Zázrak jménem aloe vera: 7 účinků, které ocení váš organismus

Zázrak jménem aloe vera: 7 účinků, které ocení váš organismus

Výtěžky z aloe vera si postupem času našly své místo v mnoha odvětvích kosmetického, farmaceutického a potravinářského průmyslu. Dalo by se s klidným svědomím konstatovat, že zejména v prvním jmenovaném je obsah aloe vera synonymem pro kvalitní produkt. Přitom tato rostlina je stará jako lidstvo samo – své by o tom věděli vyprávět už ve starověké Číně, kde se stala nedílnou součástí její tradiční medicíny. Jaké příznivé účinky má na lidský organismus, pro koho je vhodná a kdo by se jí měl naopak vyhnout? Dozvíte se v následujícím textu.

CO JE ALOE VERA?

Rostlina Aloa pravá, kterou známe spíše pod jejím latinským názvem Aloe vera, je známá svým obsahem mnoha látek prospěšných pro lidský organismus, zejména vitamínů, minerálů a aminokyselin. Právě díky těmto a mnoha jiným látkám je tato rostlina součástí mnoha oblíbených potravinových doplňků a nápojů. Ve výtažku z Aloe vera se nachází několik skupin vitamínů. Jedná se například o různé vitamíny skupiny B, vitamín C či vitamín E, které napomáhají správnému fungování metabolismu, snižují pocit únavy, pomáhají udržovat správné fungování mozku a působí jako antioxidanty.

Aloe vera obsahuje minerály jako vápník, hořčík, draslík či selen. Ty napomáhají zachování správné stavby a funkce zubů a kostí, odstraňují pocit únavy a malátnosti a podporují správné fungování nervového a imunitního systému. Obsažené minerály navíc podporují fungování svalů a údržbu vlasů a nehtů. Aloe vera obsahuje téměř všechny aminokyseliny důležité pro správné fungování organismu. Rostlina je zdrojem většiny esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže samy vyprodukovat a musí být přijímány v potravě. Aloe vera je zdrojem mnoha různorodých látek s pozitivním vlivem na organismus, díky čemuž se jedná o skvělý výživový doplněk vhodný pro každého. Účinné látky napomáhají fungování organismu jako celku, jakož i jeho jednotlivých částí, z nichž každá využije to, co potřebuje a co jí chybí. Jakých 7 nejdůležitějších benefitů tato rostlina tělu poskytuje?


PŘISPÍVÁ KE ZDRAVÉMU STAVU KŮŽE

Mnoho studií prokázalo význam v lokální aplikaci aloe vera na místa kůže, která jsou postižena některým z patologických stavů. V jedné ze studií prokázaly, že extrakt z rostliny poskytoval rychlou úlevu od příznaků jako svědění či pálení pokožky a současně přispěl k její rychlé regeneraci v porovnání s kontrolní skupinou.V následujících letech dosahovalo aloe vera vynikajících výsledků i pokud šlo o jeho antifungální a antimikrobiální účinky.2, 3

HYDRATUJE VLASY A POKOŽKU HLAVY

Díky vitamínům a minerálům, které obsahuje, je aloe vera skvělým prostředkem pro výživu a hydrataci vlasů a pokožky hlavy. Díky již zmiňovaným antifungálním a antimikrobiálním účinkům pomáhá i při péči o lupy – napomáhá odstranění odumřelých buněk z povrchu hlavy a podporuje regeneraci kožní tkáně v okolí vlasových folikulů. Přidání aloe vera do běžně dostupných šamponů a kondicionérů snižuje pravděpodobnost nežádoucích reakcí způsobených chemikáliemi v nich obsažených.

PODPORUJE TRÁVENÍ

Šťáva z aloe vera napomáhá přirozenému trávení tím, že normalizuje pH v trávicím traktu, snižuje tvorbu kvasinek, podporuje činnost zdravých bakterií a reguluje činnost střev. U osob trpících dráždivým střevem konzumace 30 mililitrů šťávy z aloe vera dvakrát denně snížila pocit diskomfortu, přičemž konzistence stolice, nutkání na potřebu a její frekvence zůstaly stejné.4 Aloe vera má i přirozený projímavý účinek, což ocení zejména osoby s obtížným nebo méně náročným .

POSILŇUJE IMUNITNÍ SYSTÉM

Enzymy přítomné v aloe vera (především bradykináza) napomáhají rozkladu bílkovin na jednotlivé aminokyseliny, které mohou naše buňky využívat pro své správné fungování. Navíc zinek, která je další důležitou složkou této prospěšné rostliny, z ní činí skvělý prostředek na ochranu buněčných membrán, a také strukturální složku pro hormonální a proteinové receptory.

JE DŮLEŽITÝM ANTIOXIDANTEM

Aloe vera obsahuje široké spektrum vitamínů a minerálů, které přispívají (nejen) k boji proti volným radikálům. Například vitamin A podporuje zrak, vitamin C je proimunitní bomba, vitamin E přispívá k pomalejšímu buněčnému stárnutí. Již zmiňovaný enzym bradykináza je další důležitou složkou, u které žádný volný radikál nemá šanci.

POMÁHÁ UDRŽOVAT VYROVNANÉ HLADINY KREVNÍHO CUKRU A CHOLESTEROLU

Některé studie provedené na lidech a zvířatech naznačují, že aloe vera přispívá ke zmírnění chronicky zvýšených hladin krevního cukru a narušeného lipidového profilu, které vytvářejí podhoubí pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.

UDRŽUJE ZDRAVÉ ZUBY

Studie provedená na 300 zdravých dobrovolníků prokázala, že účastníci výzkumu, kteří konzumovali stoprocentní šťávu z aloe vera, měli po čtyřech dnech nižší množství plaku než kontrolní skupina používající standardní zubní pastu s obsahem chlorhexidinu.5


DÁVKOVÁNÍ A ZPŮSOB POUŽÍVÁNÍ

V současnosti nejsou stanoveny žádné doporučené denní dávky pro používání aloe vera. V případě kosmetických produktů se jeho koncentrace pohybují od 0.5 až do 99%. Není známo, že by nižší dávky byly méně efektivní než ty vysoké. Orální formy jsou dostupné ve formě kapslí, prášků i šťáv (džusů). Obsah aloe v těchto produktech je od 100 až do 10 000 miligramů (většina studií doporučuje dávku 500 miligramů) denně. Je jen na vás, v jaké formě se rozhodnete aloe využívat. Ve všech případech však platí, abyste se řídili pokyny výrobce na obalu.

ZDROJE

  1. Collins CE, Collins C. Roentgen dermatitis treated with fresh whole leaf of aloe vera. Am J Roentgenol. 1935;33(1):396-397.

  2. Mendy TK, Misran A, et al. Antifungal properties of Aloe vera through in vitro and in vivo screening against postharvest pathogens of papaya fruit.  Sci Hortic. 2019;257(2):1-7.

  3. Athiban PP, Borthakur BJ, Ganesan S, Swathika B. Evaluation of antimicrobial efficacy of Aloe vera and its effectiveness in decontaminating gutta percha cones. J Conserv Dent. 2012;15(3):246-248.

  4. Khedmat H, Karbasi A, Amini M, Aghaei A, Taheri S. Aloe vera in treatment of refractory irritable bowel syndrome: Trial on Iranian patients. J Res Med Sci. 2013;18(8):732.

  5. Gupta RK, Gupta D, Bhaskar DJ, Yadav A, Obaid K, Mishra S. Preliminary antiplaque efficacy of aloe vera mouthwash on 4 day plaque re-growth model: randomized control trial. Ethiop J Health Sci. 2014;24(2):139-144.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…