Zapomeňte na jarní únavuPřidáno: 06.04.2017

Zimní období je úspěšně za námi, ale někteří z nás nyní musí čelit obávané jarní únavě. Venku je krásné, slunečné počasí a místo toho, aby vás slunce vytáhlo za práh dveří, vy usínáte dokonce i na židli, musíte číst tytéž stránky 2x, nedokážete si spoustu zapamatovat - jednoduše jste unavení, i když nemáte důvod.

Co se to děje?

Jarní únava není způsobena viry, ani bakteriemi - není nemocí, ale určitým stavem mysli. Ale jakým?
Každá myšlenka, každá vzpomínka, každá emoce, dokonce vůle pohybovat svaly je způsobena uvolněním neurotransmiterů v mozku. Jde o přírodní látky produkované neurony v mozku. Neurotransmitery přenášejí informace z jednoho neuronu do druhého (proto se jim také říká neurotransmitery).

Noradrenalin (neurotransmiter) hraje důležitou roli v mozkových procesech, včetně mentální energie, bdělosti, pozornosti,...
Pokaždé, když vyjdeme z
e dveří do chladného, mrazivého počasí, se noradrenalin probudí. Jak zima skončí, dny jsou teplejší, jasnější a delší. Což je sice příznivé, ale takové oteplení z části podporuje ospalost, protože inhibuje uvolňování noradrenalinu.

Jak zmírnit symptomy jarní únavy?

Na to, abyste jí alespoň z části předešli, je třeba mozek nutričně vyživit tak, aby byl schopen produkovat neurotransmitery (jako je i zmíněný noradrenalin) potřebné pro správnou funkci organismu.
Základní živinou je esenciální aminokyselina L-fenylalanin v kombinaci s vitamínem B6 (potřebný pro přeměnu tryptofanu na serotonin), vitamínem C a kyselinou listovou.

L-fenylalanin

Fenylalanin se vyskytuje vd 3 formách: L-fenylalanin, D-fenylalanin a DL-fenylalanin.
L-fenylalanin je přirozená forma aminokyseliny, D-fenylalanin se připravuje v laboratoři a DL-fenylalanin obsahuje oba zmíněné typy.

Po požití se L-fenylalanin přeměňuje na L-tyrosin, neesenciální aminokyselinu potřebnou pro správnou produkci hormonů štítné žlázy a bílkovin, včetně neurotransmiterů dopaminu a adrenalinu.


I přesto, že tato aminokyselina je důležitá, její množství v těle musí být pod kontrolou.
Vysoká úroveň může způsobit neurologické problémy a malé množství zas může snížit produkci proteinů. Fenylalanin má tendenci kolísat a v takovém případě enzym fenylalaninhydroxyláza ovládá jeho úroveň.

Někteří lidé však tento enzym nemají a nedokážou tak tuto hladinu kontrolovat. Musí neustále sledovat příjem bílkovin a vyhýbat se výrobkům s obsahem aspartamu. Pro takové lidi (tzv. fenylketonuriky) je užívání této aminokyseliny nepřípustné!

Vždy se snažte tuto aminokyselinu užívat ráno, aby nedošlo k narušení spánkového cyklu. Stejně jako jiné aminokyseliny i tuto je vhodné užívat na lačný žaludek a odděleně od jiných doplňků s obsahem bílkovin.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2014 - 2019 © Na Maximum