžeme ho rozdělit do několika podtypů, z nichž jsou nejdůležitější MK-4 a MK-7  [2]

 

Vitamín K hraje důležitou roli ve srážení krve, metabolismu vápníku a správném fungování kardiovaskulárního systému. Někteří vědci předpokládají, že vitamíny K1 a K2 jsou odlišné molekuly s rozdílnými funkcemi, a proto by měly být klasifikovány samostatně. Tuto myšlenku podporuje jedna z provedených studií na zvířatech, která poukázala na to, že vitamín K2 (MK-4) vedl ke snížené kalcifikaci výstelky krevních cév, ve srovnání s vitamínem K1, u kterého tento jev pozorován nebyl. Studie na lidech navíc naznačují, že zatímco vitamín K2 podporuje zdravý stav kostí a srdce, vitamín K1 tyto benefity nemá. Avšak na to, abychom tyto závěry mohli brát vážněji, je potřeba uskutečnit podrobnější výzkumy.

 

ÚČINKY

  • udržuje zdravý stav kostí a zubů - kostní hmota je z převážné části tvořena sloučeninami na bázi vápníku. Zřejmě neexistuje nikdo z nás, komu by nebylo vštěpováno, abychom pili mléko, jedli mléčné výrobky a obecně dbali na příjem vápníku, pokud chceme, aby naše kosti a zuby byly zdravé. Na druhé straně, kolika z nás bylo vštěpováno nezanedbávat příjem vitamínu K2, aby se naše krev srážela správně a naše svaly dostávaly adekvátní nervové podněty? Metabolismus vápníku je klíčový v těchto a mnoha dalších oblastech. Obzvláště u dětí a dospívajících, u lidí po úrazech a u starších osob se zvýšeným rizikem úrazů a jiných zdravotních problémů. Vitamín K2 udržuje metabolismus vápníku, aby všechny uvedené procesy probíhaly podle očekávání. Také pomáhá osteokalcinu (markeru formování kostí) vázat se na vápník a stimuluje růst dentinu, který tvoří značnou část zubů [3, 4]

 

  • podporuje správnou činnost srdce - částečně jsme to naznačili už v předchozím odstavci. Pokud má člověk potíže se srdcem, velmi často je prvotní příčinou špatný stav cév, které podléhají zvýšenému vápenatění (pro srovnání, pro cévy je to podobný proces jako pro železnou trubku proces koroze - usazování rzi). Pravidelný přísun vitamínu K2 chrání cévy před tímto nežádoucím jevem, a tím přispívá k tomu, že si neustále činná pumpa našeho těla může dělat to, co potřebuje [5]

 

  • je prospěšný pro mozkovou činnost - vitamín K2 tvoří více než 98% z celkového množství vitamínu K, který se v mozku nachází [7]

 

ZDROJE

Vzhledem ke skladbě naší potravy je jednodušší si zajistit dostatečný přísun vitamínu K1, ve srovnání s K2 (přibližně desetinásobný obsah). Naše tělo se s touto skutečností vypořádalo po svém - bakterie, které se nacházejí v tlustém střevě, produkují vitamín K2 v esenciálních množstvích. Kromě toho si tělo dokáže přeměnit část zkonzumovaného vitamínu K1 na K2, ale výsledný produkt není tak funkční a účinný jako jeho přímá konzumace. Nic to ale nemění na skutečnosti, že průměrný obyvatel planety přijímá žalostně málo přirozeného vitamínu K2. Mezi nejvýznamnější potravinové zdroje vitamínu K2 patří maso, plnotučné mléčné produkty, vaječné žloutky a fermentované potraviny [8].

 

DOPORUČENÝ PŘÍJEM

Doporučená denní dávka vitamínu K je přibližně 75 μg, ale toto doporučení nerozlišuje separátní příjem vitamínů K1 a K2. Výsledky provedených studií naznačují, že optimální dávkou vitamínu K2 je 150 až 180 μg. Dosáhnout tohoto množství z běžné stravy, jak již vyplývá z předchozího textu, je poměrně náročné. Pro ukázku, pokud byste chtěli toto množství přijmout pouze z běžné stravy, museli byste konzumovat například 300 g vaječných žloutků, případně 100 g fermentovaných sójových bobů denně. Mnohem výhodnější je využívat bohatou dostupnost doplňků výživy, které uvedené množství dodají už v jediné kapsli, ve které se často nachází také vitamín D, protože se ukázalo, že jejich společná konzumace má ve výsledku synergický (posilující) účinek [9]. Podobnou synergii má vitamín K2 i v kombinaci s vitamínem A [10]. Ještě vyšší účinek má příjem (nejen) vitamínu K v lipozomální formě.

 

 

 

ZDROJE

  1. Newman P., Shearer M.J. (1998) Vitamin K Metabolism. In: Quinn P.J., Kagan V.E. (eds) Fat-Soluble Vitamins. Subcellular Biochemistry, vol 30. Springer, Boston, MA.
  2. Schurgers LJ, Teunissen KJ, Hamulyák K, Knapen MH, Vik H, Vermeer C. Vitamin K-containing dietary supplements: comparison of synthetic vitamin K1 and natto-derived menaquinone-7. Blood. 2007;109(8):3279-3283.
  3. Hauschka PV. Osteocalcin: the vitamin K-dependent Ca2+-binding protein of bone matrix. Haemostasis. 1986;16(3-4):258-272.
  4. Thaweboon S, Thaweboon B, Choonharuangdej S, Chunhabundit P, Suppakpatana P. Induction of type I collagen and osteocalcin in human dental pulp cells by retinoic acid. Southeast Asian J Trop Med Public Health. 2005;36(4):1066-1069.
  5. Kramer CK, Zinman B, Gross JL, et al. Coronary artery calcium score prediction of all cause mortality and cardiovascular events in people with type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis. BMJ. 2013;346:f1654.
  6. Vos M, Esposito G, Edirisinghe JN, et al. Vitamin K2 is a mitochondrial electron carrier that rescues pink1 deficiency. Science. 2012;336(6086):1306-1310.
  7. Ferland G. Vitamin K and the nervous system: an overview of its actions. Adv Nutr. 2012;3(2):204-212.
  8. Booth SL. Vitamin K: food composition and dietary intakes. Food Nutr Res. 2012;56:10.3402/fnr.v56i0.5505.
  9. Kidd PM. Vitamins D and K as pleiotropic nutrients: clinical importance to the skeletal and cardiovascular systems and preliminary evidence for synergy. Altern Med Rev. 2010;15(3):199-222.
  10. Oliva A, Della Ragione F, Fratta M, Marrone G, Palumbo R, Zappia V. Effect of retinoic acid on osteocalcin gene expression in human osteoblasts. Biochem Biophys Res Commun. 1993;191(3):908-914.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…