Nejefektivnější spalovače cholesterolu: znáte je?

Nejefektivnější spalovače cholesterolu: znáte je?

Slyšeli jste už někdy o spalovačích cholesterolu? Pokud byste podle názvu očekávali, že jejich konzumací dochází k zázračnému roztání cholesterolu podobně jako zmrzliny v horkém letním počasí či sněhu pod tíhou slunečních paprsků, jste na omylu. Jde „pouze“ o doplňky stravy, které vám mohou pomoci v dosažení vysněného cíle, ale nikdy nenahradí správnou výživu a dostatek pohybu. Nicméně, jako součást komplexního celku se při správném používání určitě hodí. V tomto článku si proto o nich povíme něco více. Pojďme na to!

Cholesterol je látka na bázi tuku nezbytná pro správné fungování organismu. Je složkou prakticky každé buňky lidského těla. Normální hladina celkového cholesterolu v krvi by se měla pohybovat na úrovni do 5,0 mmol/l. Vyšší hodnoty zvyšují riziko výskytu problémů s kardiovaskulárním systémem. Mohou být podmíněny geneticky nebo nesprávným stravováním. V případě nadměrné konzumace potravin s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin se cholesterol usazuje na stěnách tepen a snižuje jejich průchodnost. Maximální doporučená denní dávka představuje přibližně 300 mg.1

Celkový cholesterol můžeme rozdělit následovně:

 • LDL („špatný“) cholesterol - transportuje tukové částice k buňkám, proto je zodpovědný za případný rozvoj cévní neprůchodnosti. K jeho zvyšování přispívá kromě zvýšeného příjmu nasycených tuků v potravě i nedostatečný pohyb, přibývání na váze a kouření. Jeho hladina by neměla přesáhnout 3 mmol/l

 • HDL („dobrý“) cholesterol - transportuje tukové částice z buněk do jater, kde se dále zpracovává. Plní tedy roli jakéhosi „vychytávače“ špatného cholesterolu. Jeho hladinu lze zvýšit mj. i pravidelnou fyzickou aktivitou. Jeho hladina by měla být vyšší než 1 mmol/l

Spalovače cholesterolu představují v plánu hubnutí a dosahování vysněné postavy jedinečný kousek mozaiky, která ale sama o sobě nedává žádný smysl. Na jedné straně podporují ztrátu hmotnosti, na straně druhé však nenahradí zdravou stravu, v případě hubnutí menší přísun kalorií v porovnání s jejich výdejem, ani pravidelně vykonávanou fyzickou aktivitu. V odborné literatuře je spalovač cholesterolu definován jako doplněk stravy zvyšující metabolismus cholesterolu, resp. tuků a/nebo energetický výdej zlepšující absorpci tuků, zvyšující redukci tělesné hmotnosti, oxidaci tuků během cvičení a dlouhodobou adaptaci těla na tukový metabolismus. 2

Některé z klíčových ingrediencí obsažených ve spalovačích jsou nadesignovány tak, aby stimulovaly hormonální reakce v lidském těle, a tím začaly rozkládat a spotřebovávat tuk jako pomyslné palivo, jako hlavní zdroj energie. Ve většině těchto suplementů je jejich hlavní součástí kofein, který napomáhá ztrácet hmotnost zvýšením metabolismu a napomáháním tělu používat tuk jako palivo. Pokud bychom se na tuto problematiku podívali z pohledu molekulárních procesů, kofein zvyšuje rozklad mastných kyselin v tukové tkáni. Ty následně putují do krevního oběhu a jsou naším tělem přeměňovány na velmi účinný zdroj energie.

Někteří lidé si myslí, že konzumací spalovačů budou schopni snížit hladinu krevního cholesterolu a zhubnout velké množství tuku za krátkou dobu. Bohužel, takhle to rozhodně nefunguje. Z tohoto místa si dovolujeme apelovat na všechny - nastavte si realistické cíle a neočekávejte velké výsledky za příliš krátkou dobu. Zdravé je hubnutí přibližně 0,5 až 1 kilogramu týdně, přičemž toto rozpětí je velmi individuální. Zpočátku je ztráta tuku poměrně jednoduchá a rychlá, podobně jako nabírání svalové hmoty u začátečníků (v angličtině známé také jako „gains“). Mimochodem, při rychlé a neregulované ztrátě tělesné hmotnosti dochází ke ztrátě nejen tuku, ale také čisté svalové hmoty. A zřejmě nikdo z vás nechce vypadat jako věšák na šaty. Proto si nestanovujte denní ani týdenní, ale měsíční, a především realistické cíle. Udržíte si tím nejen motivaci, ale hlavně zdravý pohled na celý proces.

V souvislosti s užíváním spalovačů cholesterolu doporučujeme dodržovat několik jednoduchých zásad:

 1. CYKLUJTE - ani ten nejlepší spalovač vám neposkytne doživotní účinek. Jedná se o doplňky určené ke krátkodobému, rozhodně ne chronickému používání, maximálně po dobu 4 - 6 týdnů, po které je nutná minimálně stejně (ideálně alespoň dvojnásobně) dlouhá přestávka.
 2. ZAČNĚTE V MALÉM - neexistuje přímá úměra mezi množstvím užívaného doplňku a ztrátou tělesného tuku. Stejně jako u ostatních suplementů, i zde platí, že byste se měli řídit doporučeními uvedenými na jednotlivých produktech.
 3. PRIORITOU SVALY, NE TUK - nezapomínejte na to, že spolu s výživou a případnými doplňky jsou svaly prostředkem, který pomáhá spalovat tuk. Ztráta tělesné hmotnosti by proto nikdy neměla být na úkor čisté svalové hmoty. Pokud si v tomto procesu nejste jisti, je určitě na místě obrátit se na zkušeného trenéra nebo výživového poradce.
 4. POZOR NA NADBYTEK STIMULANTŮ - jak jsme již v tomto článku jednou zmiňovali, hlavní složkou většiny spalovačů je kofein, který má mimo jiné i výrazný povzbuzující účinek. Pokud si svůj den neumíte představit bez ranní kávy, případně bez několika šálků během dne, nemluvě například o energetických nápojích, dávejte si pozor na předávkování kofeinem. Jednou z možností pro vás mohou být stimulanty, které kofein neobsahují, například Yohimbin či Garcinii.

Nabídka spalovačů cholesterolu (tuků) je opravdu široká. Na trhu najdete velké množství preparátů, ze kterých si můžete vybrat podle svého gusta. Na základě našich zkušeností si vám dovolujeme doporučit následující:

ZELENÝ ČAJ - klinické studie prokázaly, že aktivní ingredience v něm obsažené (katechiny) redukují celkový tělesný tuk, obvod pasu a množství podkožního tuku.3 V kombinaci s kofeinem dochází k zesílení jejich účinku.4  

L-KARNITIN - tato aminokyselina byla často užívanou tajnou zbraní velkého množství profesionálních sportovců. Ideální je konzumace 1 až 2 dávek denně spolu s jídlem.5

CLA - konjugovaná kyselina linolová, polynenasycená mastná kyselina, svou strukturou velmi podobná omega-6 mastným kyselinám. Přestože jde de facto o tuk, je prokázáno, že konzumace přibližně 1,5 - 3 gramů CLA denně vede k redukci tělesného tuku.6, 7

GARCINIE KAMBODŽSKÁ - hit posledních let, zejména mezi lidmi, kteří kofein až tak moc dobře netolerují. Účinné látky obsažené v jejím extraktu blokují činnost enzymů podílejících se na syntéze mastných kyselin, čímž podporují odbourávání tuku.

 ZDROJE

 1. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/cholesterol-intake
 2. Jeukendrup, A. E., & Randell, R. (2011). Fat burners: nutrition supplements that increase fat metabolism. Obesity Reviews, 12(10), 841-851.
 3. Nagao, T., Komine, Y., Soga, S., Meguro, S., Hase, T., Tanaka, Y., & Tokimitsu, I. (2005). Ingestion of a tea rich in catechins leads to a reduction in body fat and malondialdehyde-modified LDL in men. The American Journal of Clinical Nutrition, 81(1), 122-129.
 4. Coker, N. (2018). Your Expert Guide To Green Tea. https://www.bodybuilding.com/content/your-expert-guide-to-green-tea.html.
 5. Stoppani, J. (2019). Your Expert Guide To L - Carnitine. https://www.bodybuilding.com/content/your-expert-guide-to-l-carnitine.html.
 6. Mougios, V., Matsakas, A., Petridou, A., Ring, S., Sagredos, A., Melissopoulou, A., ... & Nikolaidis, M. (2001). Effect of supplementation with conjugated linoleic acid on human serum lipids and body fat. The Journal of Nutritional Biochemistry, 12(10), 585-594.
 7. Blankson, H., Stakkestad, J. A., Fagertun, H., Thom, E., Wadstein, J., & Gudmundsen, O. (2000). Conjugated linoleic acid reduces body fat mass in overweight and obese humans. The Journal of Nutrition, 130(12), 2943-2948.
Martina Jackie Žakarovská
Social media manager, Influencer coordinator

Od mala športový nadšenec, milovníčka chutného jedla a tvorby zdravých receptov. Má vyštudovaný bakalársky titul z Vý…