Zaměřme se na peptidy: Jak pomáhají při budování svalstva?

Zaměřme se na peptidy: Jak pomáhají při budování svalstva?

Problematika peptidů se v souvislosti se zdravým životním stylem moc nepropaguje, a to i přesto, že pro správné fungování lidského těla představují velmi důležité a svým způsobem i velmi komplexní strukturní elementy. Zjednodušeně řečeno jde o jakési ,,minibílkoviny“, které obsahují několik aminokyselin v jednom souvislém úseku. Snadno se vstřebávají a mají skutečně všestranné využití.

 

Zřejmě na těchto stránkách není nikdo, kdo by nevěděl, co jsou to bílkoviny. Jedny ze tří základních makroživin (společně se sacharidy a tuky), které jsou tvořeny dvaceti aminokyselinami, které se nacházejí v tzv. aminokyselinovém řetězci v různých poměrech a kombinacích. Než se z aminokyselin stane bílkovina (protein), dochází k tvorbě určitého mezičlánku, který ale v mnoha případech funguje i jako samostatná jednotka. Jde o tzv. peptid, který se od proteinu liší především množstvím aminokyselin zahrnutých v jeho řetězci. Zatímco peptid tvoří maximálně 50 aminokyselin, pro protein je tato hranice minimální hodnotou.

Tím, že jsou peptidy tvořeny menším počtem aminokyselin než proteiny, jsou jednodušeji vstřebatelné a své uplatnění nacházejí v různých odvětvích průmyslu - farmaceutickém, kosmetickém a samozřejmě potravinářském. S peptidy se setkáváme na denní bázi, ačkoliv si to pravděpodobně ani neuvědomujeme. Kromě toho, že představují složku drtivé většiny potravin, jsou pro své účinky vítanou součástí zdravotních či kosmetických produktů. Bohužel, vzhledem ke skutečnosti, že na trhu je dnes dostupné velké množství různých peptidů, a to včetně těch, které se aplikují nitrožilně pomocí stříkaček (stejně jako hormony používané v kulturistice), dopadl na ně, a to zejména v uplynulém období, stín dopingu, resp. pověst zakázané látky, a to je škoda. Jako příznivci skutečně zdravého životního stylu se v tomto článku takovým druhům peptidů zdaleka vyhneme. 

Peptidy najdeme všude tam, kde nacházíme i bílkoviny. Protože se každá bílkovina před tím, než se vstřebá do těla, musí zpracovat prostřednictvím enzymů, které ji postupně rozloží právě na peptidy, a následně na jednotlivé aminokyseliny. Za nejlepší přirozené zdroje peptidů můžeme považovat vejce, mléko, maso, ryby, luštěniny a celozrnné výrobky. Mezi dvě nejvýznamnější skupiny peptidů patří kolagenové a kreatinové.

 

KOLAGENOVÉ PEPTIDY - PRO DLOUHOVĚKOST A KRÁSU

Kolagen je protein, který tvoří naši pokožku, vlasy, nehty a pojivové tkáně (vaziva, chrupavky, kosti). Lidské tělo tvoří kolagen nepřetržitě během celého života, avšak s přibývajícím věkem se jeho produkce postupně zpomaluje, a proto dochází (nejen) k viditelnému stárnutí, které se projevuje na stavu pokožky či jednotlivých kloubech [1]. Kolagen je tvořen třemi aminokyselinami - glycinem, prolinem a hydroxyprolinem. Ty se ve stravě vyskytují poměrně střídmě - za jejich relativně kvalitní zdroj se považují kuřecí prsa a hovězí steak, ale z tohoto pohledu se nejlepším řešením jeví suplementace kolagenu prostřednictvím kvalitních výživových doplňků, které poskytují tělu dostatek materiálu pro novotvorbu vlastního kolagenu, který udržuje pokožku hladkou a s mladistvým vzhledem, nemluvě o zachování dostatečné flexibility jednotlivých kloubů [2-4].

KREATINOVÉ PEPTIDY - PRO SÍLU A SVALOVÝ RŮST

Kreatin je bezpochyby jedním z nejosvědčenějších, nejprozkoumanějších a nejpopulárnějších suplementů na celém světě, a to zřejmě proto, že na rozdíl od jiných mnohých pseudoproduktů, které jsou spíše placebem než účinnými látkami, opravdu funguje - zvětšuje svalovou sílu a podporuje růst svalové tkáně. Pokud pravidelně cvičíte, jistě jste si všimli, že po docvičení těžké série trvá nějaký čas (minimálně 8 - 10 sekund), než jste schopni znovu pokračovat v dalším cvičení. Vaše svaly jsou v tom momentě v anaerobní fázi, protože spotřebovaly veškerý energetický substrát (adenosintrifosfát, ATP) a musí počkat na jeho nový příděl.

Kreatin slouží k tomu, aby tuto fázi urychlil a poskytl svalům co největší příval nového ATP, a to za co nejkratší čas [5]. Kromě toho Vám pomůže v závěrečných opakováních v rámci série dosáhnout většího výkonu, ačkoliv máte pocit, že už skutečně nemůžete. Kreatin také zvyšuje tvorbu bílkovin, které tvoří přibližně 15 procent svalové hmoty. Aby toho nebylo málo, má pozitivní nootropický efekt - zlepšuje paměť a snižuje psychickou únavu [6]. V případě každého seriózního trénujícího sportovce, bez ohledu na druh vykonávané fyzické aktivity, by kreatin měl tvořit základní součást portfolia pravidelně užívaných výživových doplňků.

 

ZDROJE

  1. Varani, James et al. “Decreased collagen production in chronologically aged skin: roles of age-dependent alteration in fibroblast function and defective mechanical stimulation.” The American journal of pathology vol. 168,6 (2006): 1861-8. doi:10.2353/ajpath.2006.051302
  2. Czajka, Anna et al. “Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing.” Nutrition research (New York, N.Y.) vol. 57 (2018): 97-108. doi:10.1016/j.nutres.2018.06.001
  3. Kim, Do-Un et al. “Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study.” Nutrientsvol. 10,7 826. 26 Jun. 2018, doi:10.3390/nu10070826
  4. Song, Hongdong et al. “Effect of Orally Administered Collagen Peptides from Bovine Bone on Skin Aging in Chronologically Aged Mice.” Nutrients vol. 9,11 1209. 3 Nov. 2017, doi:10.3390/nu9111209
  5. Persky, A M, and G A Brazeau. “Clinical pharmacology of the dietary supplement creatine monohydrate.” Pharmacological reviews vol. 53,2 (2001): 161-76.
  6. Rae, Caroline et al. “Oral creatine monohydrate supplementation improves brain performance: a double-blind, placebo-controlled, cross-over trial.” Proceedings. Biological sciences vol. 270,1529 (2003): 2147-50. doi:10.1098/rspb.2003.2492