Hovězí proteiny

Hovězí proteiny jsou rychle stravitelné druhy proteinů s výborným vstřebáváním. Vyrábějí se z kusů kvalitního hovězího masa procesem hydrolýzy, čímž získávají vysoký podíl bílkovin v sušině a zároveň stopové množství sacharidů a tuků. Jsou také bohaté na vitamíny a minerály. Představují vynikající řešení pro lidi, kteří mají intoleranci na laktózu či sóju, nebo pro ty, kteří hledají protein s bohatým aminokyselinovým profilem.

 

PŘÍNOSY UŽÍVÁNÍ HOVĚZÍCH PROTEINŮ:

 • koncentrované zdroje kvalitních bílkovin
 • podpora růstu a udržení svalové hmoty a síly
 • podpora regenerace po náročném fyzickém výkonu
 • vysoký termický efekt (podpora redukce tělesného tuku)
 • významná zásobárna dusíku
 • podpora syntézy důležitých látek organismu (enzymy, hormony, obranné látky apod.)

 

O HOVĚZÍCH PROTEINECH

Hovězí proteiny jsou vyhledávány zejména jako doplněk po tréninku a v období předsoutěžních příprav. Jejich velkou výhodou v porovnání s ostatními skupinami je obsah kreatinu, který podporuje růst svalové hmoty a síly. Mezi jeho další výhody patří zvýšení prokrvení a retence dusíku, stejně tak i přispívání k tvorbě a obnově kolagenu. Proteiny této skupiny se vyznačují bohatým množstvím aminokyselin, především glycinu, prolinu, argininu a hydroxyprolinu. Nezanedbatelnou skutečností je i přítomnost vitamínů B6 a B12 a minerálů (železa, draslíku, hořčíku či zinku).

 

DÁVKOVÁNÍ A ZPŮSOB UŽÍVÁNÍ

Cílové hodnoty doporučeného denního příjmu bílkovin se liší v závislosti na životním stylu konkrétního člověka:
 

 • KAŽDÝ BEZ OHLEDU NA VĚK - 0.8 g/kg tělesné hmotnosti [1]
 • BUDOVÁNÍ SVALOVÉ HMOTY - 1.4 -2.0 g/kg tělesné hmotnosti [2]
 • UDRŽENÍ SVALOVÉ HMOTY - 1.6 g/kg tělesné hmotnosti [3]

 

Proteinový nápoj lze konzumovat kdykoliv v průběhu dne, ale největší užitek z něj budete mít těsně před tréninkem nebo po něm. Je totiž vědecky prokázáno, že kombinace kvalitního proteinu a silového tréninku maximalizuje tvorbu svalových bílkovin, a tím i růst svalové hmoty [4]. Nezapomínejte však na to, že protein je v této podobě pouze výživovým doplňkem a nepředstavuje náhradu plnohodnotné stravy. Naopak kvalitní strava, poctivý trénink a ještě poctivější regenerace včetně spánku jsou při budování svalové hmoty klíčové.

 

 

REFERENCE:

 1. Trumbo P, Schlicker S, Yates AA, Poos M; Food and Nutrition Board of the Institute of Medicine, The National Academies. Dietary reference intakes for energy, carbohydrate, fiber, fat, fatty acids, cholesterol, protein and amino acids. J Am Diet Assoc. 2002;102(11):1621-1630.
 2. Jäger R, Kerksick CM, Campbell BI, et al. International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. J Int Soc Sports Nutr. 2017;14:20.
 3. Walberg JL, Leidy MK, Sturgill DJ, Hinkle DE, Ritchey SJ, Sebolt DR. Macronutrient content of a hypoenergy diet affects nitrogen retention and muscle function in weight lifters. Int J Sports Med. 1988;9(4):261-266.
 4. Stokes T, Hector AJ, Morton RW, McGlory C, Phillips SM. Recent Perspectives Regarding the Role of Dietary Protein for the Promotion of Muscle Hypertrophy with Resistance Exercise Training. Nutrients. 2018;10(2):180.
Číst dál Skrýt popis

Filtr

Cena:

Značka:

Seřadit podle: