Wim Hof

Wim Hof

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací ve světě se čím dál více klade důraz na téma imunity a způsobů, jak si ji můžeme posílit. Samozřejmostí je propagace zdravého životního stylu, který s ní svým způsobem velmi úzce souvisí. A tak se stalo, že zatímco v první vlně bylo trendem číslo jedna kváskování, dnes je novým kváskováním otužování. V naší krátké sérii tří článků si postupně rozebereme vše podstatné, co se sebou otužování přináší. V druhé části série se budeme věnovat osobnosti Wimovi Hofovi.

KDO JE WIM HOF?

Wim Hof (*20. dubna 1959), také známý jako Ledový muž (The Iceman), je holandský extrémní sportovec známý pro svou odolnost vůči silnému chladu. V této oblasti je také držitelem několika rekordů (včetně Guinnessovo), ale celosvětové slávy dosáhl zejména díky metodě nesoucí jeho jméno, jakési kombinaci dechových cvičení a meditace, kterou si podrobněji rozebereme již zanedlouho v námi připravovaném článku. Hof se narodil ve městě Sittard jako jedno z devíti dětí. On sám je otcem šesti potomků - čtyř s manželkou, která spáchala sebevraždu ještě v roce 1995 a dalších dvou, které má se svou aktuální přítelkyní. Právě ztráta jeho manželky a smutek s ní spojený byl podle Hofových slov vedoucím impulsem k tomu, že se postupně takříkajíc sblížil s chladem a vyvinul svou vlastní techniku odolnosti vůči němu.

 

REKORDY A ÚSPĚCHY

 

  • 2000: Guinessův rekord za nejdelší souvislé plavání pod ledem. Psal se 16. březen 2000, kdy v jezeře nedaleko od finské obce Pello se Wim Hof pod dohledem televizních kamer rozhodl plout pod jeho zmrzlou hladinou. Konečný výsledek 57,5 metru zní fenomenálně už sám o sobě, avšak v souvislosti s tím mu den předem během testování tratě zmrzly oční rohovky natolik, že dočasně oslepl a musel být zachráněn potápěči. Tento rekord se podařilo překonat o 13 letech později dánskému freediverovi Stigovi Severinsenovi (76,2 metru).
  • 2007: světový rekord v nejrychlejším půlmaratónu naboso v ledu a sněhu. Výsledný čas 2:16:34 mu jistě závidí i mnozí amatérští běžci za standardních podmínek.
  • 16 světových rekordů v nepřetržitém přímém celotělovém kontaktu s ledem. V letech 2009 až 2013 se postupně vypracoval na čas 01:53:02. Jeho výsledky byly překonány pouze dvakrát: v roce 2014 Číňanem Songhao Jinem (01:53:10) a 2019 Rakušanem Josefem Köberlem (02:08:47).
  • 2009: Kilimandžáro pouze v šortkách a botách. Vrcholu hory se mu v této ,,výbavě“ podařilo dosáhnout za dva dny. Už dva roky předtím se přitom pokusil stejným způsobem dosáhnout vrcholu Mount Everestu, ale ve výši 7 200 metrů musel svůj pokus ukončit pro přetrvávající zranění chodidla.
  • 2016: Maratón v Namibijské pouštibez jediné kapky vody. Další komentář není potřeba.

 

WIM HOFOVA METODA

Metoda sestává ze tří pilířů: terapie chladem, dýchání a meditace. Obsahuje prvky tibetských meditačních technik Tummo a Pranayama. Samotná metoda má několik variací, tu původní tvoří tři fáze opakované ve třech po sobě následujících cyklech:

 

  1. Řízená hyperventilace. Maximální nádech následovaný přirozeným výdechem - celkem 30krát.
  2. Maximální výdech. Nádech do maximální možné míry, následuje co nejsilnější výdech, následně je ještě potřeba zadržení dechu tak, jak je to jen možné.
  3. Maximální nádech. Tělo si po ukončení druhého kroku bude přirozeně vyžadovat nádech. Ten by měl být co nejsilnější, následovaný 15 až 20-sekundovým zadržením dechu a následným klidným výdechem.

CO NA TO ŘÍKÁ VĚDA?

Princip Wim Hofovy metody spočívá v tom, že hyperventilace, tedy zvýšené dýchání, dokáže dočasně oslabit reakci těla na nízkou teplotu (zvýšení tepové frekvence, uvolňování adrenalinu do krve). Wim Hof ve svých tvrzeních zašel ještě dál, když se nechal slyšet, že metoda může sloužit také k léčbě nádorových či autoimunitních onemocnění. Zde je ale potřeba zdůraznit, že žádná studie tyto závěry nepotvrdila.

 

Na druhé straně, vědci z Radbound univerzitního medicínského centra v nizozemském Nijmegenu zkoumali vzorky krve Hofa před a po jeho dechovém cvičení, za kterým následovala 80-minutová koupel v ledové vodě. Zjistili, že proteiny, které se v těle za těchto podmínek standardně uvolňují do krve, u něj byly sníženy. Navíc poté, co mu do krve vpíchli endotoxin, který by měl vyvolat velmi časnou a silnou imunitní odpověď v podobě příznaků podobných chřipce (horečka, bolesti hlavy), se u Hofa nijak neprojevil. To, jaký mechanismus za tím stojí, se zatím objasnit nepodařilo.

 

KONTROVERZE

Prvním problémem je fakt, že mnoho potenciálních následovníků Ledového muže ve snaze napodobit jeho kroky si buď vážně poškodili zdraví, nebo rovnou zemřeli. V letech 2015 a 2016 celkově čtyři. Dále kritici Hofa poukazují na to, že jeho tvrzení dávají lidem falešnou naději vyléčení ze závažných zdravotních potíží, nemluvě o jejich nekritickém a ničím neopodstatněném šíření do médií. Wouter van Marken Lichtenbelt, jeden z vědců, kteří metodu studují, se o Hofovo slovníku vyjádřil jako o ,,galimatyáši“.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…