Zaměřeno na superpotraviny: Včelí pyl a jeho účinky

Zaměřeno na superpotraviny: Včelí pyl a jeho účinky

Včelí pyl je superpotravinou, která má nekonečně mnoho pozitivních účinků na tělo a zdraví člověka. V článku se na tento produkt podíváme přes fitness optiku a řekneme si, proč byste ho měli zařadit do své stravy, pokud chcete být zdraví a cvičit během celého roku. 

 

CO JE VČELÍ PYL?

Včelí pyl představuje žlutá, medem vonící zrna vyšších rostlin, která jsou sbírána, zpracována a uložena včelami do buněk plástů určených na výživu včelstva. Tvar, barva, velikost a hmotnost jednotlivých zrnek závisí na tom, ze které rostliny pocházejí. Zrnka mohou být kulatá, kuželovitá, zvonkovitá, jehlancovitá, jejich barva se pohybuje na škále od žluté přes oranžovou, zelenou až po černou. Jsou určena jak k přímé konzumaci, tak i k lokální aplikaci na pokožku, zejména v souvislosti se zmírněním projevů ekzému.

 

JAKÉ LÁTKY VČELÍ PYL OBSAHUJE?

  • vitamíny, minerály a stopové prvky: jedná se především o vitamíny B-komplexu a vitamín C, v menším množství i A, D a E. V pylu také najdeme poměrně vysoký obsah proteinů, esenciálních aminokyselin, vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku, železa, manganu či selenu  
  • sacharidy: glukóza, fruktóza, škrob, dextrin a mnohé jiné
  • tuky: především esenciální mastné kyseliny (linolová, linolenová, arachidonová)
  • enzymy
  • aminokyseliny: všech 20 proteinogenních aminokyselin

 

JAKÉ VÝHODY S SEBOU VČELÍ PYL NABÍZÍ?

Oblast benefitů vyplývajících z konzumace včelího pylu je velmi často zdrojem mnoha dezinformací a nepřesností. Jinak řečeno, mnoho deklarovaných účinků nebylo relevantními vědeckými studiemi potvrzeno a najít v záplavě balastu to, co je skutečně pravda, bývá někdy složité. Proto věříme, že vám následující text bude více než nápomocný:

 

  • bohatý obsah vitamínů, minerálů a stopových prvků
  • antialergické a antioxidační účinky [1, 2]
  • lepší výdrž, větší energie, vyšší výkon: vysvětlení je ukryto v bohatém obsahu vitamínů skupiny B
  • redukce tělesné hmotnosti: pravidelná konzumace včelího pylu snižuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus, za to vděčí obsahu fenylalaninu [3]
  • podpora imunity: bohatý obsah vitamínů, minerálů a antioxidantů dělá ze včelího pylu skvělý prostředek v boji za zachování dobrého zdraví
  • protistresové účinky: tento účinek nemůže nikoho překvapit, vzhledem k vysokému obsahu vitamínů skupiny B a hořčíku, které včelí pyl obsahuje
  • podpora trávení: vzhledem k vysokému obsahu a širokému spektru nejrůznějších enzymů napomáhá včelí pyl správnému fungování trávicího systému


KONZUMACE

Doporučená dávka se pohybuje v rozmezí 1 - 2 čajových lžiček denně. Včelí pyl se hodí jako vynikající přísada do nejrůznějších acai bowls, smoothies, jogurtů, vloček či salátů. Samozřejmě jsou na trhu dostupné i v podobě výživových doplňků - prášků, tablet či tekutin. Obezřetné by měly být těhotné a kojící ženy - odborná veřejnost v tomto případě nedoporučuje jeho konzumaci, vzhledem k dehydratačnímu efektu a možné příměsi neznámých látek v souvislosti s činností včel.

 

 

ZDROJE

  1. Ishikawa Y, Tokura T, Nakano N, et al. Inhibitory effect of honeybee-collected pollen on mast cell degranulation in vivo and in vitro. J Med Food. 2008;11(1):14-20.
  2. Pascoal A, Rodrigues S, Teixeira A, Feás X, Estevinho LM. Biological activities of commercial bee pollens: antimicrobial, antimutagenic, antioxidant and anti-inflammatory. Food Chem Toxicol. 2014;63:233-239.
  3. Salles J, Cardinault N, Patrac V, et al. Bee pollen improves muscle protein and energy metabolism in malnourished old rats through interfering with the Mtor signaling pathway and mitochondrial activity. Nutrients. 2014;6(12):5500-5516.
  4. Rzepecka-Stojko A, Stojko J, Jasik K, Buszman E. Anti-Atherogenic Activity of Polyphenol-Rich Extract from Bee Pollen. Nutrients. 2017;9(12):1369.
  5. Rzepecka-Stojko A, Kabała-Dzik A, Kubina R, et al. Protective Effect of Polyphenol-Rich Extract from Bee Pollen in a High-Fat Diet. Molecules. 2018;23(4):805.
  6. Calderón-Montaño JM, Burgos-Morón E, Pérez-Guerrero C, López-Lázaro M. A review on the dietary flavonoid kaempferol. Mini Rev Med Chem. 2011;11(4):298-344.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…