Výživové doplňky jako podpora během psychicky vyčerpávajících dní?

Výživové doplňky jako podpora během psychicky vyčerpávajících dní?

Ti z nás, kteří často psychicky nezvládají všechen ten stres a shon moderní doby (ať už je jeho původ jakýkoliv), často podceňují pozitivní účinek stravy a živin na psychiku jedince. Primární mozkové látky (pokud je jejich hladina nízká!), které jsou podezřelé z toho, že jsou příčinou těchto nepříjemných stavů, se produkují ze živin nacházejících se v potravinách. A to je hlavní důvod, jak mohou i ony přinést příznivé účinky.



Mezi živiny a potraviny, které mohou zmírnit či pomoci překonat tento stav, aniž byste byli obklopeni množstvím vedlejších účinků , patří následující:


L-tryptofan

L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která se nachází ve většině potravin, které obsahují proteiny. Tryptofan je důležitý, protože je prekurzorem pro syntézu vitálních látek jako melatonin, serotonin a vitamín B3 (niacin, který přispívá ke správné funkci psychiky).

Serotonin je mozkový neurotransmiter, jehož pokles odpovídá za ztrátu životního optimismu. L-tryptofan se vlastně přeměňuje v těle na serotonin. Avšak kvůli příliš rychlé konverzi L-tryptofanu na serotonin se může vyskytnout ospalost. I z tohoto důvodu se doporučuje užívat zejména před spánkem.


Vitamín C (kyselina L-askorbová)

Vitamín C, také známý jako kyselina L-askorbová, je ve vodě rozpustný vitamín, který se nachází v mnoha druzích čerstvého ovoce a zeleniny. Z hlediska psychických problémů je vitamín C pro náš organismus nesmírně důležitý, protože je zapojen do přeměny dopaminu na norepinefrin, dva neurotransmitery mozku, jejichž hladina je u lidí s psychickými problémy častokrát příliš nízká.


Vitamín B9 (kyselina listová)

Primárními potravinovými zdroji kyseliny listové jsou různé druhy zeleniny a jater. Kyselina listová je považována za vitamín skupiny B. Doplňková forma je ve skutečnosti snadněji absorbována než přírodní, která se nachází v potravinách.

Kyselina listová hraje důležitou roli při mnoha důležitých funkcích mozku. Patří k nim např. syntéza serotoninu, melatoninu a katecholaminů (epinefrin, norepinefrin, dopamin).




Další vitamíny B-komplexu

Vitamín B12 (kyanokobalamin) přispívá k normální psychice a ke správné látkové přeměně homocysteinu.

Ti, kteří jsou nejvíce náchylní na nedostatek vitamínu B12 jsou vegani, protože B12 se nachází pouze v potravinách s obsahem živočišných bílkovin.

Pokud ale patříte k aktivním sportovcům s nastavenou vysokoproteinovou dietou, je pro Vás pravděpodobnost nedostatku tohoto vitamínu na kilometry vzdálená.

Ke správné funkci psychiky stejně přispívá Vitamín B2 (riboflavin) a Vitamín B3 (niacin).

Vitamín B6 (pyridoxin) mimo jiné přispívá ke správné látkové přeměně aminokyseliny homocysteinu.


Vitamín E

Zatímco vitamín C je hlavním antioxidantem rozpustným ve vodě, vitamín E je hlavní antioxidant rozpustný v tucích, který se koncentruje v buněčné membráně a přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Hlavním zdrojem jsou rostlinné oleje, mandle a slunečnicová semena.


Zinek

Stopový minerál zinek je široce rozšířen v centrálním nervovém systému a v mozku.

Prostřednictvím své antioxidační aktivity snižuje oxidační stres v mozku a hraje důležitou roli v procesu dělení buněk.

Zatímco optimální hladiny zinku jsou pro náš mozek prospěšné, příliš mnoho tohoto minerálu může být naopak zdraví škodlivé.


Selen

I když je to poměrně kontroverzní stopový minerál, jedna věc je však jistá - selen je silným antioxidantem a je nezbytný v lidské výživě.

Selen kromě ochrany buněk před oxidačním poškozením přispívá ke správné funkci štítné žlázy, která jak je dobře známo, odpovídá za správnou funkci životně důležitých orgánů a umí ovlivnit i naši náladu.

Selen se přirozeně vyskytuje v mase, vejcích a pšenici. Brazilské ořechy jsou obzvláště bohatým zdrojem přírodního selenu.


Co z jídelníčku vyloučit a co naopak zařadit?

Vyhnete se: trans-tukům (ztužené tuky, margaríny, instantní polévky, sušené polotovary určené k přípravě různých pokrmů, mražené polotovary, vysokému příjmu rafinovaných cukrů, smaženým potravinám a rafinovaným zrnům (např. různé druhy cereálních tyčinek s polevou)).

Vaše strava by naopak měla obsahovat více potravin jako jsou: kakao, káva, česnek, granátové jablko, cibule, rozmarýn, oregano a u sportovců obzvláště vyhledávaný syrovátkový protein, kvůli svému bohatému obsahu aminokyselin a rychlé absorpci.

Právě publikovaná studie z Velké Británie zjistila, že konzumace alespoň 5 dávek ovoce a zeleniny denně zlepšuje náladu a zmírňuje pocity deprese.


STUDII SI MŮŽETE ZDARMA PŘEČÍST ZDE:

http://bmjopen.bmj.com/content/4/9/e005878.abstract?sid=b582ac0b-c4f3-4932-b6a1-bd121bc7797b


Nezapomínejte na to, že chronický stres vede k poruchám soustředění, paměti a depresivním stavům. Proto je potřeba vyhnout se mu co možná nejefektivnějším způsobem.


Autor článku: Vladimír Roško - Kult tela z môjho pohľadu

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…