Připlatit se vyplatí: proč pravidelně konzumovat makadamové ořechy?

Připlatit se vyplatí: proč pravidelně konzumovat makadamové ořechy?

Makadamové ořechy patří mezi méně oblíbené druhy ořechů. Důvodem je zejména jejich vyšší cena. Proč je tak vysoká? Jaké jsou jejich benefity? Proč bychom je měli konzumovat, jak často a v jakém množství? Při jakém typu receptů je využijeme?

Makadamové ořechy si v konkurenci svých kolegů připisují hned tři důležitá prvenství. Jedná se o nejdražší, nejtlustší a nejtvrdší ořechy, jaké v našich končinách můžete najít. Jsou plodem makadamie celolisté, která se pěstuje zejména v tropickém podnebí Austrálie, Indonésie, Brazílie, Keni a zemí afrického kontinentu. Na pultech našich obchodů najdeme makadamy dovezené především z Jihoafrické republiky, Keni a Austrálie. Zajímavé je, že na světě existuje až sedm druhů makadamových ořechů, ale pouze dva z nich jsou pro člověka jedlé. Jedná se o Macadamia integrifolia s hladkou a Macadamia teraphylla s drsnou skořepinou. Makadamové ořechy mají sladkou a charakteristickou máslovou chuť. To, co konzumujeme my, jsou jejich velká jádra v celku. Čerstvost ořechu poznáte podle mastnoty – sice nejde o žádný vizuálně atraktivní pohled, ale vězte, že čím je větší mastnota, tím je větší i čerstvost.

Přestože jsou makadamové ořechy tvořeny až z 80% tuky, není nutné se jim přehnaně vyhýbat. Tak jako všechny ostatní druhy, i makadamy jsou pro naše zdraví velmi prospěšné. Například, jsou účinné v prevenci kardiovaskulárních onemocnění (díky vysokému obsahu vlákniny a mononenasycených mastných kyselin), pomáhají správné činnosti gastrointestinálního traktu (vláknina) a nepřímo pomáhají i při hubnutí, jelikož zasytí již po konzumaci jejich malého množství. Díky vysokému obsahu hořčíku jsou také dobrou prevencí vůči zánětům, neboť snižují množství zánětlivých markerů těla (CRP, TNF, IL-6). Díky velmi nízkému glykemickému indexu jsou vhodné i pro diabetiky (nevyvolávají prudký nárůst hladiny glukózy v krvi). Díky vysokému obsahu flavonoidů patří také mezi účinné antioxidanty, čímž chrání buňky našeho těla před účinky volných radikálů, posilují imunitu a zabraňují růstu nádorových buněk.

Makadamové ořechy obsahují:

  • mononenasycené mastné kyseliny (80% obsahu) - najvyšší podíl ze všech podiel spomedzi všetkých druhov orechov

  • vlákninu

  • bílkoviny

  • vitamíny - A, B

  • minerály - mangán, fosfor, draslík, hořčík, měď, vápník, železo a zinek

Makadamové ořechy ponúkají široké možnosti využití:

MAKADAMOVÉ MÁSLO
Makadamové ořechy jsou vděčným a rychlým snackem, který zasytí a zároveň dodá tělu potřebné živiny. Rovněž je můžete přidat do salátů, cukrářských výrobků nebo jimi jen tak zdobit oblíbenou sladkost. Nicméně, pokud se vám podobné možnosti využití mália a chtěli byste něco víc, vyzkoušejte přípravu makadamového másla. Ve srovnání s takovými mandlemi se makadamové máslo připravuje mnohem rychleji – díky vysokému obsahu tuku v těchto ořeších pohodlně dosáhnete krémové konzistence. Stačí jednoduše pomixovat jednotlivé ořechy (přibližně 3 minuty, v závislosti na výkonnosti mixéru) - žádný přidaný olej ani jiné zbytečné ingredience. Pokud náhodou, špetka soli, případně krátké pražení ořechů na pánvi před mixováním bohatě postačí.

MAKADAMOVÉ SUŠENKY
Tento recept je vhodný nejen pro mlsouny toužící po něčem zdravějším, ale také osoby na bezlepkové dietě, jejichž možnosti jsou v tomto směru výrazně okleštěny. Máme pro vás jednoduchý recept na sušenky z makadamových ořechů, které si můžete dopřát při jakékoli příležitosti a budete s nimi slavit patřičný úspěch.

Ingredience:
1 šálek mandlové mouky
1 ČL strouhaného zázvoru
¼ šálku medu
¼ šálku kokosového oleje
½ ČL sody bikarbony
2 PL vody

Postup:
1. Na pánvi nebo v troubě si osmahněte ořechy (6-8 min. při teplotě 160 stupňů Celsia)
2. Na pánvi nebo v malém hrnci rozpusťte olej a med
3. Ve velké misce smíchejte mandlovou mouku, kokos a zázvor
4. V menší misce smíchejte sodu bikarbonu a vodu, které následně přidejte k rozehřátému oleji a medu. Jakmile se spojí, stáhněte je z plamene a přidejte k mouce, kokosu a zázvoru
5. Vypracujte těsto, ze kterého si následně vytvarujte jednotlivé sušenky. Ty pečte na pečícím papíře v troubě po dobu 25 minut při teplotě 120 stupňů Celsia. Přejeme dobrou chuť!

MAKADAMOVÝ OLEJ

Makadamové ořechy nenajdou své uplatnění jen v kuchyni, ale také v kosmetice. Lisováním semen za studena se z nich za studena oblíbený makadamový olej, který má přirozený UV faktor a brání tak poškození buněčných membrán vlivem slunečních paprsků. Má silně vyhlazující efekt a je vhodný spíše pro suchý a problematický typ pleti. Okamžitě a dlouhodobě hydratuje, hojí drobné rány a vyživuje pokožku.

Pokud jste ještě makadamové ořechy nikdy nezkoušeli, rozhodně vám to doporučujeme napravit. Ořechy samy o sobě jsou velmi zdravé. Darmo vás budou na pochybných stránkách přesvědčovat o tom, že jejich konzumace = obezita, protože tomu tak není. Základem je vše s mírou. Byla by však škoda ukracovat se o jejich pozitivní účinky jen proto, že vám z nich někdo bude dělat strašáka. Vzhledem k vysoké ceně vsaďte na kvalitu, protože se vám to mnohonásobně vrátí. Koneckonců, neplatí to jen u ořechů. Dobrou chuť!

ZDROJE:

1. Del Gobbo LC, Falk MC, Feldman R, Lewis K, Mozaffarian D. Effects of tree nuts on blood lipids, apolipoproteins, and blood pressure: systematic review, meta-analysis, and dose-response of 61 controlled intervention trials. Am J Clin Nutr. 2015;102(6):1347-1356.

2. Hanum TI, Laila L, Sumaiyah S, Syahrina E. Macadamia Nuts Oil in Nanocream and Conventional Cream as Skin Anti-Aging: A Comparative Study. Open Access Maced J Med Sci. 2019;7(22):3917-3920.

3. Tu XH, Wu BF, Xie Y, et al. A comprehensive study of raw and roasted macadamia nuts: Lipid profile, physicochemical, nutritional, and sensory properties. Food Sci Nutr. 2021;9(3):1688-1697.

Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…